Nowa nazwa terenu obok ambasady USA w Moskwie. Rosjanie szykują niespodziankę

Rosjanie chcą nadać nazwę terenowi sąsiadującemu z ambasadą USA w Moskwie. Plac ten miałby odtąd nosić nazwę „placu Donieckiej Republiki Ludowej”. Nadawanie nowych nazw ulic w sąsiedztwie ambasad stało się częstym zjawiskiem podczas tej wojny.

Publikacja: 08.06.2022 13:33

Nowy budynek ambasady USA w Moskwie.

Nowy budynek ambasady USA w Moskwie.

Foto: Pars, domena publiczna, Wikimedia Commons

Ulica wolnej Ukrainy w Tiranie. Ulica ukraińskiej niepodległości w Rydze. Plac wolnej Ukrainy w Sztokholmie. Plac ukraiński w Oslo. Co łączy te miejsaca? Wszystkie leżą w pobliżu rosyjskich ambasad i zmieniono ich nazwy po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 roku.

Takie spontaniczne inicjatywy były reakcją mieszkańców i władz miast na całym świecie na rosyjską agresję. To także gesty solidarności z Ukraińcami walczącymi z agresorem. Takie działania miały też uprzykrzyć życie rosyjskim dyplomatom, którzy byliby zmuszeni do tego, by używać nowych nazw, nawiązujących do Ukrainy, w oficjalnej korespondencji. 

Czytaj więcej

„Panowie czekiści...”. Nietypowe ogłoszenie przed ambasadą Rosji w Sztokholmie

Podobną drogą chcą pójść teraz mieszkańcy Moskwy, którzy zapowiedzieli, że teren przylegający do kompleksu ambasady USA w rosyjskiej stolicy zyska nazwę mającą upamiętniać separatystów z nieuznawanej przez świat „Donieckiej Republiki Ludowej”. Propozycję zmiany nazwy "bezimiennego" dotąd placu przedstawili członkowie moskiewskiej Dumy miejskiej, proponując by głos zabrali mieszkańcy i zdecydowali, czy ma dojść do zmiany.

W sondażu na temat zmiany nazwy placu w Moskwie, zdaniem rosyjskiego serwisu internetowego Fontanka.ru, wypowiedziało się ponad 200 tysięcy mieszkańców stolicy Rosji. Sondowano różne opcje – najwięcej głosów, ponad 44 procent, zyskała propozycja „plac Donieckiej Republiki Ludowej”. Drugie miejsce zajęła propozycja „plac obrońców Donbasu”.

O wynikach głosowania (odbywało się online) poinformowała służba prasowa moskiewskiego magistratu. Nie wiadomo jeszcze, czy ostatecznie zapadnie decyzja o zmianie nazwy wspomnianego placu.

Społeczeństwo
„Urlop dla nieszczęśliwych”. Pomysł milionera na toksyczną atmosferę w pracy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
„Hollyweird” to nowy fenomen: rośnie wiara w wielki spisek gwiazd szołbiznesu
Społeczeństwo
Czy warto być lojalnym pracownikiem? Szef to wykorzysta – ostrzegają badacze
Społeczeństwo
Nowa obsesja generacji Z. Powinny ratować zdrowie, stały się symbolem zamożności
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Społeczeństwo
Hopecore: nowy trend ma pomóc generacji Z walczyć z lękiem przed światem