Spór w Niemczech o karykaturę Zełenskiego w prasie. Zarzuty antysemityzmu

W Niemczech rozgorzał spór o rysunek, który ukazał się w gazecie „Sueddeutsche Zeitung”. Niektórzy zarzucają jej autorowi, a także redaktorom dziennika, że dopuścili się publikacji antysemickiej ilustracji.

Publikacja: 26.05.2022 14:54

Spotkanie Wołodymyra Zełenskiego w Kijowie z politykami z Niemiec i Holandii.

Spotkanie Wołodymyra Zełenskiego w Kijowie z politykami z Niemiec i Holandii.

Foto: President.gov.ua, CC BY 4.0, Wikimedia Commons

Chodzi o rysunek, który ukazał się w „Sueddeutsche Zeitung” autorstwa Josefa „Pepscha” Gottschebera. Prace austriackiego karykaturzysty, tworzącego od ponad 40 lat, są dobrze znane w Niemczech i krajach niemieckojęzycznych. Gottscheber od lat współpracuje z „Sueddeutsche Zeitung”, ale rysował też dla innych czołowych niemieckich tytułów prasowych, takich jak „Die Zeit”, „Stern” czy „Der Spiegel”.

Gottscheber ma swój rozpoznawalny styl – rysuje delikatną, lekką kreską i bardzo oszczędnie wykorzystuje kolor. Najczęściej postacie, które przedstawia, łatwo rozpoznać, bo podobieństwo jest spore. Jednak w przypadku ilustracji, która ukazała się w „SZ”, rzecz nie jest tak prosta i dlatego sprawa wywołuje kontrowersje.

Antysemicka karykatura Zełenskiego w niemieckiej prasie? 

Nowa karykatura „Pepscha” Gottschebera wywołała w Niemczech burzę. Pojawiły się głosy, że niepokojąco przypomina antysemickie rysunki z przedwojennej prasy niemieckiej, a także ilustracje zamieszczane w rosyjskich gazetach w czasach przed rewolucją bolszewicką. Wykorzystywano wówczas bardzo podobną metodę przedstawiania Żydów jako bohaterów negatywnych – przedstawiając ich jako ogromne, dominujące postacie, z nieprzyjaznym wyrazem twarzy. 

   Karykatura stworzona przez „Pepscha” Gottschebera i zamieszczona w „SZ” przedstawia Wołodymyra Zełenskiego przemawiającego do uczestników forum ekonomicznego w Davos w Szwajcarii. Podpis pod ilustracją brzmi: „Obecny w Davos”.

Problem w tym, że o ile karykatury znanych postaci ze świata polityki zazwyczaj są łatwe do rozpoznania na rysunkach Gottschebera, o tyle Zełenski został przedstawiony w mocno zniekształcony sposób. Wiele osób w Niemczech uznało wprost, że to nieprzyjazna, wręcz antysemicka ilustracja. 

Czytaj więcej

Te oliwkowe bluzy zna cały świat. Zełenski rozsławił ukraińską markę ubrań

Zełenski rzeczywiście występował w Davos poprzez łącze internetowe, a jego przemówienie wyświetlane było na dużym ekranie gościom biorącym udział w spotkaniu – jednak przed ekranem nie znajdował się okrągły stół przy którym, jak można się domyślać, Gottscheber przedstawił możnych tego świata dyskutujących w Szwajcarii o sytuacji światowej gospodarki.

Głos zabrały też organizacje żydowskie w Niemczech. Przedstawiciele jednej z nich, Wertel Initiative, na Twitterze napisali: redaktorzy „Sueddeutsche Zeitung” muszą być chyba dumni z tego, że niczego się nie nauczyli jeśli chodzi o antysemickie rysunki. Najwyraźniej wiedzą, co robią”. 

Społeczeństwo
Pokolenie Z narzuca swoje zasady w pracy. „Office ghosting” zmorą pracodawców
Społeczeństwo
Firmy znalazły sposób, jak zarabiać na naszym niewyspaniu. Rośnie nowa branża
Społeczeństwo
Kolejna branża zagrożona przez „Efekt Ozempiku”. Potentaci boleśnie to odczują
Społeczeństwo
Czy uroda pomaga w karierze? Raport z badania wśród 43 tysięcy osób z MBA
Społeczeństwo
Sondaż: Zmiany w 800+ dla Ukraińców mają ponadpartyjne poparcie