Youtuber z Litwy zbiera na Bayraktara dla Ukrainy. Ma już półtora miliona euro

Andrius Tapinas, znany litewski dziennikarz i youtuber, ogłosił nietypową zbiórkę. Chce zebrać 5 milionów euro, by kupić ukraińskiej armii tureckiego drona Bayraktar TB2. Litwini błyskawicznie przyłączyli się do jego akcji.

Publikacja: 26.05.2022 12:11

Drony Bayraktar TB2 doczekały się ukraińskiej piosenki, która stała się hitem na całym świecie.

Drony Bayraktar TB2 doczekały się ukraińskiej piosenki, która stała się hitem na całym świecie.

Foto: Armia Inform, CC BY 4.0, Wikimedia Commons

Większość osób działających i zarabiających w sieci kojarzymy raczej z przedsięwzięciami komercyjnymi i udziałem w reklamach. 45-letni Andrius Tapinas, gwiazda litewskiego Youtube'a, inaczej rozumie pojęcie wpływu, który ma na ludzi jako influencer. Tapinas, poruszony informacjami z Ukrainy, postanowił zorganizować nietypową zbiórkę pieniędzy. Celem jest zebranie 5 milionów euro, te pieniądze zostaną przekazane Ukrainie, by mogła kupić za nie kolejny dron Bayraktar TB2.

Litwini zbierają na drona Bayraktar dla Ukrainy

Tapinas ogłosił zbiórkę pieniędzy na swoim koncie na Facebooku wczesnym popołudniem 25 maja 2022 roku. Celem akcji jest zakup tureckiego drona Bayraktar, który ma trafić do Ukrainy. Bayraktar TB2 to niezwykle skutecznej broń przeciw rosyjskim kolumnom pancernym. W pierwszej fazie wojny ukraińskie Bayraktary okazały się niezwykle skutecznym przeciw rosyjskim kolumnom pancernym. Mówi się też, że to właśnie drony pomogły w zatopieniu rosyjskiego krążownika „Moskwa”, najważniejszego okrętu floty czarnomorskiej.

Czytaj więcej

W Ukrainie zginął mistrz świata w sporcie, w którym Rosja nie ma sobie równych

W ostatnich tygodniach aktywność Bayraktarów mocno spadła, prawdopodobnie Rosjanie znacząco poprawili ochronę przeciwlotniczą swoich oddziałów. Sporo dronów ukraińskich zostało zestrzelonych. Litewski youtuber postanowił wykorzystać swoją popularność i ogłosił zbiórkę pieniędzy, które zostaną przeznaczone na zakup Bayraktara.

Tapinas opublikował na Facebooku post, w którym poinformował, że planowana transakcja otrzymała „zielone światło” od rządów Litwy i Turcji – i oczywiście od samego producenta dronów. Dziennikarz założył sobie cel, aby zebrać pięć milionów euro w trzy tygodnie. W poście znajdują się dane do przelewu i wszystkie niezbędne informacje zarówno dla osób prywatnych, jak i firm gotowych wesprzeć akcję.

Istnieją spore szanse, że Tapinas nie będzie miał większego problemu z realizacją swojego celu. Odzew jego obserwatorów okazał się imponujący. Post udostępniło ponad 10 tysięcy osób. Dziennikarz co pewien czas aktualizuje publikację, informując o postępie zbiórki.

Jeszcze tego samego wieczora, o godzinie 21:30, dziennikarz zamieścił w poście informację, że na koncie pojawił się okrągły milion euro. Minęło wówczas zaledwie osiem godzin od początku zbiórki.

Stan konta powiększa się w bardzo szybkim tempie – Tapinas napisał, że jest to ponad tysiąc euro na minutę. 26 maja o godzinie 10:00 rano dziennikarz poinformował, że udało się zebrać już prawie półtora miliona euro.

Andrius Tapinas – dziennikarz, youtuber, aktywista

Dziennikarz i prezenter telewizyjny Andrius Tapinas urodził się 6 kwietnia 1977 roku w rodzinie znanych litewskich literatów. Jeszcze jako nastolatek przełożył na język litewski „Władcę Pierścieni” J.R.R. Tolkiena, stając się tym samym najmłodszym tłumaczem trylogii na świecie.

Tapinas ukończył ekonomię na Uniwersytecie Wileńskim, studiował też stosunki międzynarodowe na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. Sławę zyskał dzięki udziale w litewskich programach telewizyjnych poświęconych ekonomii i biznesowi.

Z czasem stał się jednym z najbardziej wpływowych osobistości medialnych na Litwie, a od 2014 roku jest też na cenzurowanym Rosji. Skrytykował wtedy rosyjskie embargo na polskie jabłka, organizując demonstrację pod ambasadą Federacji Rosyjskiej.

Dwa lata później Tapinas założył kanał na YouTube pod tytułem „Laisvės TV” (z lit. „TV Wolność”), który zyskał wśród litewskich widzów ogromną popularność. W międzyczasie napisał też kilka bestsellerowych książek, w tym dwie fantasy i jeden thriller polityczny.

Zbiórka środków na zakup Bayraktarów nie jest pierwszą akcją crowdfundingową Tapinasa. W poprzednich latach dziennikarz wielokrotnie zbierał pieniądze na rzecz wsparcia osób dotkniętych skutkami pandemii COVID-19.

Społeczeństwo
„Urlop dla nieszczęśliwych”. Pomysł milionera na toksyczną atmosferę w pracy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
„Hollyweird” to nowy fenomen: rośnie wiara w wielki spisek gwiazd szołbiznesu
Społeczeństwo
Czy warto być lojalnym pracownikiem? Szef to wykorzysta – ostrzegają badacze
Społeczeństwo
Nowa obsesja generacji Z. Powinny ratować zdrowie, stały się symbolem zamożności
Społeczeństwo
Hopecore: nowy trend ma pomóc generacji Z walczyć z lękiem przed światem