Król wyklęty: Juan Carlos wraca z wygnania. Czy Hiszpania mu wybaczy?

Mało który ze współczesnych europejskich monarchów podpadł swoim poddanym tak bardzo jak były król Hiszpanii, Juan Carlos. Niegdyś był ulubieńcem Hiszpanów, ale skandal finansowy sprawił, że musiał udać się na wygnanie. Właśnie wraca do kraju.

Publikacja: 19.05.2022 14:34

Juan Carlos był królem Hiszpanii w latach 1975–2014.

Juan Carlos był królem Hiszpanii w latach 1975–2014.

Foto: Aleph. Edit by Thermos, CC BY-SA 2.5, Wikimedia Commons

W 2020 roku Hiszpanią wstrząsnął skandal, którego główną postacią był Juan Carlos, wówczas już były monarcha, ale wciąż niezwykle wpływowy. W efekcie były król wyjechał z Hiszpanii. Hiszpański Pałac Królewski poinformował, że Juan Carlos wrócił do kraju. Jak przyjmą go Hiszpanie? 

Juan Carlos: były król wraca do Hiszpanii

Przez ostatnie dwa lata Juan Carlos mieszkał w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Były monarcha opuścił ojczyznę w obliczu afery korupcyjnej, w którą był zamieszany jeszcze jako panujący monarcha.

W 2020 roku Sąd Najwyższy Hiszpanii wszczął śledztwo w sprawie niejasnych powiązań Juana Carlosa z inwestycją dotyczącą budowy linii kolejowej w Arabii Saudyjskiej. Były król stanowczo zaprzeczał wszystkim oskarżeniom.

Śledztwo zakończyło się fiaskiem, bo dotyczyło wydarzeń jeszcze z czasów, kiedy Juan Carlos był panującym królem. Zgodnie z hiszpańskim prawem, status monarchy zapewniał mu nietykalność i bezkarność. Aby nie pogarszać wizerunku hiszpańskiej monarchii, 2020 roku były król usunął się z życia publicznego i wyjechał do Emiratów.

Kiedy w marcu 2022 roku ostatecznie zamknięto śledztwo, Juan Carlos poinformował o swoich planach powrotu do Hiszpanii w oficjalnym liście do swojego syna, panującego obecnie króla Filipa VI. Pełną treść listu można przeczytać na oficjalnej stronie hiszpańskiego Pałacu Królewskiego.

Czytaj więcej

Kamala Harris zarabia więcej niż Joe Biden. Z czego żyje wiceprezydentka USA?

„Zważywszy na fakt, że wyrok Sądu Najwyższego dotyczący śledztwa w mojej sprawie trafił do archiwum, wydaje się stosownym rozważenie powrotu do Hiszpanii, choć nie natychmiast. Z powodów prywatnych, które chciałbym zatrzymać dla siebie, pragnę kontynuować moją permanentną rezydencję w Abu Zabu, gdzie znalazłem spokój umysłu, zwłaszcza w tym okresie mojego życia” – pisze w liście były monarcha.

„Niemniej, naturalnie aby odwiedzać rodzinę i przyjaciół, będę często wracał do Hiszpanii, którą zawsze noszę w sercu” – dodaje Juan Carlos.

Jak poinformował hiszpański Pałac Królewski w oficjalnym oświadczeniu, do 23 maja 2022 roku Juan Carlos będzie przebywał w galicyjskim mieście Sanxenxo, gdzie spędzi czas z synem, żoną i pozostałymi członkami królewskiej rodziny. Następnie uda się do Madrytu, gdzie zamieszka w swojej prywatnej rezydencji.

Nie wszyscy są zadowoleni z powrotu Juana Carlosa. Kiedy w marcu opublikowano cytowany list, niektórzy hiszpańscy parlamentarzyści wyrazili opinię, że były król jest winien obywatelom wytłumaczenie się z sytuacji sprzed dwóch lat. Czy Hiszpanie się go doczekają? Czas pokaże.

Juan Carlos – „król wyklęty”

Pochodzący z dynastii Burbonów Juan Carlos I urodził się 5 stycznia 1938 roku w Rzymie, kiedy jego rodzina, pozbawiona władzy w Hiszpanii, przebywała na emigracji. Na tron wstąpił 22 listopada 1975 – dwa dni po śmierci generała Francisco Franco.

Wydarzenie to zakończyło trwający ponad trzy dekady okres dyktatury Franco. Juan Carlos rozpoczął budowę ustroju demokratycznego w Hiszpanii.

Przez wiele lat król cieszył się z tego powodu dużym szacunkiem i sympatią ze strony swoich poddanych. Z czasem jednak zaczął tracić w ich oczach.

Na jaw wychodziły kolejne afery z jego udziałem. Krytykowano wystawny tryb życia króla w okresie, kiedy Hiszpania zmagała się z kryzysem gospodarczym. Okazało się też, że Juan Carlos jest miłośnikiem polowań na słonie, co wywołało oburzenie hiszpańskiej opinii publicznej. Podejrzewano go też o kilka romansów.

Apogeum niesławy Juana Carlosa nastąpiło w 2014 roku. W końcu, 18 czerwca, król zrzekł się tronu na rzecz swojego syna Filipa.

W 2020 roku Hiszpanią wstrząsnął skandal, którego główną postacią był Juan Carlos, wówczas już były monarcha, ale wciąż niezwykle wpływowy. W efekcie były król wyjechał z Hiszpanii. Hiszpański Pałac Królewski poinformował, że Juan Carlos wrócił do kraju. Jak przyjmą go Hiszpanie? 

Juan Carlos: były król wraca do Hiszpanii

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Społeczeństwo
Czeka nas fala podrabianych prezentów. To zjawisko przyszło z Tik Toka
Społeczeństwo
Śpimy coraz krócej i coraz gorzej. Najbardziej niewyspana jest generacja Z
Społeczeństwo
Toksyczna męskość skraca życie. O ile lat krócej żyją samce alfa?
Społeczeństwo
Raport: Polacy świetnie mówią po angielsku. Liderem wcale nie jest Warszawa
Społeczeństwo
Epidemia „syndromu oszusta”: czego boimy się na Linkedinie?
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?