„Jestem dumny”: gwiazdor z „X–Menów” jest w Przemyślu. Gotuje dla Ukraińców

Liev Schrieber, aktor znany z hollywoodzkich filmów o „X–Menach”, jest w Przemyślu, gdzie pracuje dla organizacji World Central Kitchen przygotowującej posiłki dla ukraińskich uchodźców. „Mam pęcherze od krojenia. Jestem z tego dumny” – napisał.

Publikacja: 13.04.2022 12:15

Liev Schreiber na premierze filmu „Wyspa psów” Wesa Andersona. Schreiber udzielił swojego głosu Ciap

Liev Schreiber na premierze filmu „Wyspa psów” Wesa Andersona. Schreiber udzielił swojego głosu Ciapkowi, głównemu psiemu bohaterowi filmu.

Foto: Sachyn, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Liev Schrieber, znany hollywoodzki aktor, przyjechał do Polski, by wspomóc World Central Kitchen, organizację charytatywną zajmującą się przygotowywaniem posiłków dla uchodźców. Od miesiąca World Central Kitchen skupia swoje działania na Polsce i Ukrainie.

Liev Schrieber: X–Men, który pomaga Ukraińcom

Fani Lieva Schriebera dowiedzieli się o przyjeździe do Polski, gdy amerykański aktor poinformował o tym na Twitterze i Instagramie. Wcześniej nigdzie nie zapowiadał, że zamierza dołączyć do World Central Kitchen i włączyć się w pomaganie Ukraińcom, choć od początku wojny w Ukrainie publikował wiele informacji o tym, jak można zaangażować się w pomoc obywatelom tego kraju.

11 kwietnia na swoich profilach na Twitterze i Instagramie Schrieber opublikował swoje zdjęcie w towarzystwie jednej z kucharek-wolontariuszek fundacji World Central Kitchen. Obydwoje stoją na nim przy wielkim garnku barszczu.

„Barszcz dla 1500 osób!” – napisał aktor. Poinformował, że znajduje się w Przemyślu, gdzie znajduje się jeden z punktów pomocowych dla Ukraińców. Tam też World Central Kitchen zainstalowało jedną ze swoich kuchni polowych, w których gotują zarówno przyjezdni wolontariusze fundacji, jak i lokalni pracownicy gastronomii.

Czytaj więcej

Sean Penn: „gdybym został w Ukrainie dłużej, chwyciłbym za broń”

Najnowszy post to z kolei seria filmików, w których aktor prezentuje swoje zdolności posługiwania się nożem – przy krojeniu warzyw i zieleniny, które wylądowały w zupie. Schrieber jest w Polsce dopiero od kilku dni i jak dotąd nie zapowiedział jeszcze swojego powrotu do domu.

World Central Kitchen to fundacja charytatywna, którą w 2010 roku założył znany szef kuchni, José Andrés. Wraz z prezesem fundacji, Nate Mookiem i pokaźną grupą wolontariuszy Andrés gotuje ofiarom wojny. Wraz z Mookiem często się przemieszczają, lawirując między Polską a Ukrainą.

Liev Schrieber – aktor i aktywista

Schrieber pochodzi z rodziny związanej z filmem i teatrem. Jego ojciec, Tell Carroll Schreiber, był aktorem i reżyserem teatralnym, zaś matka, Heather Milgram, pracowała jako charakteryzatorka filmowa. Dziadek Lieva Schriebera od stronki matki był polskim Żydem, który z Łodzi wyemigrował do Stanów Zjednoczonych.

Schrieber wystąpił w kilkudziesięciu znanych hollywoodzkich produkcjach, między innymi „X-Men Geneza: Wolverine”, a także w „Kurierze Francuskim z Liberty, Kansas Evening Sun” Wesa Andersona), („Nie patrz w górę” Adama McKaya) i „Krzyku” Wesa Cravena. Jest też reżyserem i autorem scenariusza do filmu „Wszystko jest iluminacją”.

W trakcie rosyjskiej inwazji w Ukrainie Schrieber wraz z grupą aktywistów społecznych, osobami działającymi w showbiznesie i innych podmiotami założył amerykańsko-ukraińską organizację o nazwie BlueCheck. Jej działalność koncentruje się na pomocy ofiarom działań wojennych w Ukrainie.

BlueCheck współpracuje obecnie z World Central Kitchen, a także innymi organizacjami pozarządowymi, angażującymi się w pomoc Ukraińcom.

Liev Schrieber, znany hollywoodzki aktor, przyjechał do Polski, by wspomóc World Central Kitchen, organizację charytatywną zajmującą się przygotowywaniem posiłków dla uchodźców. Od miesiąca World Central Kitchen skupia swoje działania na Polsce i Ukrainie.

Liev Schrieber: X–Men, który pomaga Ukraińcom

Pozostało 91% artykułu
Społeczeństwo
Pieniądze szczęścia nie dają? Autorzy nowego badania znaleźli odpowiedź
Społeczeństwo
Dobre drogi, niezbyt mili ludzie. Jak Polskę widzą pracujący u nas cudzoziemcy?
Społeczeństwo
Raport: Polacy pokochali używane produkty luksusowe. Kupujemy na potęgę
Społeczeństwo
Chronoworking czyli praca, kiedy chcesz. Nowy trend to sposób na efektywność
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Społeczeństwo
Jak używanie sztucznej inteligencji wpływa na pracowników? Stres i samotność