Reklama
Rozwiń

Organizacja charytatywna Seana Penna rozszerza działalność w Polsce. Jak pomaga?

CORE to organizacja charytatywna, której współtwórcą jest Sean Penn, amerykański filmowiec. Powstała, by nieść pomoc osobom z obszarów dotkniętych kryzysami humanitarnymi. Po wybuchu wojny w Ukrainie skupiła swoją działalność na Polsce i Rumunii.

Publikacja: 11.04.2022 15:52

Sean Penn po rozpoczęciu wojny pojechał do Ukrainy, żeby kręcić dokument o sytuacji w tym kraju. Jes

Sean Penn po rozpoczęciu wojny pojechał do Ukrainy, żeby kręcić dokument o sytuacji w tym kraju. Jest też zaangażowany w pomoc Ukraińcom.

Foto: UNclimatechange, Bonn, Niemcy, CC BY 2.0, Wikimedia Commons

Współzałożona przez amerykańskiego aktora Seana Penna organizacja CORE od ponad miesiąca działa w Polsce, Ukrainie i Rumunii. Przez pewien czas aktor przebywał również w naszym kraju.

CORE – organizacja charytatywna Seana Penna

CORE to skrót od angielskiej nazwy „Community Organized Relief Effort”. 12 stycznia 2010 roku, jeszcze pod nazwą „J/P Haitian Relief Organization”, organizację założył Sean Penn wraz z Ann Lee, amerykańską urbanistką i wieloletnia aktywistką społeczną.

Założenie organizacji stanowiło błyskawiczną odpowiedź na potężne trzęsienie ziemi, które miało miejsce tego dnia na wyspie Haiti. W wyniku katastrofy na Haiti życie straciło ponad 300 tysięcy ludzi, a ponad trzy miliony doznało obrażeń lub straciło dach nad głową. CORE działa tam do dziś.

Jako założyciel i światowej sławy aktor, Penn został najbardziej rozpoznawalnym i aktywnym ambasadorem, a także twarzą fundacji. Obecnie jest członkiem zarządu. Prezeską organizacji jest Ann Lee.

Czytaj więcej

„Jeśli dożyjemy”. Poznałem rosyjskiego żołnierza i zobaczyłem wojnę jego oczami

Jak każda organizacja charytatywna, działalność CORE opiera się na finansowym wsparciu osób prywatnych i firm. Wszystkie bieżące działania pracownicy i wolontariusze organizacji podejmują we współpracy z lokalnymi społecznościami.

Od początku swojej działalności CORE organizuje pomoc między innymi ofiarom rozmaitych kryzysów humanitarnych, wspiera młodzież i kobiety, prowadzi też działania proekologiczne. Długofalowo angażuje się także w pomoc osobom, które ucierpiały w wyniku pandemii COVID-19, zakłada też punkty z testami na koronawirusa.

Jednym z ostatnich przedsięwzięć organizacji jest pomoc mieszańcom amerykańskiego stanu Luizjana. W sierpniu 2021 roku uderzyła tam „Ida” – jeden z najsilniejszych huraganów w historii tego stanu.

Pod koniec lutego 2022 roku, a więc już w pierwszych dniach putinowskiej agresji na Ukrainę, pracownicy i wolontariusze CORE zaangażowali się również w pomoc ofiarom wojny. Ich bazy znajdują się w samej Ukrainie, a także w Polsce i w Rumunii.

Sean Penn i CORE w Polsce

Jedna z baz CORE znajduje się w Rzeszowie. Jej działalność skupia się na organizowaniu zbiórek i transportu żywności, środków higienicznych, leków i wszystkich niezbędnych produktów, których potrzebują ofiary wojny w Ukrainie. Organizacja prowadzi też zbiórkę pieniędzy, które trafiają bezpośrednio do potrzebujących.

Penn przebywał w Polsce w marcu 2022 roku. Oprócz Rzeszowa, aktor odwiedził między innymi również Kraków, nawiązując współpracę z lokalnymi organizacjami. Pod koniec marca 2022 aktor pojechał do Lwowa. Spotkał się z przedstawicielami lokalnych władz i organizacjami pozarządowymi, aby ustalić działania.

Sean Penn jest też pomysłodawcą projektu crowdfundingowego, w którym mogliby wziąć udział najbogatsi Amerykanie. Pieniądze miałyby sfinansować zakup myśliwców i systemów obrony przeciwrakietowej dla ukraińskiej armii.

Aktor oszacował łączny koszt tego zakupu na 500 milionów dolarów. W jednym z postów na Twitterze Penn napisał: „Jeden miliarder mógłby zakończyć wojnę w Ukrainie”. Eksperci są jednak w tej sprawie sceptyczni.

Jednym z nich jest Andy Netherwood, były pilot RAF-u. W rozmowie z dziennikarzem „Guardiana” Danem Sabbaghem powiedział, że – wbrew opinii Penna – ukraińscy lotnicy nie nauczą się obsługi myśliwców w trzy tygodnie, ale w kilka miesięcy. Dodatkową przeszkodą jest polityka fiskalna USA – zakup i wysyłkę tak dużego zamówienia militarnego za granicę musi zatwierdzić amerykański rząd.

Społeczeństwo
Wielki exodus milionerów z Europy. Dokąd przeprowadzają się najbogatsi?
Społeczeństwo
Dzień pracy, który się nie kończy. Raport ujawnia nowy trend wśród pracowników
Społeczeństwo
Ta branża była obiektem marzeń pracowników. Teraz firmom brakuje rąk do pracy
Społeczeństwo
Uroda pomaga w karierze? Wyniki badania: Polska w światowej czołówce
Społeczeństwo
Nowy sposób na nadmiar bodźców robi karierę w świecie biznesu. Ciemność i cisza
Społeczeństwo
Młodzi ludzie stawiają na „detoks dla duszy”. To odpowiedź na nadmiar bodźców