Organizacja charytatywna Seana Penna rozszerza działalność w Polsce. Jak pomaga?

CORE to organizacja charytatywna, której współtwórcą jest Sean Penn, amerykański filmowiec. Powstała, by nieść pomoc osobom z obszarów dotkniętych kryzysami humanitarnymi. Po wybuchu wojny w Ukrainie skupiła swoją działalność na Polsce i Rumunii.

Publikacja: 11.04.2022 15:52

Sean Penn po rozpoczęciu wojny pojechał do Ukrainy, żeby kręcić dokument o sytuacji w tym kraju. Jes

Sean Penn po rozpoczęciu wojny pojechał do Ukrainy, żeby kręcić dokument o sytuacji w tym kraju. Jest też zaangażowany w pomoc Ukraińcom.

Foto: UNclimatechange, Bonn, Niemcy, CC BY 2.0, Wikimedia Commons

Współzałożona przez amerykańskiego aktora Seana Penna organizacja CORE od ponad miesiąca działa w Polsce, Ukrainie i Rumunii. Przez pewien czas aktor przebywał również w naszym kraju.

CORE – organizacja charytatywna Seana Penna

CORE to skrót od angielskiej nazwy „Community Organized Relief Effort”. 12 stycznia 2010 roku, jeszcze pod nazwą „J/P Haitian Relief Organization”, organizację założył Sean Penn wraz z Ann Lee, amerykańską urbanistką i wieloletnia aktywistką społeczną.

Założenie organizacji stanowiło błyskawiczną odpowiedź na potężne trzęsienie ziemi, które miało miejsce tego dnia na wyspie Haiti. W wyniku katastrofy na Haiti życie straciło ponad 300 tysięcy ludzi, a ponad trzy miliony doznało obrażeń lub straciło dach nad głową. CORE działa tam do dziś.

Jako założyciel i światowej sławy aktor, Penn został najbardziej rozpoznawalnym i aktywnym ambasadorem, a także twarzą fundacji. Obecnie jest członkiem zarządu. Prezeską organizacji jest Ann Lee.

Czytaj więcej

„Jeśli dożyjemy”. Poznałem rosyjskiego żołnierza i zobaczyłem wojnę jego oczami

Jak każda organizacja charytatywna, działalność CORE opiera się na finansowym wsparciu osób prywatnych i firm. Wszystkie bieżące działania pracownicy i wolontariusze organizacji podejmują we współpracy z lokalnymi społecznościami.

Od początku swojej działalności CORE organizuje pomoc między innymi ofiarom rozmaitych kryzysów humanitarnych, wspiera młodzież i kobiety, prowadzi też działania proekologiczne. Długofalowo angażuje się także w pomoc osobom, które ucierpiały w wyniku pandemii COVID-19, zakłada też punkty z testami na koronawirusa.

Jednym z ostatnich przedsięwzięć organizacji jest pomoc mieszańcom amerykańskiego stanu Luizjana. W sierpniu 2021 roku uderzyła tam „Ida” – jeden z najsilniejszych huraganów w historii tego stanu.

Pod koniec lutego 2022 roku, a więc już w pierwszych dniach putinowskiej agresji na Ukrainę, pracownicy i wolontariusze CORE zaangażowali się również w pomoc ofiarom wojny. Ich bazy znajdują się w samej Ukrainie, a także w Polsce i w Rumunii.

Sean Penn i CORE w Polsce

Jedna z baz CORE znajduje się w Rzeszowie. Jej działalność skupia się na organizowaniu zbiórek i transportu żywności, środków higienicznych, leków i wszystkich niezbędnych produktów, których potrzebują ofiary wojny w Ukrainie. Organizacja prowadzi też zbiórkę pieniędzy, które trafiają bezpośrednio do potrzebujących.

Penn przebywał w Polsce w marcu 2022 roku. Oprócz Rzeszowa, aktor odwiedził między innymi również Kraków, nawiązując współpracę z lokalnymi organizacjami. Pod koniec marca 2022 aktor pojechał do Lwowa. Spotkał się z przedstawicielami lokalnych władz i organizacjami pozarządowymi, aby ustalić działania.

Sean Penn jest też pomysłodawcą projektu crowdfundingowego, w którym mogliby wziąć udział najbogatsi Amerykanie. Pieniądze miałyby sfinansować zakup myśliwców i systemów obrony przeciwrakietowej dla ukraińskiej armii.

Aktor oszacował łączny koszt tego zakupu na 500 milionów dolarów. W jednym z postów na Twitterze Penn napisał: „Jeden miliarder mógłby zakończyć wojnę w Ukrainie”. Eksperci są jednak w tej sprawie sceptyczni.

Jednym z nich jest Andy Netherwood, były pilot RAF-u. W rozmowie z dziennikarzem „Guardiana” Danem Sabbaghem powiedział, że – wbrew opinii Penna – ukraińscy lotnicy nie nauczą się obsługi myśliwców w trzy tygodnie, ale w kilka miesięcy. Dodatkową przeszkodą jest polityka fiskalna USA – zakup i wysyłkę tak dużego zamówienia militarnego za granicę musi zatwierdzić amerykański rząd.

Współzałożona przez amerykańskiego aktora Seana Penna organizacja CORE od ponad miesiąca działa w Polsce, Ukrainie i Rumunii. Przez pewien czas aktor przebywał również w naszym kraju.

CORE – organizacja charytatywna Seana Penna

Pozostało 94% artykułu
Społeczeństwo
Dobre drogi, niezbyt mili ludzie. Jak Polskę widzą pracujący u nas cudzoziemcy?
Społeczeństwo
Raport: Polacy pokochali używane produkty luksusowe. Kupujemy na potęgę
Społeczeństwo
Chronoworking czyli praca, kiedy chcesz. Nowy trend to sposób na efektywność
Społeczeństwo
Jak używanie sztucznej inteligencji wpływa na pracowników? Stres i samotność
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Społeczeństwo
„Photo Dump”: o co chodzi z nowym trendem na Instagramie?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą