Kiedyś odwodziła męża od polityki, teraz trwa przy nim. Kim jest Ołena Zełeńska?

Wcale nie marzyła o tym, by zostać pierwszą damą, nie chciała też wchodzić w politykę. Teraz, mierząc się z prawdopodobnie najtrudniejszym wyzwaniem w życiu, Ołena Zełeńska pokazuje siłę charakteru. Kim jest żona Wołodymyra Zełenskiego?

Publikacja: 01.03.2022 14:05

Ołena Zełenska na kongresie kobiet w Ukrainie w 2021 roku.

Ołena Zełenska na kongresie kobiet w Ukrainie w 2021 roku.

Foto: President.gov.ua, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Ołena Zełenska została Pierwszą Damą Ukrainy 20 maja 2019 roku. Zanim to się stało, gorąco namawiała męża, aby nie kandydował w wyborach prezydenckich. Od tamtej pory trwa przy nim, nie przestając robić tego, co do niej należy – także w obliczu wojny.

Pierwsza Dama Ukrainy: Kim jest Ołena Zełenska?

Ołena Wołodymyriwna Zełenska (panieńskie nazwisko: Kijaszko) urodziła się 16 lutego 1978 roku w miejscowości Krzywy Róg w centralnej części Ukrainy. Pochodzi więc z tego samego miasta, co jej mąż, chodzili nawet do tej samej szkoły. Ich drogi skrzyżowały się jednak dopiero na studiach.

Ołena – jeszcze wtedy Kijaszko – studiowała architekturę na Krzyworoskim Uniwersytecie Technicznym, gdzie poznała swojego przyszłego męża. W wyuczonym zawodzie pracowała niewiele, ponieważ jeszcze na studiach razem z Wołodymyrem Zełeńskim zaangażowała się we współtworzenie kabaretu „Kwartał 95”. On w nim występował jako komik, ona – pisała scenariusze skeczów.

W 2003 roku wzięła z Wołodymyrem Zełeńskim ślub. Rok później urodziła córkę Aleksandrę. W 2013 roku przyszło na świat ich drugie dziecko – syn Cyryl.

Czytaj więcej

Serial, który zaczął karierę Zełenskiego, hitem w sieci. Ogląda go cały świat

W międzyczasie rosła popularność Wołodymyra Zełeńskiego. Wystąpił między innymi w bardzo popularnym na Ukrainie i – jak się potem okazało – proroczego serialu „Sługa narodu”, opowiadającym o nauczycielu, który został prezydentem. Obecnie serial, który od kilku lat jest dostępny na YouTube, oglądają miliony ludzi na całym świecie.

Przyszły prezydent produkował programy telewizyjne, prowadził program kulinarny, występował w wielu produkcjach, między innymi w komediach romantycznych. W miarę rosnącej popularności Zełeńskiego jako aktora oraz producenta filmowego i telewizyjnego następnym krokiem w karierze Ołeny była praca w showbiznesie na większą skalę.

W firmie męża – Kwartał 95 Studio – zajmowała się tym, co dotychczas, czyli pisaniem tekstów i scenariuszy. Sytuacja zaczęła się stopniowo zmieniać się w 2017 roku, kiedy Wołodymyr Zełenski założył partię „Sługa narodu”.

Ołena Zełeńska: od scenarzystki do Pierwszej Damy

Przełomowym momentem w życiu Zełenskiej był rok 2018, kiedy jej mąż zdecydował o kandydowaniu w wyborach prezydenckich na Ukrainie. Jak sama informowała w ukraińskich mediach, stanowczo sprzeciwiała się pomysłowi męża.

Spokojne życie prywatne od zawsze było dla Zełeńskiej priorytetem. Zdając sobie sprawę, jak bardzo jej sytuacja zmieni się, kiedy jej mąż pełnoetatowo zaangażuje się w politykę, zawsze pilnie strzegła prywatności swojej rodziny. Niewiele można znaleźć informacji o życiu jej i jej rodziny. Wiadomo jednak, że od początku politycznej działalności Zełenskiego wspierała męża, pracowała również w jego sztabie wyborczym.

Jako Pierwsza Dama Ukrainy Ołena Zełenska od początku raczej pozostawała w cieniu męża. Realizując obowiązki żony prezydenta, nigdy nie starała się ściągnąć na siebie uwagi mediów i prowokować jakichkolwiek plotek na swój temat.

Niemniej, Zełenska ma swoje zasługi zarówno dzięki działalności wewnątrz kraju, jak i poza jego granicami. Zainicjowała między innymi reformę sposobu żywienia w ukraińskich szkołach i aktywnie angażuje się w kwestii równouprawnienia płci. Również dzięki jej staraniom język ukraiński pojawił się w przewodnikach audio w ponad 30 muzeach na całym świecie, między innymi w Wersalu, austriackiej Albertinie, Tower of London, Koloseum czy nowojorskim MoMA.

Tak jak jej mąż, o którym z całą pewnością można już powiedzieć bez cudzysłowu, że jest sługą narodu, w trakcie rosyjskiej agresji na Ukrainę Ołena Zełenska niezłomnie wzmacnia morale swoich rodaków.

Ołena Zełenska została Pierwszą Damą Ukrainy 20 maja 2019 roku. Zanim to się stało, gorąco namawiała męża, aby nie kandydował w wyborach prezydenckich. Od tamtej pory trwa przy nim, nie przestając robić tego, co do niej należy – także w obliczu wojny.

Pierwsza Dama Ukrainy: Kim jest Ołena Zełenska?

Pozostało 92% artykułu
Społeczeństwo
Początek końca ery megainfluencerów. Generacja Z przestała im ufać
Społeczeństwo
Badanie: co Europejczycy myślą o milionerach? Polacy wyjątkiem na tle Europy
Społeczeństwo
Koniec ery przyjaźni w pracy? Dlaczego nie chcemy już bliskich relacji w biurze
Społeczeństwo
Kolejna branża odczuła „efekt Ozempicu”. Chce na tym zarobić miliony
Społeczeństwo
„Urlop dla nieszczęśliwych”. Pomysł milionera na toksyczną atmosferę w pracy
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy