Innowacje księcia Walii. Książę Karol chce podnieść z kolan brytyjskie rolnictwo

Książę Walii, następca tronu, zamierza tchnąć nowe życie w rolnictwo w Wielkiej Brytanii. Pierwszy etap to wykształcenie nowego pokolenia młodych rolników, najchętniej mieszczuchów bez rodzinnych tradycji pracy na roli.

Publikacja: 10.01.2022 10:51

Książę Karol zapowiedział niedawno budowę ekologicznego „miasta przyszłości” na należących do niego

Książę Karol zapowiedział niedawno budowę ekologicznego „miasta przyszłości” na należących do niego terenach w hrabstwie Kent.

Foto: Dan Marsh, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons

Książę Walii szuka młodych, utalentowanych ludzi, chcących pracować na roli. Powołana przez niego placówka edukacyjna, która ma zająć się edukacją młodych rolników, będzie działać z ramienia „The Prince’s Foundation” założonej przez księcia Walii w 1986 roku.

Książę Walii zakłada szkołę rolniczą

W ciągu ostatnich kilku dekad w Wielkiej Brytanii nastąpiły istotne zmiany społeczne, które odbiły się na gospodarce tego kraju. Nie chcąc kontynuować ciężkiej pracy swoich rodziców na roli, młodzi ludzie masowo przeprowadzali się z wsi do miast.

Czytaj więcej

Skąd bierze się fenomen klasycznego stylu księżnych i królowych?

Aby odmienić wizerunek branży rolniczej i nasycić ją dobrze wykształconą kadrą pracowników, książę Karol ogłosił plan budowy nowej szkoły rolniczej w Dumfries House, jednej ze swoich posiadłości w hrabstwie Ayrshire w południowo-zachodniej Szkocji.

Będzie to szkoła średnia, przeznaczona dla młodzieży w wielu od 14 lat wzwyż. Założyciele placówki mają nadzieję, że każdego roku będzie ją opuszczało około 1800 absolwentów.

Liczący ponad osiem tysięcy hektarów kompleks sam w sobie będzie nowoczesnym, rozbudowanym gospodarstwem rolnym. Oprócz centralnego budynku dydaktycznego na terenie placówki nie zabraknie budynków gospodarskich i żywego inwentarza.

Zgodnie z intencją księcia Karola, nowe pokolenie rolników ma pochodzić spoza rodzin rolniczych. W odróżnieniu od potomków rolników, tacy ludzie nie są obarczeni trudnymi doświadczeniami swoich rodziców, którzy chcąc nie chcąc spędzili całe życie na wsi.

„Program szkoły ma dodatkowo zachęcać ludzi do tego, aby doceniali korzyści płynące ze spędzania czasu na wsi” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu The Prince’s Foundation.

Szkoła będzie otwarta również dla dorosłych, którzy chcieliby nauczyć się nowego zawodu, a także dla pracowników z branży rolniczej, chcących podwyższyć swoje kwalifikacje. Plan księcia Karola czeka jeszcze na zielone światło ze strony władz hrabstwa East Ayrshire, które ostateczną decyzję mają podjąć w lutym 2022 roku.

Książę Karol – 73-letni innowator

Pomimo dość zaawansowanego już wieku, książę Karol jest bardzo aktywny na polu inicjatyw, które wydają się być domeną raczej młodszych pokoleń. Tak naprawdę jednak monarcha od wielu lat wspiera i inicjuje kolejne przedsięwzięcia, zwłaszcza te proekologiczne.

Jednym z nich jest stworzenie ekologicznego „miasta przyszłości” nieopodal miejscowości Faversham. Ma być ono przyjazne zaróno dla środowiska, jak i jego mieszkańców. Jego kameralna, niewysoka zabudowa w tradycyjnym angielskim stylu ma zapewnić ludziom większy komfort życia. Jeżeli realizacja założenia dojdzie do skutku, ekomiasteczko księcia Karola powstanie jeszcze w tej dekadzie.

W 2021 roku następna brytyjskiego tronu ufundował też powstanie aplikacji o nazwie Fashion Taskforce. Dzięki niej użytkownik, kupując ubranie, może sprawdzić, skąd pochodzą surowce wykorzystane do wyprodukowania danej rzeczy, a także prześledzić cały proces jej produkcji i łańcuch dostaw.

Książę Karol ma na koncie wiele oficjalnych wystąpień, w trakcie których poruszał najbardziej palące kwestie dotyczące ochrony środowiska. Sam jednak udowadnia, że w kwestii ekologii nie rzuca słów na wiatr. Jego dom, londyński Clarence House, zasilają odnawialne źródła energii, a książęcego Astona Martina – biopaliwo. Znany jest też z przywiązania do ubrań i butów, które – zamiast wyrzucać – naprawia i nosi od wielu lat.

Książę Walii szuka młodych, utalentowanych ludzi, chcących pracować na roli. Powołana przez niego placówka edukacyjna, która ma zająć się edukacją młodych rolników, będzie działać z ramienia „The Prince’s Foundation” założonej przez księcia Walii w 1986 roku.

Książę Walii zakłada szkołę rolniczą

Pozostało 92% artykułu
Społeczeństwo
„Urlop dla nieszczęśliwych”. Pomysł milionera na toksyczną atmosferę w pracy
Społeczeństwo
„Hollyweird” to nowy fenomen: rośnie wiara w wielki spisek gwiazd szołbiznesu
Społeczeństwo
Czy warto być lojalnym pracownikiem? Szef to wykorzysta – ostrzegają badacze
Społeczeństwo
Nowa obsesja generacji Z. Powinny ratować zdrowie, stały się symbolem zamożności
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Społeczeństwo
Hopecore: nowy trend ma pomóc generacji Z walczyć z lękiem przed światem