Koalicja przedstawicieli czołowych australijskich marek modowych przygotowała list otwarty do premiera Australii, Scotta Morrisona. Chcą prosić władze o to, by zwiększyły liczbę uchodźców z Afganistanu wpuszczanych na teren Australii. Pod listem podpisali się dotąd przedstawiciele ponad 20 australijskich marek odzieżowych.

„Jako branża jesteśmy gotowi do tego, by pomóc uchodźcom z Afganistanu rozpocząć w Australii bezpieczne i szczęśliwe życie” 

Cytat z listu przedstawicieli australijskich firm odzieżowych do premiera Australii

„Robiliśmy już takie rzeczy w przeszłości” – piszą autorzy listu. „Australia ma długą historię reagowania zdecydowanie i hojnie na kryzysy humanitarne, co pokazaliśmy przyjmując Albańczyków z Kosowa w 1999 roku czy uchodźców z Wietnamu po wojnie wietnamskiej. Pokazaliśmy to też przyjmując uciekinierów z Iraku i Syrii” – stwierdzają sygnatariusze listu.

Czytaj więcej

Raport: polski paszport jednym z najlepszych na świecie

List otwarty jest częścią kampanii Voices for Afghanistan, której założeniem jest pomoc imigrantom w osiedleniu się w Australii i znalezieniu pracy. 

„Uznaliśmy, że taki apel do władz będzie mocnym sygnałem, zwłaszcza jeśli zapewnimy, że jesteśmy w stanie dać pracę tym ludziom, gdy dotrą do Australii. Integracja nie jest możliwe, jeśli nie masz pracy” – powiedziała w rozmowie z „Guardianem” Camilla Schippa, szefowa The Social Outfit, jednej z czołowych australijskich marek odzieżowych.

W sierpniu rząd Australii ogłosił, że do kraju wpuszczonych zostanie 3000 uchodźców uciekających z Afganistanu przed talibami, którzy w sierpniu przejęli kontrolę nad tym krajem.

Źródło: Guardian