Passport Index, czyli ranking „siły” paszportów, to zestawienie krajów, których mieszkańcy mogą poruszać się po świecie bez ograniczeń i konieczności zdobywania wiz turystycznych.

Kryteriów, na podstawie których powstaje ranking, jest sporo: pod uwagę brane są między innymi szczegółówe wymagania wizowe dotyczące obywateli poszczególnych krajów, a także to, w jaki sposób wydawane są pozwolenia na przyjazd. W rankingu zwyciężają kraje, których paszporty otwierają przed obywatelami najwięcej granic. W tym zestawieniu Polska jawi się jako światowa potęga.

Czytaj też: Sposób na duże zyski z turystyki dla miast? Dobry opis i ładne zdjęcia na Wikipedii

Passport Index: Polska światowej w czołówce rankingu „siły” paszportów

Ranking paszportów tworzony jest od lat, jednak w tym roku, m.in za sprawą obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, w zestawieniu nastąpiło sporo przetasowań.

Dotychczasowi liderzy, tacy jak Singapur, stracili miejsce w ścisłej czołówce. Największym przegranym tegorocznego rankingu są Stany Zjednoczone, amerykański paszport spadł z 3. miejsca w 2019 roku na 21. pozycję w 2020 roku. To przede wszystkim efekt nieudolnej reakcji władz USA na pandemię.

Polska znalazła się na wysokim miejscu w pierwszej dziesiątce, wyprzedzając między innymi Cypr, Monaco, Singapur czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Wyprzedzają nas z kolei państwa bałtyckie – Litwa, Łotwa i Estonia. Polski paszport pozwala na bezwizowy wjazd do 89 krajów.

Najlepszy okazał się paszport Nowej Zelandii, który pozwala bezwizowo wjechać tylko do 86 krajów, ale wygrywa w rankingach mobilności i pozwala na wjazd do łącznie 129 krajów świata (polski – do 124).

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

Trudno oprzeć się wrażeniu, że w czasie pandemii najłatwiej za granicę podróżuje się obywatelom tych krajów, które najszybciej zamknęły własne granice podczas pierwszej fali pandemii. Pełne zestawienie znajduje się na stronie Passport Index.

Ranking Passport Index 2020 – pierwsza dziesiątka:

  1. Nowa Zelandia
  2. Niemcy, Austria, Luksemburg, Szwajcaria, Irlandia, Japonia, Korea Południowa, Australia
  3. Szwecja, Belgia, Francja, Finlandia, Włochy, Hiszpania
  4. Holandia, Dania, Portugalia, Litwa, Norwegia, Islandia, Wielka Brytania, Kanada
  5. Malta, Słowenia, Łotwa
  6. Czechy, Estonia, Grecja, Polska, Węgry, Lichtenstein
  7. Słowacja
  8. Cypr, Chorwacja, Monaco
  9. Rumunia, Bułgaria
  10. San Marino, Urugwaj, Andora