Krótko po wylądowaniu na Ziemi, podczas konferencji prasowej, Bezos ogłosił, że przekaże łącznie 200 milionów dolarów (blisko 800 milionów złotych) w ramach nowo ustanowionej przez siebie nagrody „Courage And Civility Award”. Laureatami nagrody mają być osoby działające na rzecz rozwiązywania globalnych problemów.

Jeff Bezos: 200 milionów dolarów dla aktywistów

Jako pierwsi nagrodę dostali dwaj aktywiści. Jednym z nich jest hiszpański szef kuchni José Andrés, twórca organizacji non profit o nazwie „World Central Kitchen”, zapewniającej wyżywienie potrzebującym na całym świecie.

Czytaj też: „Stek z chleba”: Nowa wegańska potrawa budzi emocje

Jose Andrés założył fundację „World Central Kitchen” w 2010 roku. Od tamtej pory w ramach inicjatyw podejmowanych przez jego organizację wydano posiłki milionom ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji. Fundacja Jose Andresa była obecna w wielu miejscach dotkniętych kryzysem humanitarnym, m.in. w zmagających się z pandemią Indiach czy w Strefie Gazy.

"Jose Andres"

José Andrés, twórca World Central Kitchen. Fot: David Shankbone, CC BY 3.0, Wikimedia Commons

sukces.rp.pl

„World Central Kitchen” obecnie dostarcza posiłki mieszkańcom Niemiec, którzy ucierpieli z powodu powodzi. Żywioł spowodował tam śmierć prawie 200 osób, a kilkaset uważa się za zaginione. Ewakuowano dziesiątki tysięcy osób, straty liczone są w miliardach euro.

Jose Andres: kim jest szef World Central Kitchen? 

W swoim oficjalnym oświadczeniu, nie kryjąc wzruszenia, José Andrés napisał: „Jestem bardzo wdzięczny za tę nagrodę, a także za wsparcie ze strony Jeffa i jego rodziny. Organizacja World Central Kitchen narodziła się z prostej idei, że żywność może zmieniać świat na lepsze. Talerz z jedzeniem jest jak dawka nadziei. To najprostsza droga do uratowania życia i społeczności”.

Zgodnie z zapowiedzią Jeffa Bezosa 100 milionów dolarów, które trafiło do Andrésa, może on wykorzystać wedle uznania. Podobnie jak drugi laureat nagrody przyznanej przez Bezosa – amerykański komentator polityczny, pisarz i prawnik, Anthony Kapel „Van” Jones. To założyciel kilku organizacji działających na rzecz praw człowieka i środowiska naturalnego. Jones był też doradcą Baracka Obamy.

„Mogą wpłacić całość na konto swoich organizacji lub podzielić się tymi pieniędzmi. To zależy tylko od nich” – powiedział Bezos podczas konferencji prasowej.

Jose Andrés powiedział: „Ta nagroda z pewnością nie pomoże wykarmić świata. Dla nas jest to jednak początek nowe rozdziału – pomoże nam przygotować się nie tylko na następny huragan, ale myśleć w kontekście dalszych i większych wyzwań, z jakimi będziemy mieli do czynienia. Czas myśleć na naprawdę dużą skalę, aby rozwiązać problemu głodu, który jest niezwykle pilną kwestią”.

Źródło: Fine Dining Lovers