Ikea sprzedaje meble do samodzielnego montażu – to wie właściwie każdy, kto kiedykolwiek kupił coś w sklepie tej firmy. Meble oferowane są w zestawach, trzeba je złożyć w domu. Na szczęście instrukcje montażu zaprojektowane są w sposób prosty i przejrzysty, dzięki czemu cały proces odbywa się sprawnie i bez pomyłek, a raz zmontowane meble mogą służyć latami. Po kilku dekadach takiej polityki szefowie Ikei uznali, że w czasach rosnącej świadomości klientów to za mało.

Jak rozłożyć meble Ikea? Szwedzi stworzyli instrukcje ich demontażu

Ikea ma plan – do 2030 roku chce przejść transformację, tak by każdy produkt nadawał się do ponownego użycia, przetworzenia, naprawy, sprzedaży lub recyklingu. To duże wyzwanie, biorąc uwagę to, jak wiele z obecnego asortymentu oferowanego przez szwedzkiego giganta jest jednorazowego użytku i nie nadaje się ani do naprawy czy ponownego użycia. To jednak ma się zmienić. 

Czytaj też: Mały jak kiosk Ruchu. Oto pierwszy minidomek od Ikei

Jednym z kroków w tę stronę jest zmiana dotycząca mebli produkowanych przez Ikeę – odtąd mają być produktami wielokrotnego użytku. Co to oznacza? Że będzie można je wielokrotnie złożyć i rozłożyć. Ta zmiana już się dzieje. Ikea udostępniła na swojej stronie instrukcje demontażu popularnych produktów. Znalazły się wśród nich między innymi słynne szafki Billy, szafy Pax, fotel Poang czy rozkładana sofa Lycksele. Kolejne produkty mają być dodawane do tej listy, która na razie nie wygląda szczególnie okazale. To jednak dopiero wstęp, niebawem zestaw instrukcji demontażu ma się powiększyć. Wszystkie będą dostępne na stronie Ikei jako darmowe PDF–y do ściągnięcia. 

"Instrukcja fotel Poang "

Instrukcja demontażu fotela Poang. Fot: Ikea

sukces.rp.pl

Jak ma wyglądać Ikea przyszłości? Szwedzi zapowiadają między innymi wprowadzenie do sprzedaży łóżek dziecięcych, które rosną wraz z dziećmi, wdrożenie programu odkupu używanych mebli od klientów w zamian za punkty do wykorzystania przy kolejnych zakupach, a także sprzedaż w sklepach Ikei używanych mebli, które poddano odświeżeniu i naprawie.