SUV-y nigdy nie kojarzyły się z szybkością. Trudno, żeby było inaczej, wywodzą się od samochodów terenowych, których zadaniem zawsze było pokonywanie trudnego terenu, a w off-roadzie najlepiej poruszać się powoli. 

SUV-y są sporych rozmiarów. Dzięki temu zapewniają kierowcom i pasażerom komfort podczas podróży. Przestrzeń, wygoda – to się liczy szczególnie w świecie aut luksusowych. 

Czytaj więcej

BMW Art Cars: wyjątkowa wystawa pod gołym niebem w Warszawie

Oczywiście liczy się też moc, ale ona nie zawsze oznacza dużą prędkość. Częściej oznacza możliwość dołączenia przyczepy albo zabrania dużej ilości bagażu tak, by SUV mógł spełnić funkcję auta wszechstronnego .

Niektórzy producenci idą, rzecz jasna, o krok dalej i tworzą wersje sportowe swoich SUV-ów. Ich wszystkich jednak właśnie pogodził Aston Martin swoim nowym modelem DBX 707.

Aston Martin DBX 707: najmocniejszy luksusowy SUV

Aston Martin do świata SUV-ów zawitał dość późno, wtedy, gdy główni gracze na rynku premium już dawno rozdali karty i podzielili rynek. Brytyjski producent, znany przede wszystkim z bardzo szybkich samochodów sportowych, a także z zaangażowania w motosport, postanowił jednak zawalczyć o kawałek rynku dla siebie. Było jasne, że musi zdobywać segment luksusowy, ale tu konkurencja była już mocno usadowiona.

Materiały prasowe

Mimo to, model DBX spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem. Stylistyka auta, jego sportowa linia, bardzo odróżniały się od masywnych konkurentów. Sama obecność na rynku nie wystarczała jednak firmie z angielskiego Gaydon. Potrzebny był mocny sygnał, że Aston Martin chce być liderem tego segmentu. I oto mamy: DBX 707 to najmocniejszy luksusowy SUV na rynku. Czym się wyróżnia?

Nowy model Astona Martina: DBX 707 

Aluminiowy silnik V8 z podwójnym turbodoładowaniem, o pojemności 4 litrów, mocy 707 koni mechanicznych i momencie obrotowym wynoszącym aż 900 Nm. Do tego dziewięciobiegowa skrzynia biegów, zawieszenie pneumatyczne oraz ceramiczno-karbonowe tarcze hamulcowe. To właśnie jest specyfikacja, którą model 707 chce zawojować rynek luksusowych SUV-ów.

Materiały prasowe

Osiągi, które zapewnia ten samochód, budziłyby szacunek w każdym samochodzie sportowym – 3,3 sekundy do prędkości 100 km/h to znakomity wynik, zwłaszcza jeśli mówimy o SUV-ie. Wszyscy rywale na rynku, a jest ich już sporo – od Bentleya, przez Lamborghini po Porsche i nawet Rolls-Royce'a Black Badge – muszą uznać wyższość Astona Martina. To w tej chwili najmocniejszy luksusowy SUV na rynku.

Kto podejmie wyzwanie? Już wiadomo, że na pewno będzie to Ferrari, które zapowiedziało debiut swojego SUV-a, ale pozostali producenci też zapewne nie zlekceważą takiego rywala jak DBX 707. Nadchodzi wyścig zbrojeń.