Projekt Geländewagen, pierwszy efekt współpracy Mercedes-Benz i Virgila Abloha, został zaprezentowany w tym tygodniu internetowej premiery tego samochodu.  Koncepcyjny projekt Mercedesa G-klasy to – jak mówi Gordon Wagener, koordynujący projekt ze strony niemieckiego koncernu – „wizja przyszłych interpretacji luksusu”.

Czytaj też: Klasa światowa. Zobacz najbardziej niesamowitą kolekcję supersamochodów w Polsce

Podczas wydarzenia ujawniono, że pojazd przygotowany przez Virgila Abloha trafi na prestiżową aukcję Sotheby’s Contemporary Curated, która rozpocznie się 14 września.  Zyski ze sprzedaży tego modelu zostaną przekazane na cele charytatywne.

 „Najważniejszym celem projektu przygotowanego z Mercedes-Benz jest inspirowanie młodych artystów, inżynierów i projektantów do kwestionowania status quo” – powiedział Virgil Abloh.

Choć G-Klasa doczekała się wielu wcieleń, to do czasu Projektu Gelandewagen nigdy nie została zmodyfikowana w taki sposób, by przypominała samochód wyścigowy.  Obaj projektanci jako właściciele samochodu mieli szansę wnieść do projektu detale oparte o własne doświadczenia za kierownicą, próbując jednocześnie odejść od nieskazitelnej, dopracowanej i luksusowej estetyki na rzecz projektu „surowego, naturalnego i w efekcie bardziej uczciwego”.

Mercedes G-klasa w stylu Virgila Abloha

Zarówno w środku, jak i na zewnątrz samochód charakteryzuje oszczędność, pozwalająca na dostrzeżenie konstrukcyjnych zalet samochodu w nowym kontekście. Czystość i prostota projektu kontrastuje z ręcznie wykonanymi niedoskonałościami lakieru.

Replika pozbawiona jest kierunkowskazów, lusterek zewnętrznych i zderzaka, a nadwozie zostało obniżone dla podkreślenia sportowego charakteru modelu. Także wewnątrz króluje minimalizm – usunięto nowoczesną deskę rozdzielczą, która została zastąpiona analogowym prędkościomierzem i wskaźnikami paliwa w stylu aut z przeszłości.