Prestiżowa nagroda dla barmana z Kijowa. Jest jednym z najlepszych na świecie

Dmytro Szowkoplias, współwłaściciel jednego z najbardziej cenionych barów w tym mieście, znalazł się na prestiżowej liście stu najlepszych barmanów na świecie. Szowkoplias wykorzystał ten fakt, by przypomnieć światu o wojnie.

Publikacja: 29.06.2022 15:30

Dmytro Szowkoplias jest pierwszym ukraińskim barmanem, który trafił na prestiżową listę najlepszych

Dmytro Szowkoplias jest pierwszym ukraińskim barmanem, który trafił na prestiżową listę najlepszych na świecie.

Foto: Louis Hansel

Dmytro Szowkoplias jest barmanem i współwłaścicielem kijowskiego baru „Parovoz Speakeasy”. Do 24 lutego jego głównym zmartwieniem było to, jak poradzić sobie z tłumami gości, którzy co weekend odwiedzali jego bar. Od chwili wybuchu wojny sprawy związane z prowadzeniem baru zeszły na dalszy plan. Wyróżnienie, które otrzymał, to przypomnienie o rzeczywistości, która dzisiaj, po ponad 120 dniach wojny, wydaje się szalenie odległa.

Barman z Kijowa w światowej czołówce

„Bar World 100” to doroczny ranking „Drinks International” – wpływowego magazynu poświęconego branży alkoholowej. Lista wyróżnia najbardziej wpływowe postaci ze świata cocktail barówi miksologii. Specyfika rankingu polega na tym, że na swoich faworytów głosują wyłącznie przedstawiciele branży z całego świata, między innymi barmani, organizatorzy imprez, dziennikarze i eksperci.

„To wielka przyjemność znajdować się na tej liście wraz z moimi mentorami i przyjaciółmi” – napisał Szowkoplias, który informacją na ten temat podzielił się na swoim koncie na Instagramie.

Dmytro Szowkoplias prowadzi w centrum Kijowa kameralny bar „Parovoz Speakeasy”. Na gastronomiczno-barowej mapie stolicy Ukrainy to jedno z najciekawszych miejsc. Znajduje się w piwnicy starego kina i jest tak mały, że tamtejszy zespół barmanów nigdy nie narzeka na brak gości.

„Parovoz Speakeasy” specjalizuje się w doskonałych klasycznych drinkach, do których oferuje ciekawe przekąski i steki. Luźną i miłą atmosferę tego miejsca doceniają zarówno amatorzy, jak i eksperci.

Czytaj więcej

Na Ukrainie kręcą pierwszy film fabularny od wybuchu wojny. Miejsce akcji: Bucza

W barze „Parovoz Speakeasy” działa również szkoła dla barmanów. Szowkoplias założył ją w trakcie pandemii, aby wspierać i edukować młodych adeptów sztuki barmańskiej.

W pierwszej trójce rankingu „Bar World 100” znaleźli się: współwłaścicielka londyńskiego „Tayēr + Elementary” Monica Berg (trzeci rok z rzędu), Remy Savage z „A Bar” – również w Londynie oraz działający w Barcelonie barman Danil Nevsky, który zaliczył spektakularny awans – skoczył w górę aż o 26 pozycji.

Jeden z najlepszych barów w Europie znajduje się w Kijowie

Kijów słynie z niezwykle kreatywnych cocktail barów, z których wiele reprezentuje znakomitą relację ceny do jakości. I choć z powodu napaści Rosji na Ukrainę mało kto teraz wybiera się za naszą wschodnią granicę, kijowskie bary nadal działają.

W europejskiej branży alkoholowej działający od 2002 roku „Parovoz Speakeasy” od lat zajmuje prominentną pozycję na światowej mapie barów, o czym świadczy niedawne prestiżowe wyróżnienie. W 2022 roku lokal trafił do pierwszej dziesiątki najlepszych cocktail barów w Europie w konkursie Spirited Awards, organizowanym przez wpływową organizację Tales of the Cocktail. Bar zachwalają też autorzy słynnego rankingu „The World 50 Best”.

Publikacja listy „Bar World 100” zbiegła się ze zbombardowaniem centrum handlowego w Krzemieńczuku. W swoim wpisie na Instagramie Szowkoplias nie mógł nie odnieść się do tego wydarzenia, a także ogólnie do sytuacji w Ukrainie. Jego wypowiedź jest gorzką diagnozą na temat stanowiska wielu przedstawicieli międzynarodowej branży alkoholowej w sytuacji wojny w Ukrainie.

„Przez ostatnie trzy lata nasza międzynarodowa społeczność stawała w obliczu najtrudniejszych wyzwań – od pandemii, aż po wojnę w centrum Europy w 2022 roku. Niestety, niektóre osoby z branży nadal nie zajęły stanowiska w kwestii tego, kto się myli, a kto ma rację, ponieważ ich interesy i relacje są dużo ważniejsze i ci ludzie stoją ponad tym wszystkim” – napisał Szowkoplias.

„Ale pamiętajcie – dodał barman – cisza wspiera wojnę i my widzimy wasze maski, ponieważ one są z plastiku. W tym samym czasie nasi barmani stali się żołnierzami, wolontariuszami, kierowcami. Zbierają pieniądze i każdego dnia, budząc się rano, zadają sobie pytanie: co jeszcze mogę zrobić, aby to zatrzymać i pomóc?”

Restauracje
„Gdzie są kobiety?” Szef przewodnika Michelin wskazał problem w branży gastro
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Restauracje
Startuje pierwsza restauracja w kosmosie. Menu autorstwa słynnego szefa kuchni
Materiał promocyjny
PRIMITIVO: gwiazdy na otwarciu nowej śródziemnomorskiej restauracji w Warszawie
Restauracje
Rząd w Madrycie idzie na wojnę z hiszpańskim stylem życia. „To szaleństwo”
Restauracje
Kradzież stulecia w Paryżu. Zniknęły butelki wina warte miliony złotych