Nowy projekt o nazwie Interior Design for Peace (Projektowanie wnętrz w imię pokoju) to przedsięwzięcia o dużej skali. Uczestniczy w nim ponad 350 architektów, projektantów i dekoratorów z Ukrainy. Wynagrodzenie za ich usługi wybierają klienci, którzy zdecydują się skorzystać z ich pomocy, jednak całkowity dochód z tej działalności przekazywany jest armii ukraińskiej i organizacjom niosącym pomoc ofiarom wojny w Ukrainie.

Interior Design for Peace – charytatywna inicjatywa ukraińskich projektantów

Konsultacje z zakresu aranżacji wnętrz, webinary, poradniki, a nawet drobne projekty na indywidualne zamówienie – wszystko to można znaleźć na oficjalnej stronie inicjatywy o nazwie Interior Design for Peace. To charytatywne przedsięwzięcie, wokół którego skrzyknęli się ukraińscy architekci, projektanci wnętrz i inni specjaliści z dziedziny designu.

Projektantom zaangażowanym w tę inicjatywę przyświeca hasło: „Projektowanie wnętrz dla pokoju, zwycięstwa i Ukrainy”. Celem inicjatywy jest zbieranie funduszy na pomoc humanitarną dla ofiar wojny w Ukrainie, a także na wsparcie ukraińskiej armii.

Oprócz możliwości zasięgnięcia porady u profesjonalnego projektanta, można też otrzymać różnego rodzaju materiały inspiracyjne i poradniki na temat tego, jak urządzić mieszkanie. W zasobach projektantów takich materiałów jest ponad sto, a liczba ta ciągle rośnie.

Czytaj więcej

Koniec sporu o barszcz. Narodowa potrawa ukraińska na liście dziedzictwa UNESCO

Twórcy inicjatywy oferują między innymi nagrania szkoleń, wzorniki, szablony kosztorysów, plany realizacji projektu, a nawet gotowe wzory projektów. Słowem: wszystko, co przyda się w trakcie projektowania domu nie tylko amatorom, ale również profesjonalistom działającym w obszarze designu.

Te i wiele innych produktów i usług można otrzymać za bardzo niewielki datek. Jego wysokość wynosi od 200 do 2000 hrywien, czyli od około 32 do 325 złotych. To niezwykle okazyjna cena jak na profesjonalne materiały i porady w tak skomplikowanym zadaniu, jakim jest właściwa aranżacja mieszkania.

Ukraińscy designerzy wspierają Ukrainę

Inicjatywa Interior Design for Peace jest cały czas otwarta na współpracę z innymi projektantami. Twórcy przedsięwzięcia zapraszają innych specjalistów do tego, aby dzielili się własnymi projektami, wiedzą i innymi materiałami, którą można przekuć na produkty i usługi dostępne za datek.

Interior Design for Peace nie jest jedyną inicjatywą ukraińskich profesjonalistów z branży wnętrzarskiej i architektonicznej niosącą pomoc dla armii i ofiar wojny. Od samego początku putinowskiej agresji na Ukrainę zawiązało się wiele oddolnych przedsięwzięć architektów i projektantów, którzy – wykorzystując swoje umiejętności – wspierają swój kraj.

Z dnia na dzień wojna wymusiła na projektantach diametralną zmianę profilu ich działalności. Z pracowników biur architektonicznych stali się wolontariuszami i aktywistami.

Przykładem jest chociażby założona przez Aleksandrę Doroguncową kijowska firma konsultingowa Banda. Agencja zajmuje się nie tylko produkcją komunikatów wspierających wolontariuszy i wszystkich tych, którzy zostali w Ukrainie, ale również walką z dezinformacją i organizacją materialnej pomocy dla rodaków.

Z kolei studio Balbek Bureau z Kijowa w ramach inicjatywy o nazwie Re:Ukraine zaprojektowało osiedle dla osób, które w wyniku rosyjskich ostrzałów straciły swoje domy. Gotowy do implementacji podstawowy projekt osiedla jest dostępny na stronie pracowni.