Hollywood pokochało Czechy. Wielkie gwiazdy kręcą filmy u naszych sąsiadów

W tym roku ekipy filmowe z Hollywood właściwie nie opuszczały Czech. U naszych sąsiadów powstaje kilka dużych produkcji z udziałem wielkich gwiazd takich jak Ryan Reynolds, Chris Evans, Chris Hemsworth czy Michael Caine.

Publikacja: 13.12.2021 16:10

Zabytkowe dzielnice Pragi wyglądają jak gotowy plan filmowy.

Zabytkowe dzielnice Pragi wyglądają jak gotowy plan filmowy.

Foto: Jennieramida

Czechy to od pewnego czasu jeden z ulubionych krajów dla ekip filmowych z Hollywood. Zdjęcia kręcone są zarówno w Pradze, która od dawna jest ulubionym plenerem filmowców z całego świata, ale też na czeskiej prowincji. Zainteresowanie Czechami jest tak duże, że w tym kraju zaczyna brakować ludzi do pracy na planach filmowych.

Hollywood pokochało Czechy

Jeżeli chodzi o ważne międzynarodowe produkcje, w ostatnich latach Polskę odwiedziła bodajże jedynie ekipa „Wiedźmina”. Czechy tymczasem przeżywają prawdziwą inwazję filmowców z całego świata.

Czytaj więcej

Gdzie kręcono „Nie czas umierać”? Te miejsca przeżyją wkrótce najazd turystów

Praga od lat przyciąga ekipy filmowe, również te pracujące nad najbardziej oczekiwanymi superprodukcjami. Przepiękne uliczki stolicy Cech stanowią zresztą gotową i bardzo wdzięczną scenografię nie tylko dla filmów kostiumowych. Zdjęcia do kilku dużych produkcji kręci się również w innych zakątkach Czech.

Z czego wynika takie zainteresowanie filmowców tym krajem? Oprócz uroku czeskich miast i walorów przyrodniczych, do kręcenia filmów u naszych południowych sąsiadów zachęcają producentów między innymi względy finansowe, ale nie tylko.

Czesi jako pierwsi w Europie zdołali opanować chaos związany z pandemią, ustanawiając bardzo konkretne reguły postępowania – również w branży filmowej. Dodatkowo, we wrześniu Czesi zaostrzyli reżim sanitarny, co pozwoliło w dużym stopniu opanować rozprzestrzenianie się wirusa.

Aktualne reguły obligują członków ekip filmowych do testowania się na obecność koronawirusa trzy razy w tygodniu. Co więcej, na planach mogą pracować tylko osoby zaszczepione.

Nie bez znaczenia jest też dość przyjazna polityka fiskalna Czech. Aby przyciągnąć do kraju międzynarodowe ekipy filmowe, Czesi udzielają zagranicznym producentom filmowym korzystne ulgi podatkowe.

Jakie filmy kręcone są w Czechach?

W tym roku w Czechach kręcono między innymi sceny do thrillera „The Grey Man” z Ryanem Goslingiem i Chrisem Evansem w rolach głównych. W filmie zobaczymy ponadto znanego z serialu „Bridgertonowie” Rege-Jeana Page’a i Anę de Armas, którą widzowie kojarzą z „Nie czas umierać” czy „Blade Runnera 2049”. Zapowiada się, że „The Grey Man” będzie najdroższą produkcją Netflixa Jego premierę. zaplanowano na 2022 rok.

Chris Evans mógł spotkać w Pradze swojego kolegę z planów filmów z uniwersum Marvela, Chrisa Hemswortha. Australijski aktor bierze udział w zdjęciach do drugiej części sensacyjnego filmu produkcji Netfliksa „Extraction”, w którym gra główną rolę.

Zdjęcia do „Extraction 2” powstają także w czeskim mieście Uście nad Łabą, na tle krajobrazów środowych i południowych Czech, a także w Austrii, Armenii i Gruzji. Jak donosi Ian Willoughby z „Radio Prague International”, ekipa filmowa musiała przenieść się z Australii do Europy ze względu na Premiery „Extraction 2” można spodziewać się w przyszłym roku.

Na długiej liście filmów, do których zdjęcia kręci Czechach, jest „Nosferatu” z Anyą Taylor Joy w rolach głównych, a także horror „The Cello” z Jeremym Ironsem i film historyczny „Medieval” z Benem Fosterem, Matthew Goodem i Michaelem Cainem. W Czechach kręcono też wiele seriali międzynarodowej produkcji, między innymi „Templariuszy” z Tomem Cullenem, znanym z serialu „Downton Abbey”.

Czechy to od pewnego czasu jeden z ulubionych krajów dla ekip filmowych z Hollywood. Zdjęcia kręcone są zarówno w Pradze, która od dawna jest ulubionym plenerem filmowców z całego świata, ale też na czeskiej prowincji. Zainteresowanie Czechami jest tak duże, że w tym kraju zaczyna brakować ludzi do pracy na planach filmowych.

Hollywood pokochało Czechy

Pozostało 89% artykułu
Film
„Co poszło nie tak?”. Brytyjskie media bez litości dla 6. sezonu „The Crown”
Film
Filmy o procesach gwiazd to nowy trend. Czemu lubimy patrzeć na pranie brudów?
Film
„Oppenheimer” to nie wyjątek: mamy erę bardzo długich filmów. 3 godziny to norma
Film
Burza po wypowiedzi Quentina Tarantino o brytyjskich aktorach. „Są jak fantomy”
Film
Horrory przeżywają drugą młodość. To zasługa generacji Z, która uwielbia się bać