Europa ma najpiękniejsze plaże na świecie. Nieoczekiwany zwycięzca rankingu

Gdzie na świecie znajdują się najpiękniejsze plaże na świecie? Najnowszy ranking cenionego serwisu Tripadvisor pokazuje, że pod tym względem Europa nie ma równych na świecie. Europejskie plaże zajęły wszystkie czołowe miejsca w zestawieniu, ale tylko jedna z nagrodzonych plaż jest nad Morzem Śródziemnym.

Publikacja: 05.03.2024 04:15

W czołówce zestawienia znalazły się trzy plaże z Europy.

W czołówce zestawienia znalazły się trzy plaże z Europy.

Foto: Ethan Bucher Unsplash

Gdzie znajdziemy najpiękniejsze plaże na świecie? Na szczęście nie musimy wyjeżdżać zbyt daleko. Z najnowszego rankingu „Travelers' Choice Awards Best of the Best 2024” Tripadvisora wynika, że trzy najpiękniejsze plaże na naszym globie znajdują się w Europie. Co ciekawe, tylko jedna z nich leży nad Morzem Śródziemnym.

Najpiękniejsze plaże na świecie: ranking Tripadvisora

Internetowy przewodnik Tripadvisor to dla wielu turystów kluczowe źródło wiarygodnych informacji na temat tego, czy warto wybrać się do jakiegoś miejsca, czy lepiej go unikać. Na platformie można znaleźć zweryfikowane i autentyczne opinie oraz oceny dotyczące atrakcji turystycznych, zabytków, hoteli, lokali gastronomicznych i wielu innych miejsc.

Nie inaczej jest w przypadku plaż. Na podstawie ocen podróżników, którzy je odwiedzili, Tripadvisor tworzy doroczny ranking najpiękniejszych plaż na świecie, w Europie i w pozostałych regionach świata – w ramach obszernego, dorocznego raportu „Travelers' Choice Awards Best of the Best 2024”. W tegorocznym zestawieniu zdecydowanymi faworytami okazały się plaże w Europie, choć tylko jedna z nich znajduje się nad Morzem Śródziemnym.

Czytaj więcej

Nowa atrakcja dla turystów w Beskidach. Mieszkańcy podzieleni. „To jest chore”

Szczyt podium zajęła Praia da Falésia w Olhos de Agua na południowym wybrzeżu Portugalii, nad Atlantykiem. Na podstawie recenzji autorzy raportu określają ją jako idealne miejsce do spacerów i opalania.

Miłośnicy nurkowania i podziwiania lokalnej fauny powinni z kolei wybrać się na Spiaggia dei Conigli na włoskiej Lampedusie, która zajęła drugie miejsce w rankingu. Natomiast idealnym miejscem na wypoczynek w rodzinnym gronie okazała się plaża La Concha w hiszpańskim San Sebastian nad Zatoką Biskajską.

Autorzy raportu dodają, że na wszystkie te plaże najlepiej wybrać się wiosną. Powody są oczywiste: przed sezonem ceny są niższe, nie ma też tłumów turystów.

Resztę rankingu (a więc jego większość) tworzą plaże spoza Europy. Nie ma zaskoczenia, że w pierwszej dziesiątce znalazły się rajskie zakątki strefy międzyzwrotnikowej, a więc plaże na Hawajach, Arubie, Seszelach, Kubie czy w znajdującym się na północ od Haiti kraju o nazwie Turks i Caicos, będącego terytorium zależnym Wielkiej Brytanii.

Najpiękniejsze plaże w Europie według użytkowników Tripadvisora

Tripadvisor opublikował również osobny ranking dotyczący wyłącznie plaż, które znajdują się na Starym Kontynencie. Co logiczne, w liczącym 25 pozycji rankingu podium zajęli światowi liderzy.

Jednak już na czwartym miejscu znalazła się plaża Reynisfjara na Islandii. Inna plaża tej wyspy, nieodległa Víkurfjara, zajęła również dość wysokie, dziesiąte miejsce. Dwiema innymi chłodniejszymi, ale bardzo malowniczymi plażami, które zakwalifikowały się do rankingu, są plaże w Weymouth i Bournemouth w hrabstwie Dorset na południowym wybrzeżu Wielkiej Brytanii.

Pozostałe pozycje w rankingu nie przynoszą wielu zaskoczeń. W zestawieniu królują śródziemnomorskie plaże Grecji, Cypru, Włoch, Hiszpanii, Francji, Malty i Turcji, choć oczywiście nie zabrakło również plaż na atlantyckich Wyspach Kanaryjskich i na Majorce czy plaż w różnych zakątkach Portugalii.

Najpiękniejsze plaże na świecie według rankingu Tripadvisora:

1. Praia da Falésia (Portugalia)

2. Spiaggia dei Conigli (Włochy)

3. La Concha (Hiszpania)

4. Ka'anapali (USA)

5. Grace Bay Beach (Turks i Caicos)

6. Anse Lazio (Seszele)

7. Manly Beach (Australia)

8. Eagle Beach (Aruba)

9. Siesta Beach (USA)

10. Varadero (Kuba)

Gdzie znajdziemy najpiękniejsze plaże na świecie? Na szczęście nie musimy wyjeżdżać zbyt daleko. Z najnowszego rankingu „Travelers' Choice Awards Best of the Best 2024” Tripadvisora wynika, że trzy najpiękniejsze plaże na naszym globie znajdują się w Europie. Co ciekawe, tylko jedna z nich leży nad Morzem Śródziemnym.

Najpiękniejsze plaże na świecie: ranking Tripadvisora

Pozostało 90% artykułu
Plaże
Brytyjczycy zachwyceni polskim kurortem nad Bałtykiem. „Ukryta perła”
Plaże
Polski kurort wyróżniony w rankingu najlepszych plaż świata. „Zapiera dech”
Plaże
Ranking najlepszych plaż w Europie. W czołówce znalazła się perła Bałtyku
Plaże
Polacy mają parawany, Włosi „furbetti di telo”. Zmora kurortów oficjalnie uznana
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Plaże
Ranking czystości kąpielisk w Europie. Polska na szarym końcu zestawienia
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży