Hiszpanom nie wystarcza morze. Budują największą w Europie sztuczną plażę

Krystalicznie czysta woda, drobny piasek i wszelkie atrakcje typowe dla nadmorskiego kurortu – choć do morza setki kilometrów. Potrzeba już tylko formalnej zgody, aby pod Madrytem powstała ogromna sztuczna plaża. Kompleks ma być gotowy w 2023 roku.

Publikacja: 30.05.2022 12:49

Zbiornik wodny, który powstanie w Hiszpanii, ma otaczać plaża o powierzchni 15 kilometrów kwadratowy

Zbiornik wodny, który powstanie w Hiszpanii, ma otaczać plaża o powierzchni 15 kilometrów kwadratowych.

Foto: Timo Wagner

Jeżeli projekt otrzyma ostatecznie zielone światło od lokalnych władz, inwestycja powstanie w niewielkiej miejscowości Alovera, około 40 kilometrów na północny wschód od Madrytu. Stworzenie ogromnej sztucznej plaży planuje się już od ponad dziesięciu lat, ale prace nad realizacją nabrały tempa dopiero w ostatnim czasie.

Alovera Beach: największa sztuczna plaża w Europie

Możliwe, że już w przyszłym roku mieszkańcy hiszpańskiego interioru nie będą musieli przemierzać setek kilometrów, aby cieszyć się widokiem błękitnych fal rozbijających się o piaszczyste wybrzeże. Sztuczna plaża Alovera Beach być może stanie się atrakcją, która – podobnie jak największa na świecie sztuczna plaża Citystars Sharm El Sheikh w Egipcie – przyciągnie także turystów z innych krajów.

Na powierzchni ponad stu kilometrów kwadratowych ma, zdaniem projektantów, znaleźć się wszystko, czego potrzebują goście marzący o odpoczynku nad wodą.

Tworzony akwen będzie miał powierzchnię prawie 25 kilometrów kwadratowych. Maksymalna głębokość wody wyniesie 2,5 metra. Zbiornik będzie otaczało 15 kilometrów kwadratowych piaszczystej plaży.

Kompleks ma składać się z dwóch głównych części. Pierwsza będzie przeznaczona do kąpieli, w drugiej zaś powstanie molo – tam będzie można przepłynąć się żaglówką czy popływać na desce surfingowej.

Czytaj więcej

Król wyklęty: Juan Carlos wraca z wygnania. Czy Hiszpania mu wybaczy?

Oprócz plaży, na terenie kompleksu znajdzie się też szereg obiektów, w których będzie można oddać się rozmaitym wodnym aktywnościom. Powstaną tu boiska, siłownia na świeżym powietrzu i inne obiekty sportowe, zjeżdżalnie i baseny dla dzieci, a także szkoła żeglarska i poświęcona sportom wodnym.

Oczywiście na miejscu nie zabraknie też barów, pubów i restauracji, sklepów i innych obiektów usługowych. Słowem – w sercu Hiszpanii szykuje się pełnoprawny „nadmorski” kurort.

Obliczona na 15 milionów euro inwestycja czeka już tylko na formalną zgodę rady miasta Alovera, jest przychylna projektowi. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsi goście będą mogli zanurzyć się w wodach akwenu już latem 2023 roku.

Błękitna laguna z dala od morza

Nietrudno się domyślić, że tak ogromna inwestycja musiała wywołać protesty ekologów. Ich zdaniem stworzenie tak wielkiego zbiornika wodnego pochłonie ogromne ilości wody, co byłoby gigantycznym marnotrawstwem. Region Kastylia-La Mancha, gdzie ma powstać plaża, jest wyjątkowo suchy i woda jest tam na wagę złota.

Na oficjalnej stronie projektu jego twórcy zapewniają jednak, że pod względem zużycia wody cały kompleks będzie maksymalnie zrównoważony. Zamierzają to osiągnąć dzięki kilku nowoczesnym rozwiązaniom.

W odróżnieniu od standardowych basenów, zbiornik zostanie wypełniony wodą tylko raz i będzie ona nieustannie odnawiana. W akwenie zostanie też zastosowana technologia ograniczenia parowania wody.

Budowniczowie Alovera Beach utrzymują też, że filtrowanie wody będzie pochłaniać zaledwie 2 procent energii i sto razy mniej substancji chemicznych, które wykorzystuje się w tym celu w tradycyjnych basenach. Informują również, że kompleks będzie pochłaniał dwa razy mniej wody, niż gdyby zbudowano w tym miejscu park, który trzeba by było regularnie nawadniać.

Jeżeli projekt otrzyma ostatecznie zielone światło od lokalnych władz, inwestycja powstanie w niewielkiej miejscowości Alovera, około 40 kilometrów na północny wschód od Madrytu. Stworzenie ogromnej sztucznej plaży planuje się już od ponad dziesięciu lat, ale prace nad realizacją nabrały tempa dopiero w ostatnim czasie.

Alovera Beach: największa sztuczna plaża w Europie

Pozostało 90% artykułu
Plaże
Brytyjczycy zachwyceni polskim kurortem nad Bałtykiem. „Ukryta perła”
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Plaże
Polski kurort wyróżniony w rankingu najlepszych plaż świata. „Zapiera dech”
Plaże
Europa ma najpiękniejsze plaże na świecie. Nieoczekiwany zwycięzca rankingu
Plaże
Ranking najlepszych plaż w Europie. W czołówce znalazła się perła Bałtyku
Plaże
Polacy mają parawany, Włosi „furbetti di telo”. Zmora kurortów oficjalnie uznana