Szukaj

Banksy osobiście zachęca do noszenia maseczek

To pierwszy raz, kiedy słynny anonimowy artysta pokazał się na filmie. Mimo to tożsamość Banksy’ego pozostaje tajemnicą.

Wielka Brytania nadal walczy z koronawirusem. Kolejny wzrost liczby zachorowań zmusił rząd do ponownego wprowadzenia  od 24 lipca nakazu noszenia maseczek w sklepach. Decyzja po raz kolejny zaktywizowała Banksy’ego, wyjątkowo zapracowanego od wybuchu pandemii. Tym razem anonimowy artysta zachęca do zasłaniania twarzy w londyńskim metrze.

Szczury w metrze

Na opublikowanym na Instagramie filmie widzimy jak ubrany w kombinezon i udający specjalistę od dezynfekcji Banksy maluje w metrze swoje słynne szczury, które od wybuchu pandemii znów regularnie – tym razem w maskach ochronnych – pojawiają się w twórczości street-artowego twórcy. Jeden z nich jeszcze w ubiegłym roku stał się łupem złodziei. Niewielki mural zniknął sprzed paryskiego Centre Pompiodou.

Władze Londynu postanowiły reagować zanim ktoś postanowi zarobić na wykonanych w wagonach metra dziełach jednego z najbardziej pożądanych przez kolekcjonerów artystów współczesnych. Szczury zniknęły z metra już kilka godzin po ich wykonaniu. To efekt restrykcyjnej, antygrafficiarskiej polityki Transport of London, jak widać – dotyczącej również tzw. „blue chips”.

Na tropie Banksy’ego

Nagranie zamieszczone na Instagramie jest wyjątkowe również dlatego, że po raz pierwszy widzimy artystę we własnej osobie. Kombinezon i maska skutecznie jednak uniemożliwiają odkrycie szczegółów dotyczących tożsamości Banksy’ego. Do jej ustalenia w przeszłości używano m.in. technik kryminalistycznych.

Wyświetl ten post na Instagramie.

. . If you don’t mask – you don’t get.

Post udostępniony przez Banksy (@banksy)

Wg nich Banksym jest pochodzący z Bristolu artysta Robin Gunningham. Innym kandydatem był Robert Del Naja, ikona bristolskiej sceny muzycznej i członek zespołu Massive Attack. Kanadyjska artystka Chris Healey twierdzi z kolei, że Banksy to tak naprawdę siedmioosobowy zespół artystów zarządzany przez kobietę.

Zamknij
Zamknij