Tożsamość tajemniczej Elizy, której Ludwig van Beethoven miał zadedykować swoją słynną kompozycję, stanowi zagadnienie, któremu wielu muzykologów poświęciło lata pracy naukowej. Nad sprawą pochylił się również Norman Lebrecht, ceniony brytyjski dziennikarz i ekspert w dziedzinie muzyki klasycznej.
Zagadka utworu „Dla Elizy” Ludwiga van Beethovena wyjaśniona?
Norman Lebrecht jest autorem książek poświęconych muzyce klasycznej, a także wielu artykułów, które pisał dla takich dzienników jak „The Sunday Times” czy „The Telegraph”. Lebrecht prowadzi również popularnego bloga pod tytułem „Slipped Disc”.
Czytaj więcej
Trasy koncertowe wielkich gwiazd to ogromny ślad węglowy. Kto z artystów przyczynia się do największej emisji gazów cieplarnianych? W czołówce zestawienia znalazły się muzyka elektroniczna oraz hiphop.
W gronie historyków muzyki i innych ekspertów działalność Lebrechta budzi rozmaite opinie. Jedni uważają go za jednego z najbardziej wpływowych współczesnych autorów zajmujących się muzyką klasyczną. Zdaniem innych Lebrecht szuka w swoich publikacjach sensacji, które nie zawsze poparte są wiarygodnymi danymi.
Ostatnio autor znów zaskoczył swoich odbiorców kolejną hipotezą. Na łamach brytyjskiego „Guardiana” Lebrecht podzielił się wynikiem swoich badań na temat adresatki utworu „Dla Elizy”, który w latach 1808-1810 skomponował Ludwig van Beethoven.