Kryzys zagląda w oczy europejskiej potędze na rynku mody. Brak rąk do pracy

Kojarzona z markami luksusowymi włoska branża modowa, mierzy się z poważnymi problemami. Z szacunków wynika, że do 2028 roku potrzebnych będzie 75 tysięcy nowych specjalistów. tymczasem brakuje pomysłów na to, skąd ich pozyskać.

Publikacja: 06.06.2024 11:02

Fabryka Prady w miejscowości Valvigna we Włoszech. Przedstawiciele branży odzieżowej we Włoszech sza

Fabryka Prady w miejscowości Valvigna we Włoszech. Przedstawiciele branży odzieżowej we Włoszech szacują, że w ciągu najbliższych kilku lat potrzeba będzie ok. 75 tysięcy pracowników.

Foto: Alessia Pierdomenico: Bloomberg Finance LP

Włochy – kraj od lat uznawany za jeden z najważniejszych zarówno w europejskiej, jak i światowej branży mody – mają niemały problem. Sektor mierzy się bowiem z brakiem pracowników. Jak oceniają eksperci, by branża wciąż się rozwijała i opierała na wysokiej jakości, z której słynie, do 2028 roku potrzebnych będzie co najmniej 75 tysięcy nowych, wykwalifikowanych specjalistów. Tymczasem coraz trudniej jest ich znaleźć. 

Moda włoska: nie ma kto produkować ubrań. „Brakuje talentów” 

Podczas Giornata Altagamma 2024 – odbywającego się co roku wydarzenia włoskiej organizacji Fondazione Altagamma, zrzeszającej firmy z sektora luksusowego – przedstawiono alarmujące dane dotyczące prognoz zatrudnienia we włoskiej branży luksusowej. Dotyczą one lat 2024–2028.

Czytaj więcej

Nike może wykorzystywać motyw trzech pasków. Zwycięstwo w sporze z Adidasem

Jak wskazano podczas Giornata Altagamma, należące do branży firmy mają coraz poważniejsze problemy ze znalezieniem wyspecjalizowanych pracowników. Eksperci szacują, że łącznie – w sektorze motoryzacyjnym, spożywczym, hotelarskim, modowym i projektowym – potrzebnych będzie aż 276 tys. nowych, wykwalifikowanych osób. „Mimo że stopa bezrobocia wśród młodych osób jest na poziomie około 20 proc., firmy z branży luksusowej w 50 proc. przypadków mają trudności ze znalezieniem personelu” – czytamy. 

Niemałe problemy ma między innymi branża modowa. Zdaniem ekspertów do 2028 roku potrzebnych w niej będzie aż 75 tysięcy nowych specjalistów. „Przyczyni się to do osiągnięcia łącznej liczby 483 tysięcy pracowników” – podkreślono podczas wydarzenia Giornata Altagamma, które odbyło się w Rzymie. 

„Pomimo rosnącego zapotrzebowania, firmy modowe w 47,5 proc. przypadków zgłaszają trudności ze znalezieniem wykwalifikowanego personelu” – wskazano. „Brak odpowiednich kandydatów stwarza realne zagrożenie dla ciągłości i innowacyjności sektora, który od zawsze opierał się na wysokiej, włoskiej jakości” – zaznaczono. 

Czytaj więcej

Światowy potentat mody ślubnej na zakręcie. Fala zwolnień w centrali firmy

Włoska branża luksusowa w kryzysie. Brakuje pracowników

Niepokoju nie kryje Matteo Lunelli, prezes Fondazione Altagamma. „W obliczu tak ogromnego zapotrzebowania na zatrudnienie w ciągu najbliższych pięciu lat priorytetem powinno być szkolenie nowych talentów” – powiedział. „Istnieje naprawdę pilna potrzeba szkolenia nowych talentów. Wspólnym celem firm, stowarzyszeń i instytucji z branży luksusowej musi być zbudowanie systemu, w którym praca produkcyjna staje się ambicją młodych ludzi. System edukacji powinien być w stanie zapewnić im odpowiednie umiejętności” – dodał. 

Choć to branża modowa jest w szczególnie dużym kryzysie, zapotrzebowanie na nowych specjalistów dotyczy także innych sektorów. Z szacunków wynika, że do 2028 roku w sektorze motoryzacyjnym potrzebnych będzie 80 tys. pracowników, w sektorze spożywczym – 60 tys., zaś w sektorze hotelarsko-gastronomicznym – 32 tys. „Również w innych sektorach są trudności ze znalezieniem niezbędnego personelu, przy czym w niektórych przypadkach trudności w znalezieniu nowych talentów sięgają aż 55,9 proc.” – zaznaczył Matteo Lunelli.

Włochy – kraj od lat uznawany za jeden z najważniejszych zarówno w europejskiej, jak i światowej branży mody – mają niemały problem. Sektor mierzy się bowiem z brakiem pracowników. Jak oceniają eksperci, by branża wciąż się rozwijała i opierała na wysokiej jakości, z której słynie, do 2028 roku potrzebnych będzie co najmniej 75 tysięcy nowych, wykwalifikowanych specjalistów. Tymczasem coraz trudniej jest ich znaleźć. 

Pozostało 87% artykułu
Moda
Najmodniejszy trener na Euro 2024 zmienia styl. Koniec „efektu Southgate'a”?
Moda
Wyśmiewany trend w modzie powraca. Czy to wielki comeback maksymalizmu?
Moda
Popularna europejska marka odzieżowa znów ma kłopoty. Upadłość rok po odrodzeniu
Moda
Chiński gigant świata szybkiej mody na celowniku aktywistów. „Zagraża postępowi”
Materiał Promocyjny
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Moda
Wolą zakrywać ciało. Kobiety w Europie sięgają po trend z krajów islamskich
Moda
Trend tenniscore podbija świat mody. To zasługa Igi Świątek i gwiazdy Hollywood