Kryzys zagląda w oczy europejskiej potędze na rynku mody. Brak rąk do pracy

Kojarzona z markami luksusowymi włoska branża modowa, mierzy się z poważnymi problemami. Z szacunków wynika, że do 2028 roku potrzebnych będzie 75 tysięcy nowych specjalistów. tymczasem brakuje pomysłów na to, skąd ich pozyskać.

Publikacja: 06.06.2024 11:02

Fabryka Prady w miejscowości Valvigna we Włoszech. Przedstawiciele branży odzieżowej we Włoszech sza

Fabryka Prady w miejscowości Valvigna we Włoszech. Przedstawiciele branży odzieżowej we Włoszech szacują, że w ciągu najbliższych kilku lat potrzeba będzie ok. 75 tysięcy pracowników.

Foto: Alessia Pierdomenico: Bloomberg Finance LP

Włochy – kraj od lat uznawany za jeden z najważniejszych zarówno w europejskiej, jak i światowej branży mody – mają niemały problem. Sektor mierzy się bowiem z brakiem pracowników. Jak oceniają eksperci, by branża wciąż się rozwijała i opierała na wysokiej jakości, z której słynie, do 2028 roku potrzebnych będzie co najmniej 75 tysięcy nowych, wykwalifikowanych specjalistów. Tymczasem coraz trudniej jest ich znaleźć. 

Moda włoska: nie ma kto produkować ubrań. „Brakuje talentów” 

Podczas Giornata Altagamma 2024 – odbywającego się co roku wydarzenia włoskiej organizacji Fondazione Altagamma, zrzeszającej firmy z sektora luksusowego – przedstawiono alarmujące dane dotyczące prognoz zatrudnienia we włoskiej branży luksusowej. Dotyczą one lat 2024–2028.

Czytaj więcej

Nike może wykorzystywać motyw trzech pasków. Zwycięstwo w sporze z Adidasem

Jak wskazano podczas Giornata Altagamma, należące do branży firmy mają coraz poważniejsze problemy ze znalezieniem wyspecjalizowanych pracowników. Eksperci szacują, że łącznie – w sektorze motoryzacyjnym, spożywczym, hotelarskim, modowym i projektowym – potrzebnych będzie aż 276 tys. nowych, wykwalifikowanych osób. „Mimo że stopa bezrobocia wśród młodych osób jest na poziomie około 20 proc., firmy z branży luksusowej w 50 proc. przypadków mają trudności ze znalezieniem personelu” – czytamy. 

Niemałe problemy ma między innymi branża modowa. Zdaniem ekspertów do 2028 roku potrzebnych w niej będzie aż 75 tysięcy nowych specjalistów. „Przyczyni się to do osiągnięcia łącznej liczby 483 tysięcy pracowników” – podkreślono podczas wydarzenia Giornata Altagamma, które odbyło się w Rzymie. 

„Pomimo rosnącego zapotrzebowania, firmy modowe w 47,5 proc. przypadków zgłaszają trudności ze znalezieniem wykwalifikowanego personelu” – wskazano. „Brak odpowiednich kandydatów stwarza realne zagrożenie dla ciągłości i innowacyjności sektora, który od zawsze opierał się na wysokiej, włoskiej jakości” – zaznaczono. 

Czytaj więcej

Światowy potentat mody ślubnej na zakręcie. Fala zwolnień w centrali firmy

Włoska branża luksusowa w kryzysie. Brakuje pracowników

Niepokoju nie kryje Matteo Lunelli, prezes Fondazione Altagamma. „W obliczu tak ogromnego zapotrzebowania na zatrudnienie w ciągu najbliższych pięciu lat priorytetem powinno być szkolenie nowych talentów” – powiedział. „Istnieje naprawdę pilna potrzeba szkolenia nowych talentów. Wspólnym celem firm, stowarzyszeń i instytucji z branży luksusowej musi być zbudowanie systemu, w którym praca produkcyjna staje się ambicją młodych ludzi. System edukacji powinien być w stanie zapewnić im odpowiednie umiejętności” – dodał. 

Choć to branża modowa jest w szczególnie dużym kryzysie, zapotrzebowanie na nowych specjalistów dotyczy także innych sektorów. Z szacunków wynika, że do 2028 roku w sektorze motoryzacyjnym potrzebnych będzie 80 tys. pracowników, w sektorze spożywczym – 60 tys., zaś w sektorze hotelarsko-gastronomicznym – 32 tys. „Również w innych sektorach są trudności ze znalezieniem niezbędnego personelu, przy czym w niektórych przypadkach trudności w znalezieniu nowych talentów sięgają aż 55,9 proc.” – zaznaczył Matteo Lunelli.

Włochy – kraj od lat uznawany za jeden z najważniejszych zarówno w europejskiej, jak i światowej branży mody – mają niemały problem. Sektor mierzy się bowiem z brakiem pracowników. Jak oceniają eksperci, by branża wciąż się rozwijała i opierała na wysokiej jakości, z której słynie, do 2028 roku potrzebnych będzie co najmniej 75 tysięcy nowych, wykwalifikowanych specjalistów. Tymczasem coraz trudniej jest ich znaleźć. 

Pozostało 87% artykułu
Moda
Popularna marka odzieżowa nie zniknie z rynku. Ratunek w ostatniej chwili
Moda
Marki luksusowe tną ceny. Obniżki dla wybranych. Nadchodzi wojna cenowa?
Moda
Najmodniejszy trener na Euro 2024 zmienia styl. Koniec „efektu Southgate'a”?
Moda
Wyśmiewany trend w modzie powraca. Czy to wielki comeback maksymalizmu?
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Moda
Popularna europejska marka odzieżowa znów ma kłopoty. Upadłość rok po odrodzeniu
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży