Brytyjczycy szykują europejską konkurencję dla Met Gali. Chcą zmienić zasady

Anna Wintour, szefowa amerykańskiego „Vogue'a”, pierwowzór głównej bohaterki filmu „Diabeł ubiera się u Prady”, chce stworzyć londyński odpowiednik Met Gali – głośnej nowojorskiej imprezy charytatywnej nawiązującej do świata mody – donosi „Guardian”.

Publikacja: 01.06.2023 13:10

Gwiazdami tegorocznej edycji nowojorskiej Met Gali byli Rihanna i jej partner, A$AP Rocky. Uznano ic

Gwiazdami tegorocznej edycji nowojorskiej Met Gali byli Rihanna i jej partner, A$AP Rocky. Uznano ich za jedną z najlepiej par podczas tegorocznej gali.

Foto: Doug Peters

Met Gala to coroczna impreza charytatywna, której celem jest zebranie środków na rzecz należącego do Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku (Met) Instytutu Kostiumów. Wydarzenie, w którym biorą udział najgorętsze nazwiska mody i showbiznesu, przykuwa uwagę mediów z całego świata, a gwiazdy prezentują najbardziej wyszukane i ekstrawaganckie kreacje.

Redaktorzy naczelni amerykańskiej i brytyjskiej edycji „Vogue’a”, Anna Wintour i Edward Enninful, planują zorganizowanie podobnej gali w Londynie – informuje brytyjski „Guardian”. Zasady mają być jednak inne. Jak będzie wyglądać „europejska wersja” Met Gali?

Londyn będzie mieć swoją Met Galę. Każdy będzie mógł wziąć w niej udział

Met Gala to ekskluzywna impreza, na którą każdego roku czeka z wypiekami na twarzy cała branża mody: od projektantów po dziennikarzy. Wydarzenie słynie bowiem z tego, że przybywają na nie najważniejsze osoby ze świata mody, showbiznesu, sportu i polityki w ekstrawaganckich, oryginalnych i niepowtarzalnych kreacjach. Specjalnie na tę okazję tworzą je dla nich najbardziej znani projektanci.

Czytaj więcej

Raport: na świecie rośnie zjawisko niewolnictwa. W czołówce jeden kraj z Europy

Każdego roku Met Gala ma motyw przewodni, narzucający stylistykę i tematykę kreacji, które mają na sobie uczestnicy wydarzenia. Tegoroczna edycja była na przykład hołdem na Karla Lagerfelda – nieżyjącego już legendarnego kreatora mody oraz dyrektora kreatywnego domów mody Chanel i Fendi.

Od 1995 roku organizatorką Met Gali jest Anna Wintour – redaktorka naczelna amerykańskiej edycji „Vogue’a” uchodząca za najbardziej wpływową kobietę w świecie mody.

Amerykańska piosenkarka Katy Perry podczas Met Gali w 2019 roku. Ekstrawaganckie kreacje są dobrze w

Amerykańska piosenkarka Katy Perry podczas Met Gali w 2019 roku. Ekstrawaganckie kreacje są dobrze widziane podczas imprezy.

Cosmopolitan UK, CC BY 3.0, Wikimedia Commons

Cytowana przez „Guardiana” i „Timesa” Wintour poinformowała, że impreza „Vogue World: London” odbędzie się 14 września w Theatre Royal Drury Lane, tuż przed londyńskim tygodniem mody. Będzie to rozbudowana i jeszcze bardziej spektakularna kontynuacja zeszłorocznej edycji, która miała miejsce w Nowym Jorku.

Nie zabraknie wybiegu modowego i szeregu występów pod kierownictwem Stephena Daldry’ego – wielokrotnie nagradzanego reżysera takich filmów jak „Billy Elliot” i „Godziny” oraz serialu „The Crown”. Nazwiska artystów, którzy mieliby wziąć udział w pierwszej edycji wydarzenia jak na razie są tajemnicą, wiadomo jednak, że będą to gwiazdy światowego formatu. Wiadomo też, że swój udział w imprezie potwierdzili między innymi modelka Naomi Campbell, aktor Ian McKellen („Władca pierścieni”) i burmistrz Londynu Sadiq Khan.

Kendall Jenner, jedna z najbardziej znanych influencerek, podczas Met Gali w 2021 roku.

Kendall Jenner, jedna z najbardziej znanych influencerek, podczas Met Gali w 2021 roku.

VOGUE Taiwan, CC BY 3.0, Wikimedia Commons

Co istotne, w odróżnieniu od nowojorskiej Met Gali, impreza będzie miała charakter otwarty. Już 2 czerwca bilety w cenach zaczynających się od 150 funtów trafią do sprzedaży, co oznacza, że każdy będzie mógł wziąć w niej udział. Wintour zapowiedziała, że studenci będą mogli liczyć na darmowe wejściówki.

Cały dochód z imprezy trafi do szeregu londyńskich instytucji kulturalnych. Beneficjentami będą między innymi National Theatre, Royal Opera House, Royal Ballet i zespół taneczny Rambert Dance Company.

Met Gala – ekstrawagancji i szczytny cel

Met Gala odbywa się rokrocznie od 1948 roku w pierwszy poniedziałek maja w Nowym Jorku i od samego początku ma jeden cel. Jest nim zebranie pieniędzy na wsparcie działalności Instytutu Kostiumów muzeum Metropolitan Museum of Art, znajdującego się na Upper East Side na nowojorskim Manhattanie.

W zasobach Instytutu znajdują się ponad 33 tysiące kostiumów, najstarsze pochodzą z XV wieku. Oczywistym jest więc, że tak ogromna kolekcja wymaga znacznych środków na konserwację wszystkich cennych i wrażliwych na działanie zęba czasu kreacji.

Pieniędzy potrzebują również instytucje artystyczne w Londynie. W ostatnich latach popadły w tarapaty finansowe, co zmusiło je do cięć budżetowych. Wintour przyznała, że stało się to bodźcem dla zorganizowania w Londynie imprezy charytatywnej w typie Met Gali. Zapowiedziała też, że będzie ona miała charakter objazdowy i w przyszłych latach będzie odbywać się w różnych, liczących się kulturalnie miastach na całym świecie.

Moda
Marki luksusowe tracą cierpliwość do Rosji. „Po co utrzymywać puste butiki?”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Moda
Rekordowy wzrost rynku odzieży używanej. To nie tylko kwestia niższych cen
Moda
Nadchodzi „Fashion-tainment”. Wielka moda staje się luksusem dla wszystkich
Moda
Wraca trend, który wypromowało pierwsze pokolenie influencerek. „Styl szafiarek”
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Moda
Dom mody Valentino znalazł się na krawędzi. Co dalej ze słynną marką?