Oto nowy symbol męskiej władzy i zamożności: sweter zapinany na suwak

Po puchowych bezrękawnikach i czapkach z daszkiem przyszła kolej na sweter z suwakiem. Skromny rozpinany pulower to dyskretny element garderoby, którym mężczyźni wysyłają jednoznaczny sygnał. Jaki? jestem bogaty i mam władzę.

Publikacja: 13.03.2023 10:39

Tim Cook podczas prezentacji nowości firmy Apple w marcu 2022 roku. Szef Apple'a na takie prezentacj

Tim Cook podczas prezentacji nowości firmy Apple w marcu 2022 roku. Szef Apple'a na takie prezentacje zawsze wybiera nieformalny dress code. Latem są to koszule z długim lub krótkim rękawem. Jesienią i zimą Cook chętnie zakłada sweter na suwak, „quarter zip”.

Foto: Apple/Youtube

Co robią politycy, gdy chcą wyglądać mniej sztywno? Zdejmują marynarkę, ściągają krawat i podwijają rękawy koszuli. To jednak nadal wygląd dość oficjalny. Jak dodatkowo ocieplić swój wizerunek? Receptą jest sweter, ale uwaga – nie każdy. 

Rishi Sunak prezentuje nowy symbol statusu: pulower z suwakiem

Rishi Sunak, brytyjski premier, dawno już zapracował na miano trendsettera. Sunak od dawna bowiem postawił na styl bardzo wyrazisty: garnitury „slim fit”, śnieżnobiała koszula, obowiązkowe wąskie krawaty w jednolitych kolorach, do tego włoskie buty skórzane (jak sam ujawnił: kupuje je u Prady). Styl Sunaka, bardzo biznesowy, ale nowoczesny, dynamiczny, stał się jego znakiem rozpoznawczym.

Czytaj więcej

Balenciaga oddaje za darmo swój najnowszy projekt. „Uszyje to każda krawcowa”

Zdjęcia Sunaka w garniturze nikogo jednak nie zaskakują. Natomiast fotografia brytyjskiego premiera (prawdę mówiąc: dość stara) w swetrze na suwak, tak zwanym „quarter zip”, niespodziewanie zyskała sporą popularność. Rishi Sunak w swetrze na suwak wpisuje się bowiem w szerszy trend, a „quarter zip” staje się symbolem władzy i zamożności.

Nie tylko brytyjski premier należy do grona fanów swetra na suwak. Na instagramowym profilu Victorii Beckham pojawiło się niedawno nagranie, na którym jej mąż, David, w granatowym pulowerze na zamek od Loro Piana smaży naleśniki. Filmik oczywiście zrobił furorę. Również trener reprezentacji Wielkiej Brytanii, Gareth Southgate, chętnie zakładał dzianinową bluzkę z suwakiem w trakcie meczów na mundialu w Katarze.

Podobny sweter często zakłada też Tim Cook, prezes Apple, najważniejszej firmy z amerykańskiej Doliny Krzemowej. A właśnie Silicon Valley w ostatnich kilkunastu latach stała się miejscem, w którym rodziły się trendy nie tylko technologiczne, ale i stylistyczne. Wystarczy przypomnieć rozpinane bluzy z kapturem, z którymi nie rozstawał się niegdyś Mark Zuckerberg, twórca Facebooka. Jego strój stał się na lata symbolem tzw. „startupowego looku” – twórcy startupów z całego świata stylizowali się na Zuckerberga. 

Dzianinowy model swetra na suwak cieszy się w Wielkiej Brytanii ogromnym zainteresowaniem. Takie informacje płyną ze strony popularnej brytyjskiej marki klasycznej odzieży męskiej i damskiej, John Lewis. Jak podają cytowani przez „Guardiana” przedstawiciele tej marki, od początku 2023 roku marka sprzedała o 62 procent więcej swetrów z zamkiem niż klasycznych bluz bez kaptura – dotychczasowych ulubieńców klientów marki.

Ubrania, które szepczą o władzy i pieniądzach

Czym skromny sweter na suwak zaskarbił sobie sympatię Brytyjczyków? Być może tym, że w niezwykle udatny sposób łączy w sobie wygodę i niewymuszoną elegancję, a przy okazji – co bardzo istotne – nie wymaga prasowania. Nic dziwnego, że swetry z krótkim zamkiem znalazły się w najnowszych kolekcjach takich domów mody jak Fendi, JW Anderson czy Coperni.

Być może do odchodzenia Brytyjczyków od klasycznego garnituru na rzecz bardziej zrelaksowanego ubrania przyczyniła też niedawna informacja o zmianie dress code’u wśród dziennikarzy BBC. Ci, którzy będą nadawać z terenu, nie mają już obowiązku występowania przed kamerą w eleganckich uniformach.

W ostatnich latach, nie tylko wśród mieszkańców wielkich miast, ale też na najwyższych szczeblach władzy, daje się zauważyć rozluźnienie formalnego dress code’u. Przed pandemią furorę na całym świecie robił tak zwany „midtown uniform” – kamizelka puchowa zakładana na koszulę od garnituru. Taki strój stał się nieoficjalnym uniformem inwestorów z Doliny Krzemowej i finansistów z Manhattanu. Szybko stał się też uniwersalnym dress code'em menedżerów z dużych firm.

Symboli „niewidzialnego bogactwa” przybywa. Niedawno na fali popularności serialu „Sukcesja” oznaką wysokiego statusu stała się prosta czapka z daszkiem. Najlepiej od Loro Piana, ale koniecznie bez widocznego loga. To nieodłączny element ubioru Kendalla Roya, serialowego dziedzica medialnego imperium, w którego wcielił się Jeremy Strong, ale prostą czapkę bez logotypów nosił też Logan Roy, głowa rodziny. Obecność czapek w „Sukcesji” przyczyniła się do ich rozpropagowania.

Co robią politycy, gdy chcą wyglądać mniej sztywno? Zdejmują marynarkę, ściągają krawat i podwijają rękawy koszuli. To jednak nadal wygląd dość oficjalny. Jak dodatkowo ocieplić swój wizerunek? Receptą jest sweter, ale uwaga – nie każdy. 

Rishi Sunak prezentuje nowy symbol statusu: pulower z suwakiem

Pozostało 93% artykułu
Moda
Dania wypowiada wojnę „wiecznym chemikaliom” w ubraniach. „To będzie korzystne”
Moda
Roszady na liście najbardziej pożądanych marek luksusowych. Dominacja Włochów
Moda
Prezes czołowego domu mody ogłasza koniec „cichego luksusu”. Nadchodzi nowa era
Moda
Sukcesja w imperium Giorgio Armaniego. Projektant ujawnił, jakie będą losy firmy
Moda
Nadchodzi powolna śmierć trendów? Producenci ubrań mają problem z generacją Z