Głowa lwa na piersi Kylie Jenner na pokazie Schiaparelli podczas tegorocznego tygodnia mody w Paryżu stanie się zapewne jednym z modowych symboli tego roku. Ta, oraz inne „zwierzęce” stylizacje w Paryżu wywołały mnóstwo komentarzy. Dominowało oburzenie, że tak znany dom mody postanowił „zagrać” zwierzęcymi głowami, które kojarzą się z myślistwem, by nie powiedzieć – kłusownictwem.

Copyright CHANEL

Zwierzęta pojawiły się także na pokazie Chanel haute couture 2023 podczas tegorocznego tygodnia mody w Paryżu, jednak kontekst – a także odbiór – był zupełnie inny. Słynny dom mody podjął współpracę z francuskim artystą Xavierem Veilhanem. To on był odpowiedzialny za przygotowanie ogromnych rzeźb wypełniających przestrzeń w paryskim Grand Palais Éphémère, w którym odbywał się pokaz.

Copyright CHANEL

To już kolejna współpraca Veilhana z domem mody Chanel. Francuz stworzył rzeźby przypominające lwa, wielbłąda, bawołu czy słonia, wykonane z drewna i kartonu, bo to jego „popisowe” surowce. Dzieła Veilhana zdominowały wizualnie przestrzeń, w której odbywał się pokaz, do tego stopnia, że chwilami trudno było stwierdzić, kto jest jej głównym bohaterem – ludzie czy zwierzęta. Całość dawała wrażenie lekkości i swobody. 

Copyright CHANEL

Punktem wyjścia do pracy Veilhana, ale też Virginie Viard, dyrektorki kreatywnej Chanel i następczyni Karla Lagerfelda, był apartament twórczyni marki Gabrielle Chanel na 39 Rue Cambon w Paryżu. Słynna Coco wypełniła go rzeźbami i podobiznami zwierząt. „razem poprosiłam Xaviera, by zinterpretował ten świat zwierzęcy i połączył ze swoim” – mówiła Virginie Viard. „Całe uniwersum haftów wykorzystanych w tej kolekcji to ukłon w stronę świata zwierząt”.

Copyright CHANEL

W tegorocznym pokazie haute couture przygotowanym przez Virginie Viard widać było wyraźne odwołania do estetyki mażoretek. Tak można odczytaąć wykorzystanie cylindrów, szortów, halek, muszek, koszul smokingowych, cekinów czy satynowych peleryn. Kreacje przygotowano między innymi z tiulu, tafty, organzy czy koronek. Całość układała się w nieco bajkową, nierealną opowieść o świecie rodem z baśniowych parad.

Copyright CHANEL