Rishi Sunak ubiera się u Prady. Nowy brytyjski premier stawia na styl

Rishi Sunak to najbogatszy premier w historii Wielkiej Brytanii. Jest też politykiem, który przywiązuje wielką wagę do tego, co nosi i jak w tym wygląda. W przypadku jego stylu nie ma przypadków. Jednym ta konsekwencja imponuje, innych – irytuje.

Publikacja: 25.10.2022 14:31

Styl Rishiego Sunaka to śnieżnobiałe koszule slim fit, które podkreślają jego niezwykle szczupłą syl

Styl Rishiego Sunaka to śnieżnobiałe koszule slim fit, które podkreślają jego niezwykle szczupłą sylwetkę, wspomniane wąskie, niekiedy intensywnie kolorowe krawaty, a także buty – doskonale wypastowane oxfordy.

Foto: HM Treasury, OGL 3, Wikimedia Commons

Rishi Sunak, świeżo upieczony premier Wielkiej Brytanii, chce dobrze wyglądać, to nie tajemnica. Nosi szyte na miarę garnitury, zawsze z charakterystycznym wąskim krawatem, który stał się jego znakiem rozpoznawczych. Inny znak rozpoznawczy rozpoznawczy to buty Prady, które jednak sprowadziły na niego krytykę wielu Brytyjczyków.

Minimalizm i marki luksusowe – styl Rishiego Sunaka

Od dawna wiadomo, że opinię o człowieku wyrabia się w ciągu zaledwie kilku chwil na podstawie wyglądu. Nie inaczej jest w przypadku osób publicznych, a więc również i polityków. Patrząc na nieco niechlujny i mocno nonszalancki styl Borisa Johnsona, były premier nie mógł zrobić na Brytyjczykach (i zagranicznych obserwatorach) pozytywnego wrażenia.

To, jak ubiera się Rishi Sunak, partyjny kolega Johnsona i aktualny premier Wielkiej Brytanii, stoi w kontraście do stylizacji Johnsona. „(Rishi Sunak) Wygląda jak płatny zabójca, który przyjechał posprzątać po swoim ostatnim zleceniu” – pisał o stylu Sunaka brytyjski „Guardian” w 2021 roku, gdy był on sekretarzem skarbu w rządzie Johnsona. 

Styl Sunaka to śnieżnobiałe koszule slim fit, które podkreślają jego niezwykle szczupłą sylwetkę, wspomniane wąskie, niekiedy intensywnie kolorowe krawaty, a także buty – doskonale wypastowane oxfordy.

Co ciekawe – zdaniem dziennikarzy poświęconego modzie serwisu WWD, Sunak nie korzysta z usług londyńskiego zagłębia mody męskiej przy Savile Row, gdzie swoje salony mają wszyscy najważniejsi krawcy, niektórzy . Nowy brytyjski premier wybrał firmę Henry Herbert, która istnieje od 2009 roku i w konserwatywnym świecie angielskiego krawiectwa męskiego jest beniaminkiem, nie ma nawet salonu przy Savile Row.  

Czytaj więcej

Pomięta elegancja. Żelazka do szaf, nadchodzi moda na pogniecione ubrania

Nawet jeśli Sunak zakłada coś mniej formalnego, nie sposób nie odnieść wrażenia, że za każdym razem to bardzo przemyślany wybór – gładkie swetry (też slim fit) noszone na koszulę czy klasyczna brytyjska kurtka Barbour jako okrycie wierzchnie.

W porównaniu do niedbałego w ubiorze Borisa Johnsona (dla którego ta niedbałość również od lat była elementem budowanej przez niego marki), Sunak stawia na minimalizm i oszczędną elegancją, która tak mocno stała się znakiem rozpoznawczym obecnego premiera, że brytyjska prasa nazwała ten styl „hedge fund haute couture” – a więc wysokie krawiectwo rodem z funduszy inwestycyjnych (bo Sunak, oprócz tego, że jest zięciem hinduskiego miliardera, zarobił miliony właśnie w tej branży).

Rishi Sunak ubiera się u Prady

Rishi Sunak był biznesmenem, który majątku dorobił się na rynku inwestycyjnym. Czy to zaskakujące, że nosi buty Prady i ubrania takich luksusowych marek jak Palm Angels i Common Projects czy też to, że szyje swoje garnitury u najlepszych londyńskich krawców? Choć nowy premier Wielkiej Brytanii zapewniał, że jego buty Prady są dość stare, to w brytyjskich mediach nie obyło się bez uszczypliwych komentarzy pod adresem butów wartych prawie 500 funtów.

Sunak ma być kolejnym brytyjskim premierem na trudne czasy. Nie wiadomo jednak, czy w dobie kryzysu gospodarczego polityk zrezygnuje z luksusowych ubrań i przestawi się na bardziej budżetowe obuwie i uniformy – przynajmniej występując przed kamerami. Zarówno bowiem brytyjscy, jak i zagraniczni komentatorzy, często wytykają mu jego zamiłowanie do luksusu.

Prawdopodobnie jednak Brytyjczycy najpilniej będą obserwować przede wszystkim rezultaty decyzji nowego premiera. Zresztą, co w pierwszej kolejności miałoby przekonać społeczeństwo do lidera jak nie ubiór mówiącym: „jestem kompetentny, spójny i solidny”? Zapewne taki właśnie komunikat jest tym, czego społeczeństwo potrzebuje najbardziej w tych wyjątkowo turbulentnych czasach.

Rishi Sunak, świeżo upieczony premier Wielkiej Brytanii, chce dobrze wyglądać, to nie tajemnica. Nosi szyte na miarę garnitury, zawsze z charakterystycznym wąskim krawatem, który stał się jego znakiem rozpoznawczych. Inny znak rozpoznawczy rozpoznawczy to buty Prady, które jednak sprowadziły na niego krytykę wielu Brytyjczyków.

Minimalizm i marki luksusowe – styl Rishiego Sunaka

Pozostało 91% artykułu
Moda
Kiedyś wszystko zamieniali w złoto. Dlaczego słynna marka przestała się podobać?
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Moda
Cel: należeć do elitarnego klubu. Oto nowy symbol statusu dla generacji Z
Moda
Zara otwiera swój największy sklep na świecie. Nadciąga era megabutików
Moda
Majtki zamiast sukni. Generacja Z wkracza na salony, a wraz z nią – nowe trendy
Materiał Promocyjny
Sieć kampusowa 5G dla bezpieczeństwa danych
Moda
Kłopoty Zary. Nowe zabezpieczenia ubrań w sklepach przegrywają ze złodziejami
Moda
Quiet luxury w Warszawie. Kolekcja Deni Cler Milano na jesień i zimę 2023