Gigant przejmuje tereny w słynnym regionie winiarskim. Oskarżenia o feudalizm

Koncern LVMH, kontrolowany przez najbogatszego Europejczyka, Bernarda Arnaulta, kupił kilka kolejnych działek w Burgundii, jednym z najbardziej prestiżowych regionów winiarskich. Najnowszy ruch giganta branży luksusowej wywołał kontrowersje w gronie burgundzkich winiarzy.

Publikacja: 10.12.2024 04:32

Problemy francuskich winiarzy wynikają z francuskiego prawa, nakładającego na spadkobierców obowiąze

Problemy francuskich winiarzy wynikają z francuskiego prawa, nakładającego na spadkobierców obowiązek zapłacenia podatku sięgającego 40 procent wartości parceli.

Foto: Andréa Villiers Unsplash

Corton-Charlemagne, Romanée-Saint-Vivant i Corton Bressandesto nazwy trzech siedlisk w prestiżowej apelacji Côte-d’Or w Burgundii, wszystkie mają najwyższą w tym regionie klasę Grand Cru. Na obszarach tych swoje winnice posiada szereg renomowanych producentów win. 


LVMH na zakupach. Nowy nabytek to winnice w Burgundii

Francuskie media informują, że transakcja opiewała na kwotę 15,5 miliona euro. Wspomniane parcele stanowiły dotychczas własność rodziny zarządzającej winiarnią Domaine Poisot.

Rodzina Poisot w dalszym ciągu będzie zajmować się uprawą winorośli, a także produkcją win, dzierżawiąc od LVMH grunty, które sprzedała. Sprawa odbiła się szerokim echem wśród burgundzkich winiarzy, co nie uszło uwadze również lokalnym mediom.

Czytaj więcej

Nowy biznes Wojciecha Amaro. Słynny polski szef kuchni tworzy własną markę

Sprzedaż gruntów przez rodzinę Poisot francuskiemu gigantowi odzwierciedla problem, który istnieje w Burgundii od wielu lat. Jego przyczyny wynikają z francuskiego prawa, nakładającego na spadkobierców obowiązek zapłacenia podatku sięgającego 40 procent wartości parceli. Kłopoty właścicieli burgundzkich działek pogłębiają coraz wyższe ceny ziemi w tym regionie.

Cała sytuacja zmusiła rodzinę Poisot do sprzedaży swojej ziemi innemu podmiotowi, co pozwoliło jej uniknąć opłacenia horrendalnego podatku spadkowego. „Dla małych, rodzinnych producentów jak my to prawdziwy dramat” — powiedział przedstawiciel rodziny Poisot na łamach portalu „Journal du Centre”.

Nowy feudalizm? Francuscy winiarze w trudnej sytuacji

Do sprawy odniósł się również Thiébault Huber, prezes CAVB, konfederacji burgundzkich winiarzy. W rozmowie z branżowym portalem „Revue de Vin de France” Huber stwierdził: „Ceny gruntów są całkowicie oderwane od rzeczywistości. Kawałek ziemi o wartości stu tysięcy euro kosztuje teraz milion euro”.

„Z tego powodu, zamiast płacić podatek od kwoty 100 tysięcy euro, musimy zapłacić podatek od miliona” — dodaje Huber. Prezes CABV odkreśla jednocześnie, że projekt reformy obowiązującego prawa leży na biurku władz Francji już od lat.

Obecną sytuację Huber porównał do średniowiecznego feudalizmu, w którym chłopi pracowali na rzecz właścicieli ziemi. Zwrócił też uwagę też na ryzyko standaryzacji jakości burgundzkich win, jeżeli większość winiarni trafi w ręce garstki międzynarodowych koncernów.

Trzy parcele w Côte-d’Or to nie jedyny nabytek koncernu LVMH. W 2014 roku firma kupiła ziemię należącą do winiarni Domaine des Lambrays w burgundzkiej apelacji Morey-Saint-Denis. Podobnie jak w przypadku rodziny Poisot, jej dawni właściciele działają na jej terenie na zasadach dzierżawy.

Corton-Charlemagne, Romanée-Saint-Vivant i Corton Bressandesto nazwy trzech siedlisk w prestiżowej apelacji Côte-d’Or w Burgundii, wszystkie mają najwyższą w tym regionie klasę Grand Cru. Na obszarach tych swoje winnice posiada szereg renomowanych producentów win. 

LVMH na zakupach. Nowy nabytek to winnice w Burgundii

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Miejsca
Nowy trend w świecie podróży. Norwegia stanie się hitem wśród turystów
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Miejsca
Rusza Wielkie Muzeum Egipskie. Jak wyglądają wnętrza za miliard dolarów?
Miejsca
Kierowcy zniszczyli słynny zabytek na pustyni Atacama. „Szkody są nieodwracalne”
Miejsca
Atrakcja turystyczna Podhala wśród najciekawszych w Europie. „Nie dla amatorów”
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Miejsca
Największy klub nocny na świecie powraca. Kontrowersyjna atrakcja na Ibizie
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej