Egipt zaczyna remont jednej z piramid: zmieni się nie do poznania. „To absurd”

Słynna piramida Mykerinosa przechodzi renowację. Nowy wygląd budowli wzbudził falę krytyki, choć Egipcjanie przekonują, że przywracają jej pierwotny wygląd sprzed tysięcy lat.

Publikacja: 30.01.2024 12:02

Piramida będąca grobowcem panującego w III tysiącleciu przed naszą erą faraona Mykerinosa jest najmn

Piramida będąca grobowcem panującego w III tysiącleciu przed naszą erą faraona Mykerinosa jest najmniejszą spośród trzech piramid stojących na płaskowyżu w Gizie.

Foto: Shady Hassan Unsplash

Władze Egiptu postanowiły przeprowadzić renowację piramidy Mykerinosa w Gizie i pokryć liczący kilka tysięcy lat monument warstwą granitowych bloków. Decyzja ta, którą już wdrożono w życie, wywołała lawinę krytyki zarówno wśród miłośników starożytności, jak i ekspertów.

Piramida Mykerinosa w Gizie niebawem zmieni wygląd

Mierząca 65 metrów piramida, będąca grobowcem panującego w III tysiącleciu przed naszą erą faraona Mykerinosa (Menkaure), jest najmniejszą spośród trzech piramid stojących na płaskowyżu w Gizie. Przed wiekami pokrywała ją licówka, ale na przestrzeni ponad pięciu tysięcy lat piramida straciła większość swojego dawnego pokrycia.

Czytaj więcej

„Wojny kaszmirowe”. Europejskie marki luksusowe kontra pasterze z Mongolii

Przez wiele lat kolor kamiennej piramidy Mykerinosa, podobnie jak sąsiadujących z nią piramid Cheopsa i Chefrena, organicznie wpisywał się w kolorystykę otaczającego jej terenu — czyli piaszczystej pustyni. Obrazek ten na trwałe wpisał się do powszechnej świadomości. Jednak już za parę lat znane z pocztówek i filmów historycznych oblicze piramidy Mykerinosa całkowicie się odmieni.

Do mediów trafiło niedawno nagranie, na którym widać początkową fazę prac renowacyjnych piramidy, których celem jest przywrócenie jej oryginalnej licówki. Pracownicy, zaczynając od podstawy piramidy, pokrywają kolejne poziomy monumentu blokami z szarego granitu — całkowicie odmiennych od tworzących piramidę kamieni w ciepłym piaskowym odcieniu.

Nagranie wywołało lawinę krytyki ze strony internautów pod adresem pomysłodawców całego przedsięwzięcia. Projekt nazwano „absurdalnym”, a jeden z komentujących porównał renowację piramidy Mykerinosa do prostowania Krzywej Wieży w Pizie.

Oburzeni są również egiptolodzy, archeolodzy i eksperci w dziedzinie konserwacji zabytków. „Wszystkie międzynarodowe reguły dotyczące renowacji zabytków zabraniają interwencji tego typu” — zauważyła w komentarzu na Facebooku znana egiptolożka i dziekan Arabskiej Akademii Nauki Monica Hanna. Wezwała jednocześnie międzynarodowe grono archeologów do natychmiastowego przeciwdziałania projektowi.

Egiptolożka Salima Ikraa z Uniwersytetu w Kairze stwierdziła z kolei, że nie ma nic złego w renowacji na zasadzie anastylozy, czyli odbudowie obiektu z jego oryginalnych elementów. Jednak użycie do renowacji nowych bloków porównała do „chodzenia po cienkiej linie”.

Egipt: renowacja piramidy Mykerinosa wywołała falę krytyki

Decyzję o renowacji piramidy Mykerinosa zatwierdził sekretarz generalny egipskiej Najwyższej Rady Starożytności Mostafa Waziri. To znany archeolog, mający na koncie szereg istotnych odkryć na terenie Egiptu. To również on w zeszły piątek jako pierwszy opublikował na Facebooku nagranie dokumentujące postęp prac renowacyjnych.

W nagraniu widać samego Waziriego, który nazwa renowację piramidy Mykerinosa „projektem stulecia”. Użycie granitowych bloków uzasadnia on faktem, że to właśnie z tego materiału składała się licówka, która dawniej pokrywała cały monument. Przedsięwzięcie ma więc na celu przywrócenie oryginalnego wyglądu piramidy — takiego, jaki oglądali starożytni.

Przedsięwzięcie sfinansowali Japończycy. Zespół japońskich naukowców pod kierownictwem Yoshimury Sakoguchiego uczestniczy również w pracach badawczych i renowacyjnych. Renowacja piramidy Mykerinosa ma potrwać trzy lata.

Władze Egiptu postanowiły przeprowadzić renowację piramidy Mykerinosa w Gizie i pokryć liczący kilka tysięcy lat monument warstwą granitowych bloków. Decyzja ta, którą już wdrożono w życie, wywołała lawinę krytyki zarówno wśród miłośników starożytności, jak i ekspertów.

Piramida Mykerinosa w Gizie niebawem zmieni wygląd

Pozostało 89% artykułu
Miejsca
Kierowcy zniszczyli słynny zabytek na pustyni Atacama. „Szkody są nieodwracalne”
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Miejsca
Atrakcja turystyczna Podhala wśród najciekawszych w Europie. „Nie dla amatorów”
Miejsca
Największy klub nocny na świecie powraca. Kontrowersyjna atrakcja na Ibizie
Miejsca
Niemcy budują najdłuższe molo na Bałtyku. Sopot straci palmę pierwszeństwa
Miejsca
Nowa atrakcja Rzymu: odkryto dawny pałac papieży. „Demonstracja bogactwa”