Władze Egiptu postanowiły przeprowadzić renowację piramidy Mykerinosa w Gizie i pokryć liczący kilka tysięcy lat monument warstwą granitowych bloków. Decyzja ta, którą już wdrożono w życie, wywołała lawinę krytyki zarówno wśród miłośników starożytności, jak i ekspertów.
Piramida Mykerinosa w Gizie niebawem zmieni wygląd
Mierząca 65 metrów piramida, będąca grobowcem panującego w III tysiącleciu przed naszą erą faraona Mykerinosa (Menkaure), jest najmniejszą spośród trzech piramid stojących na płaskowyżu w Gizie. Przed wiekami pokrywała ją licówka, ale na przestrzeni ponad pięciu tysięcy lat piramida straciła większość swojego dawnego pokrycia.
Czytaj więcej
Producenci luksusowych wyrobów z kaszmiru walczą o dostęp do niezwykle cennej wełny. Na „wojnach kaszmirowych” tracą przede wszystkim mongolscy rzemieślnicy i rolnicy – pisze hiszpański dziennik „El País”.
Przez wiele lat kolor kamiennej piramidy Mykerinosa, podobnie jak sąsiadujących z nią piramid Cheopsa i Chefrena, organicznie wpisywał się w kolorystykę otaczającego jej terenu — czyli piaszczystej pustyni. Obrazek ten na trwałe wpisał się do powszechnej świadomości. Jednak już za parę lat znane z pocztówek i filmów historycznych oblicze piramidy Mykerinosa całkowicie się odmieni.