XVI-wieczny kościół w Polsce na sprzedaż. „Idealny na salę weselną”

Zabytkowy XVI-wieczny kościół w województwie dolnośląskim został wystawiony na sprzedaż. Kamienny obiekt położony jest tuż przy granicy z Czechami. Cena to równowartość niewielkiego mieszkania Warszawie.

Publikacja: 21.11.2023 15:58

Kościół został wybudowany w latach 1580-1585, przebudowano go w 1736 roku.

Kościół został wybudowany w latach 1580-1585, przebudowano go w 1736 roku.

Foto: Jerha1952, CC BY 3.0, Wikimedia Commons

Wieś Okrzeszyn w województwie dolnośląskim zyskała ostatnio sławę, z nietypowego powodu. W serwisie otodom.pl wystawiono bowiem znajdujący się w tej miejscowości XVI-wieczny, kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Został zdesakralizowany, więc może pełnić dowolną funkcję, choćby domu mieszkalnego lub sali bankietowej. 

XVI-wieczny kościół przy granicy z Czechami do kupienia

Malownicza wieś Okrzeszyn znajduje się w gminie Lubawka w województwie dolnośląskim, w dolinie rzeki Szkło, między należącym do Gór Stołowych pasmem Zawory a Górami Kruczymi. Przy dobrej pogodzie widać stąd szczyt Śnieżki, Jelenia Góra znajduje się 55 kilometrów na północny zachód.

Czytaj więcej

Hotel z Krakowa wśród najpiękniejszych na świecie. Sukces polskich architektów

Ci, których interesuje historia i dziedzictwo kulturowe Dolnego Śląska, dobrze znają Okrzeszyn. Nieopodal znajdują się pozostałości kopalni węgla i innych złóż. Jednak Okrzeszyn dla wielu turystów wciąż pozostaje nieodkryty.

Foto: Jan Čadil, CC BY 3.0, Wikimedia Commons

Jednym z najważniejszych zabytków, jakie można znaleźć w tej miejscowości, znajduje się na jej skraju. Mowa o niewielkim, zbudowanym z kamienia, renesansowym kościele pod wezwaniem św. Michała Archanioła.

Niszczejący zabytek, który z roku na rok coraz gęściej porasta bluszcz, znajduje na samym krańcu naszego kraju – nieopodal muru świątyni jest już granica polsko-czeska. Co ciekawe, XVI-wieczny budynek jest kościołem cmentarnym – wokół budynku znajdują się pozostałości poniemieckiego cmentarza ewangelickiego.

Być może jednak w niedalekiej przyszłości to malownicze, tonące wśród starych drzew miejsce całkowicie zmieni swój sakralny charakter. Przed kilkoma dniami na portalu otodom.pl pojawiło się niecodzienne ogłoszenie dotyczące właśnie tego kościółka.

Foto: Wakowlk, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Obecny właściciel postanowił sprzedać ten urokliwy, ale mocno nadgryziony zębem czasu obiekt, figurujący w wojewódzkim rejestrze zabytków. Cena (do negocjacji) wynosi 800 tysięcy złotych.

„Zabytek idealnie spełni rolę sali bankietowej, weselnej lub konferencyjnej. Niezaprzeczalnym atutem jest świetna akustyka budynku i po adaptacji może stać się wyjątkowym w obiektem, w którym można organizować także wydarzenia muzyczne” – czytamy w ogłoszeniu.

Nie jest to miejsce całkowicie odludne i ma potencjał, aby zaczęło je odwiedzać więcej osób. Autor ogłoszenia dodaje, że do zabytku prowadzi zjazd bezpośrednio z asfaltowej drogi, zaś niedaleko znajduje się nowy hotel.

Kościół w Okrzeszynie: XVI-wieczny zabytek z potencjałem

Zanim wybudowano kościół św. Michała Archanioła, w jego miejscu znajdowała się starsza, nie istniejąca już świątynia. W roku 1352 roku wybudowali ją cystersi stacjonujący w oddalonym o około 15 kilometrów na północ opactwie w Krzeszowie.

Do naszych czasów przetrwał natomiast kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Wzniesiono go w latach 1580-1585. W murowanym budynku znajduje się jedna nawa, a dwuspadowy dach wieńczy sygnaturka z kolumnami i ostrosłupowym dachem.

Nad kwadratowym prezbiterium góruje renesansowe sklepienie krzyżowo-żebrowe, na którym wciąż wyraźnie widoczny jest niebieski, czerwony i żółty tynk. Po drugiej stronie znajduje się drewniany chór.

Na przestrzeni XVII i XVIII wieku kościół przebudowano, w międzyczasie zaczął służyć jako świątynia pogrzebowa. Jednym z zachowanych barokowych elementów są mocno już podniszczone kasetony na suficie, które zdobią charakterystyczne dla epoki motywy roślinne.

Kościół pełnił funkcję religijną do 1945 roku. Później zaczął popadać w ruinę.

Miejsca
Scampia: wstydliwy sekret Neapolu. Dlaczego „miasto idealne” poniosło klęskę?
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Miejsca
Gigant przejmuje tereny w słynnym regionie winiarskim. Oskarżenia o feudalizm
Miejsca
Nowy trend w świecie podróży. Norwegia stanie się hitem wśród turystów
Miejsca
Rusza Wielkie Muzeum Egipskie. Jak wyglądają wnętrza za miliard dolarów?
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Miejsca
Kierowcy zniszczyli słynny zabytek na pustyni Atacama. „Szkody są nieodwracalne”
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście