O tym, że przebywanie na łonie natury jest korzystne dla zdrowia, nie trzeba nikogo przekonywać. Czas spędzony na łonie natury wpływa korzystnie nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale również psychiczne – dodaje energii, wzmacnia odporność, przynosi ukojenie i redukuje stres.
Jednak w praktyce dostęp do terenów zielonych bywa utrudniony. Potwierdza to najnowszy sondaż Eurobarometru, przeprowadzony tego lata przez Komisję Europejską. Pokazuje on, że nie wszyscy mieszkańcy krajów UE mogą cieszyć się jednakowym dostępem do natury. „W tej kwestii istnieją na kontynencie wyraźne dysproporcje” – podkreślają autorzy Eurobarometru. Gdzie jest najlepiej, gdzie najgorzej – i jak na tym tle wypada Polska?
Eurobarometr: Polska na końcu zestawienia w kategorii „dostęp do terenów zielonych”
W ramach najnowszego sondażu Eurobarometru, przeprowadzonego przez Komisję Europejską, respondentów zapytano, jaki mają dostęp do terenów zielonych – pytanie dotyczyło zarówno lasów, jak i miejsc takich jak parki miejskie.
Zdecydowana większość mieszkańców Unii Europejskiej – bo aż 91 proc. – twierdzi, że jest on „łatwy”, a 54 proc. że „bardzo łatwy”. Niemal co dziesiąty badany (9 proc.) jest zaś zdania, że dostęp do przyrody i terenów zielonych jest w jego przypadku „utrudniony”.
Czytaj więcej
Warszawa znalazła się w zestawieniu najbardziej przyjaznych miast w Europie. Miejsca na podium podzieliły między sobą Zurych, Kopenhaga i Monachium. Stolica Polski jest na końcu tabeli, ale wyprzedzamy w tym zestawieniu Londyn.