Włosi otwierają oficjalne muzeum mafii. Ma pokazać prawdziwe oblicze mafiozów

Włosi postanowili przekuć barwną, ale i krwawą historię włoskich organizacji mafijnych w atrakcję turystyczną, która będzie też miała dużą wartość edukacyjną. W Palermo na Sycylii ruszy muzeum poświęcone włoskiej mafii.

Publikacja: 05.04.2023 16:03

Neapol przez lata był miastem opanowanym przez mafię. Camorra stała się bohaterką filmów, książek i

Neapol przez lata był miastem opanowanym przez mafię. Camorra stała się bohaterką filmów, książek i seriali. O mafii neapolitańskiej opowiada głośna książka „Gomorra” włoskiego dziennikarza Roberta Saviano.

Foto: Alberto Barbarisi

Historia włoskiej mafii sięga kilku wieków wstecz. Organizacje, początkowo działające w obronie interesów lokalnych społeczności przeciwko wyzyskowi feudałów, z czasem stały się bezwzględnymi gangami, których członkowie za nic mieli ludzkie życie. Muzeum, które niebawem otworzy się dla zwiedzających w Palermo na Sycylii, ma opowiadać długą historię walki ze zorganizowanymi grupami przestępczymi we Włoszech.

Włosi tworzą muzeum mafii. Powstanie w Palermo

Literatura, a zwłaszcza kinematografia ostatnich kilku dekad zbudowała niemal romantyczną wizję włoskiej mafii. Takie produkcje jak „Ojciec chrzestny” czy „Chłopcy z ferajny” ukazywały skomplikowane relacje między członkami mafijnych rodzin, pozostawiając nieco w cieniu bezwzględność gangsterów wobec ofiar.

Twórcy nowego muzeum chcą rozprawić się z tym wygładzonym wizerunkiem włoskich mafiosów. Trwają właśnie ostatnie przygotowania do otwarcia bogatej ekspozycji, która szczegółowo opowie brutalną historię zorganizowanej przestępczości we Włoszech.

Czytaj więcej

Siostrzana marka Zary w tarapatach. Nie zależy nam już, jak wyglądamy w pracy?

Palermo, stolica Sycylii, przez wiele lat uchodziła również za stolicę włoskiej mafii. Nic więc dziwnego, że macierzysta siedziba muzeum poświęconemu temu zjawisku powstanie właśnie w tym mieście.

Muzeum będzie się znajdować w pochodzącym z XVIII wieku, neoklasycystycznym Palazzo Jung, leżącym w samym centrum Palermo, nieopodal wybrzeża i po sąsiedzku z ogrodem botanicznym. Jego wnętrza wypełnią dzieła sztuki i archiwalne materiały, które wypożyczono z muzeów rozsianych po całych Włoszech.

Zwiedzający będą mieli szansę obejrzeć dokumenty, filmy, fotografie i wiele innych artefaktów. Wystawa będzie miała przy tym charakter multisensorycznego doświadczenia — dzięki specjalnym urządzeniom zwiedzający dosłownie poczują zapachy, które towarzyszyły członkom mafii w ich zbrodniczej działalności.

Muzeum w Palermo będzie pierwszym z kilku oddziałów tej instytucji. Dwie kolejne powstaną w centrum Rzymu i w Bolzano. Siedziba rzymskiego oddziału znajdzie się w budynku, który niegdyś skonfiskowano mafii. Z kolei muzeum w Bolzano będzie działało również jako przestrzeń coworkingowa dla artystów, projektantów i naukowców.

Muzeum mafii: hołd dla sędziego Falcone 

Pomysłodawcami stworzenia muzeum włoskiej mafii są twórcy Fondazione Falcone, fundacji o charakterze edukacyjnym, działającej na rzecz przyszłości Włoch bez mafii. Fundacja powstała w 1992 roku dla upamiętnienia postaci Giovanniego Falcone, włoskiego sędziego śledczego, który wsławił się bezkompromisową walką z sycylijską mafią.

Swoje wieloletnie, zakończone kilkoma sporymi sukcesami starania, aby rozbić Cosa Nostrę, sędzia Falcone przypłacił życiem. 23 maja 1992 roku zginął w drugim, tym razem udanym zamachu bombowym na autostradzie A29 w okolicach miejscowości Capaci niedaleko Palermo. Zamach zorganizował gangster Giovanni Brusca na zlecenie klanu Corleone.

Dla uczczenia pamięci Falcone lotnisko w Palermo nosi nazwisko jego, a także jego bliskiego współpracownika, sędziego Paolo Borsellino, który również zginął z rąk mafiosów. 23 maja, w rocznicę śmierci Falcone, obchodzony jest też w Europie Dzień Wymiaru Sprawiedliwości.

Muzeum mafii powstało zarówno dzięki prywatnym fundatorom, jak i środkom publicznym. W ramach pierwszego etapu projektu, w ubiegłym roku, czyli w 30. rocznicę śmierci sędziego, z inicjatywy Fondazione Falcone w przestrzeni Palermo rozmieszczono rozmaite instalacje nawiązujące do historii włoskiej mafii i upamiętniające jej ofiary. Uroczyste otwarcie muzeum mafii w Palermo odbędzie się 23 maja 2023 roku.

Historia włoskiej mafii sięga kilku wieków wstecz. Organizacje, początkowo działające w obronie interesów lokalnych społeczności przeciwko wyzyskowi feudałów, z czasem stały się bezwzględnymi gangami, których członkowie za nic mieli ludzkie życie. Muzeum, które niebawem otworzy się dla zwiedzających w Palermo na Sycylii, ma opowiadać długą historię walki ze zorganizowanymi grupami przestępczymi we Włoszech.

Włosi tworzą muzeum mafii. Powstanie w Palermo

Pozostało jeszcze 87% artykułu
Miejsca
Scampia: wstydliwy sekret Neapolu. Dlaczego „miasto idealne” poniosło klęskę?
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Miejsca
Gigant przejmuje tereny w słynnym regionie winiarskim. Oskarżenia o feudalizm
Miejsca
Nowy trend w świecie podróży. Norwegia stanie się hitem wśród turystów
Miejsca
Rusza Wielkie Muzeum Egipskie. Jak wyglądają wnętrza za miliard dolarów?
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Miejsca
Kierowcy zniszczyli słynny zabytek na pustyni Atacama. „Szkody są nieodwracalne”
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?