Włosi otwierają oficjalne muzeum mafii. Ma pokazać prawdziwe oblicze mafiozów

Włosi postanowili przekuć barwną, ale i krwawą historię włoskich organizacji mafijnych w atrakcję turystyczną, która będzie też miała dużą wartość edukacyjną. W Palermo na Sycylii ruszy muzeum poświęcone włoskiej mafii.

Publikacja: 05.04.2023 16:03

Neapol przez lata był miastem opanowanym przez mafię. Camorra stała się bohaterką filmów, książek i

Neapol przez lata był miastem opanowanym przez mafię. Camorra stała się bohaterką filmów, książek i seriali. O mafii neapolitańskiej opowiada głośna książka „Gomorra” włoskiego dziennikarza Roberta Saviano.

Foto: Alberto Barbarisi

Historia włoskiej mafii sięga kilku wieków wstecz. Organizacje, początkowo działające w obronie interesów lokalnych społeczności przeciwko wyzyskowi feudałów, z czasem stały się bezwzględnymi gangami, których członkowie za nic mieli ludzkie życie. Muzeum, które niebawem otworzy się dla zwiedzających w Palermo na Sycylii, ma opowiadać długą historię walki ze zorganizowanymi grupami przestępczymi we Włoszech.

Włosi tworzą muzeum mafii. Powstanie w Palermo

Literatura, a zwłaszcza kinematografia ostatnich kilku dekad zbudowała niemal romantyczną wizję włoskiej mafii. Takie produkcje jak „Ojciec chrzestny” czy „Chłopcy z ferajny” ukazywały skomplikowane relacje między członkami mafijnych rodzin, pozostawiając nieco w cieniu bezwzględność gangsterów wobec ofiar.

Twórcy nowego muzeum chcą rozprawić się z tym wygładzonym wizerunkiem włoskich mafiosów. Trwają właśnie ostatnie przygotowania do otwarcia bogatej ekspozycji, która szczegółowo opowie brutalną historię zorganizowanej przestępczości we Włoszech.

Czytaj więcej

Siostrzana marka Zary w tarapatach. Nie zależy nam już, jak wyglądamy w pracy?

Palermo, stolica Sycylii, przez wiele lat uchodziła również za stolicę włoskiej mafii. Nic więc dziwnego, że macierzysta siedziba muzeum poświęconemu temu zjawisku powstanie właśnie w tym mieście.

Muzeum będzie się znajdować w pochodzącym z XVIII wieku, neoklasycystycznym Palazzo Jung, leżącym w samym centrum Palermo, nieopodal wybrzeża i po sąsiedzku z ogrodem botanicznym. Jego wnętrza wypełnią dzieła sztuki i archiwalne materiały, które wypożyczono z muzeów rozsianych po całych Włoszech.

Zwiedzający będą mieli szansę obejrzeć dokumenty, filmy, fotografie i wiele innych artefaktów. Wystawa będzie miała przy tym charakter multisensorycznego doświadczenia — dzięki specjalnym urządzeniom zwiedzający dosłownie poczują zapachy, które towarzyszyły członkom mafii w ich zbrodniczej działalności.

Muzeum w Palermo będzie pierwszym z kilku oddziałów tej instytucji. Dwie kolejne powstaną w centrum Rzymu i w Bolzano. Siedziba rzymskiego oddziału znajdzie się w budynku, który niegdyś skonfiskowano mafii. Z kolei muzeum w Bolzano będzie działało również jako przestrzeń coworkingowa dla artystów, projektantów i naukowców.

Muzeum mafii: hołd dla sędziego Falcone 

Pomysłodawcami stworzenia muzeum włoskiej mafii są twórcy Fondazione Falcone, fundacji o charakterze edukacyjnym, działającej na rzecz przyszłości Włoch bez mafii. Fundacja powstała w 1992 roku dla upamiętnienia postaci Giovanniego Falcone, włoskiego sędziego śledczego, który wsławił się bezkompromisową walką z sycylijską mafią.

Swoje wieloletnie, zakończone kilkoma sporymi sukcesami starania, aby rozbić Cosa Nostrę, sędzia Falcone przypłacił życiem. 23 maja 1992 roku zginął w drugim, tym razem udanym zamachu bombowym na autostradzie A29 w okolicach miejscowości Capaci niedaleko Palermo. Zamach zorganizował gangster Giovanni Brusca na zlecenie klanu Corleone.

Dla uczczenia pamięci Falcone lotnisko w Palermo nosi nazwisko jego, a także jego bliskiego współpracownika, sędziego Paolo Borsellino, który również zginął z rąk mafiosów. 23 maja, w rocznicę śmierci Falcone, obchodzony jest też w Europie Dzień Wymiaru Sprawiedliwości.

Muzeum mafii powstało zarówno dzięki prywatnym fundatorom, jak i środkom publicznym. W ramach pierwszego etapu projektu, w ubiegłym roku, czyli w 30. rocznicę śmierci sędziego, z inicjatywy Fondazione Falcone w przestrzeni Palermo rozmieszczono rozmaite instalacje nawiązujące do historii włoskiej mafii i upamiętniające jej ofiary. Uroczyste otwarcie muzeum mafii w Palermo odbędzie się 23 maja 2023 roku.

Historia włoskiej mafii sięga kilku wieków wstecz. Organizacje, początkowo działające w obronie interesów lokalnych społeczności przeciwko wyzyskowi feudałów, z czasem stały się bezwzględnymi gangami, których członkowie za nic mieli ludzkie życie. Muzeum, które niebawem otworzy się dla zwiedzających w Palermo na Sycylii, ma opowiadać długą historię walki ze zorganizowanymi grupami przestępczymi we Włoszech.

Włosi tworzą muzeum mafii. Powstanie w Palermo

Pozostało 88% artykułu
Miejsca
Włoski dom mody wchodzi na rynek nieruchomości. To trend wśród marek luksusowych
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Miejsca
Rezydencja prezydenta RP na sprzedaż. Należała do niemieckiej arystokracji
Miejsca
Wystąpiła w „Casino Royale”: słynna włoska willa walczy z najazdem turystów
Miejsca
Raport: czy Polacy mają daleko do parku – albo na grzyby? Jesteśmy w ogonie UE
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Miejsca
W Rumunii otwarto jeden z najdłuższych mostów w Europie. „Golden Gate na Dunaju”
Miejsca
Amerykanie rozczarowani wakacjami w Europie. Rzeczywistość przegrywa z Tiktokiem