Konkurs „Monuments préférés des Français” (fr. „Ulubione pomniki Francuzów”), obecnie organizowany przez francuski kanał telewizyjny France 3, jest już we Francji czymś w rodzaju tradycji. W tym roku odbyła się jego piąta edycja. Widzowie wybierają spośród zgłoszonych propozycji najciekawsze obiekty reprezentujące różne regiony Francji, a te później trafiają do wielkiego finału, gdzie mierzą się z innymi francuskimi atrakcjami.

Propozycje są bardzo zróżnicowane – od średniowiecznych opactw przez budowle megalityczne po kolonialne rezydencje. Werdykt widzów w tegorocznej edycji konkursu może zaskakiwać. Wygrał atomowy okręt podwodny „Le Redoutable” oraz dworzec morski w Cherbourg-en-Cotentin.

Okręt podwodny i port w Normandii ulubionymi zabytkami Francuzów

Każdego roku miliony turystów z całego świata przewijają się przez te same ikoniczne miejsca we Francji. Okazuje się jednak, że sami Francuzi wolą odwiedzać zupełnie inne obiekty. W tegorocznej edycji popularnego plebiscytu zwyciężyły dwa bardzo nietypowe – przynajmniej z punktu widzenia szerokiego grona turystów – zabytki.

Jednym z dwóch zwycięzców jest „Le Redoutable” – okręt podwodny z napędem jądrowym – pierwsza tego typu jednostka we francuskiej marynarce wojennej. Jego budowę rozpoczęto w 1964 roku, zaś uroczyste zwodowanie w obecności generała Charlesa de Gaulle’a miało miejsce w 1967 roku. Cztery lata później okręt wszedł do służby.

Czytaj więcej

Nowe życie komina: W Szczecinie stanie najwyższa ścianka wspinaczkowa na świecie

We francuskiej marynarce wojennej „Le Redoutable” służył przez 20 lat, po czym okręt wycofano ze służby i stał się on muzealnym eksponatem, chętnie odwiedzanym przez Francuzów

User:Thbz, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Drugim zabytkiem, który ex aequo wygrał w plebiscycie, jest budynek terminalu portowego w Cherbourg-en-Cotentin w departamencie Manche w Normandii. Uważany za perłę francuskiego art déco, to największy we Francji obiekt zbudowany w tym stylu, a także jeden z największych na wiecie. Obszerny budynek wieńczy 70-letrowa dzwonnica.

Terminal zbudowano w 1933 roku, aby obsługiwał największe transatlantyki pływające wówczas między Europą a Stanami Zjednoczonymi. To zresztą właśnie w porcie w Cherbourgu, jeszcze przed wybudowaniem terminalu, 10 kwietnia 1912 roku swój ostatni przystanek miał słynny „Titanic”.

Terminal w Cherbourg-en-Cotentin był wtedy największym na świecie obiektem tego typu – mieścił na raz dwa transatlantyki. Z tego powodu przylgnął do niego przydomek „Notre-Dame des Queens”. Do dziś jest drugim po Wersalu największym budynkiem we Francji. W latach 70. obiekt wyłączono z użycia.

W 2002 otwarto tu muzeum morskie Cité de la Mer – „Miasto Morza”. Na terenie portu znajduje się zresztą łódź „Le Redoutable”, która jest jednym z najważniejszych elementów ekspozycji. Można tu również obejrzeć rozmaite przedmioty, które wydobyto z „Titanica”.

Europejskie Dni Dziedzictwa

W tegorocznym plebiscycie „Monuments préférés des Français” wystartowało 14 obiektów z całej Francji. Wśród nich znalazły się między innymi naskalna kaplica Saint-Michel d’Aiguilhe w Owernii, stanowisko archeologiczne Filitosa na Korsyce, opactwo Saint-Martin-du-Canigou w Oksytanii czy synagoga w Carpentras w Prowansji.

Dwa normandzkie zabytki zastąpiły laureata poprzedniego plebiscytu – Plac Stanisława w Nancy, który zbudował książę Lotaryngii i Baru Stanisław Leszczyński, wówczas już były król Polski.

Twórcą i gospodarzem odbywającego się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa plebiscytu na ulubione zabytki Francuzów jest Stéphane Bern z muzeum w Cluny. Oprócz Placu Stanisława, laureatami poprzednich edycji konkursu były królewski klasztor Brou w Bourg-en-Bresse w Owernii, dzwonnica ratusza w Arras oraz cytadela Belfort wraz z znajdującą się u jego stóp wielką rzeźbą lwa, zwaną Lwem z Belfort.