Choć powstająca w Szczecinie ścianka wspinaczkowa ma na razie 40 metrów, finalnie mierzyć będzie ich aż 252. Jak informuje Radio Szczecin, kiedy zakończona zostanie jej budowa, stanie się najwyższą na świecie tego rodzaju atrakcją dla amatorów wspinaczki.

Szczecin: najwyższa ścianka wspinaczkowa na świecie

Wejście na szczyt ścianki polegać będzie na wspinaniu wielowyciągowym, w którym długość drogi wspinaczkowej do pokonania jest dłuższa od długości liny. Wspinanie wielowyciągowe występuje najczęściej w górach lub skałach wysokich, ale spotkać się z nim można także w przestrzeni miejskiej. Polega ono na wspinaczce dwóch osób, które nawzajem się asekurują, zdobywając wysokość.

Czytaj więcej

W Kopenhadze powstała najwyższa ścianka wspinaczkowa świata

Jak mówi w rozmowie z Radiem Szczecin Mateusz Staworowski, pomysłodawca projektu, „docelowo na ściankę będzie mógł się wspiąć każdy”. - Na pewno będą mogli zrobić to ludzie doświadczeni, którzy już się wspinali w górach. Jednak jest taki pomysł, aby mogli wspinać się również amatorzy, potrzebna do tego będzie dwójka przewodników, która pomogłaby przeprowadzić taką osobę - podkreślił. 

Jeśli plany realizatorów projektu się powiodą, ścianka wspinaczkowa w Szczecinie zostanie oddana do użytku w kwietniu przyszłego roku. Koszt jej budowy to 75 tys. złotych. 

Poza samą ścianką, w ramach atrakcji, powstanie także infrastruktura, dzięki której głodni przygody wspinacze będą mogli skorzystać na miejscu z noclegu.

Obecnie najwyższa ścianka wspinaczkowa na świecie znajduje się na froncie elektrowni CopenHill w Kopenhadze – jednej z najbardziej charakterystycznych inwestycji, oddanych do użytku w ostatnich latach w tym mieście. Mierzy ona 85 metrów.