Turystyka filmowa i serialowa przynosi władzom miast i całych regionów bardzo wymierne korzyści. Już niebawem kolejne miejscowości będą mogły podziękować twórcom „Rodu Smoka”. Miłośnicy sagi „Pieśń lodu i ognia” George'a R.R. Martina i ich serialowych adaptacji już planują wycieczki do miejsc, w których kręcono najnowszą produkcję.

Miejsca, w których kręcono „Ród Smoka” na radarze turystów

To być może już ostatni moment, aby spokojnie zwiedzić zamek na wyspie St. Michael's Mount w Kornwalii czy urokliwe, senne zabytkowe miasteczka hiszpańskiej Estremadury. Te i szereg innych miejsc od kilku tygodni budzi ogromne zainteresowanie wśród miłośników kolejnej produkcji HBO – serialu „Ród Smoka”.

Powołując się na dane z Google Trends, Giulia Carbonaro z serwisu „Euronews” zauważa, że od daty premiery „Rodu Smoka” 21 sierpnia 2022 roku ponad pięciokrotnie wzrosła liczba fraz dotyczących lokalizacji, w których kręcono zdjęcia do serialu. Redaktorka podaje, że wzrosło też zainteresowanie pozostałymi miejscowościami, w których toczyła się fabuła „Gry o tron”.

Czytaj więcej

Mural Banksy'ego do kupienia razem z budynkiem. Cena może sięgnąć 30 mln dolarów

Rolę Królewskiej Przystani w serialu „Gra o tron” „grał” Dubrownik. Od początku emisji serialu, czyli już od ponad dziesięciu lat, w tym malowniczym, otoczonym znakomicie zachowanymi średniowiecznymi murami mieście, doskonale prosperuje turystyka serialowa. Na miejscu można znaleźć całe sklepy, w których można kupić najrozmaitsze gadżety z „Gry o Tron”, nie brakuje też ulicznych straganów czy wycieczek z przewodnikiem śladami bohaterów serialu.

W 2022 roku pałeczkę po Dubrowniku przejęło Cáceres w regionie Estremadura na zachodzie Hiszpanii – nowa Królewska Przystań. Miasteczko znajduje się na liście światowego dziedzictwa Unesco dzięki znakomicie zachowanej, urozmaiconej architekturze, w której wpływy rzymskie i arabskie mieszają się z północnoeuropejskim gotykiem i włoskim renesansem.

W okolicy Cácares leżą dwa inne niewielkie, klimatyczne miasteczka, w których powstawały zdjęcia do „Rodu Smoka”. Około 45 kilometrów na wschód znajduje się Trujillo, gdzie jednym z najważniejszych zabytków jest świetnie zachowany arabski zamek. Jego mury można było zobaczyć także w siódmym sezonie „Gry o tron”. Dodatkowa ciekawostka: to właśnie tu urodził się słynny konkwistador, Francisco Pizarro.

Z kolei na zachód od Cácares, już w Portugalii, leży Monsanto, „miasto w skale”, z niezwykle efektownymi ruinami średniowiecznego zamku. Podobnie jak Cáceres i Trujillo, również i ta miejscowość „zagrała” w „Grze o tron”, aby w 2022 roku ponownie pojawić się w „Rodzie Smoka”.

Gdzie kręcono „Ród Smoka”?

Na długiej liście miejsc, które odwiedziła ekipa filmowa „Rodu Smoka”, wiele znajduje się również w Anglii. Jedną z najważniejszych lokalizacji była wspomniana St. Michael's Mount w Kornwalii – pływowa wyspa, do której w czasie odpływu można dostać się pieszo, zaś przypływ otacza ją wodą, tworząc niezwykle malowniczy widok.

Szczyt Góry Św. Michała wieńczy XV-wieczna kaplica. W serialu wyspa „zagrała” rolę Driftmarku, siedziby rodu Velaryon.

Jeszcze jedna lokalizacja, którą odwiedzili twórcy „Rodu Smoka”, leży w hrabstwie Surrey na południe od Londynu. Znajduje się tam Caesar’s Camp – ruiny grodu, który prawdopodobnie wybudowano w późnej epoce brązu.

Nie tylko konkretne miejscowości, ale również piękne w swojej surowości angielskie krajobrazy stanowiły scenerię „Rodu Smoka”. Mieszkańcy okolicy plaży Holywell Beach w Kornwalii, a także malowniczego wyżynnego regionu Peak District w hrabstwie Derbyshire mogą spodziewać się gości z całego świata – tam również powstawały zdjęcia do serialu.