Kres dolce vita? Nadchodzą wielkie zmiany we włoskich kurortach

Lokalne kawiarnie i restauracje – tak zwane lido – od lat tworzą krajobraz włoskich plaż. Rząd włoski chce jednak ograniczyć monopol właścicieli lido. To wywołało oburzenie wielu Włochów, którzy pytają: co jest ważniejsze, wolny rynek czy tradycja?

Publikacja: 25.07.2022 13:35

Kres dolce vita? Nadchodzą wielkie zmiany we włoskich kurortach

Foto: Stefano Ciociola

Zmiana ma wejść w życie od początku 2023 roku. Nietrudno się domyślić, że przeciwko jego wprowadzeniu protestują właściciele nadmorskich lokali. Dla wielu z nich nowe prawo będzie oznaczać ryzyko upadku prowadzonych od lat rodzinnych firm.

Włoskie lido: zmiana przepisów zmieni wygląd włoskich miast?

Rzędy leżaków należących do włoskich nadmorskich klubów, barów i restauracji to dla wielu turystów – i samych Włochów – synonim tamtejszego „la dolce vita”. Nawet jeżeli na wynajęcie leżaka w tych miejscach stać tylko nielicznych, a rezerwacja miejsca jest coraz trudniejsza, to lido na stałe wpisały się w krajobraz włoskich plaż.

W całych Włoszech funkcjonuje około 30 tysięcy takich przybytków. Najstarsze z nich powstały jeszcze w XVIII wieku i w wielu przypadkach są to niewielkie, rodzinne biznesy. Do tej pory koncesja na posiadanie miejsca na plaży przechodziła z pokolenia na pokolenie. Od 1992 roku funkcjonuje prawo, zgodnie z którym koncesja odnawia się automatycznie co rok, a od roku 2018 właściciele lido otrzymali dodatkowe zabezpieczenie tego prawa aż do 2033 roku.

Czytaj więcej

Włosi rządzą w kuchni. Restauracje z Włoch zdominowały prestiżowy ranking

Od grudnia 2023 roku to może się zmienić. Jeżeli włoski parlament przegłosuje nową ustawę, to właściciele nadmorskich lido będą musieli każdego roku ubiegać się o nowa koncesje. Konkurować o nie mieliby nie tylko z lokalnymi włoskimi firmami, ale też z tymi z całej Unii Europejskiej, również z dużymi koncernami.

O wprowadzenie nowego prawa we Włoszech od lat ubiegają się w Brukseli przedstawiciele szeregu państw członkowskich. Projekt nowej ustawy zatwierdził włoski senat w maju tego roku, zaś 25 lipca w parlamencie ma odbyć się głosowanie nad jej szczegółami i wprowadzeniem jej w życie.

Przeciwko istnieniu lido protestują między innymi aktywiści proekologiczni. Ich zdaniem miejsca te funkcjonują w sposób niezrównoważony i zanieczyszczają środowisko.

Przeciwnicy lido apelują też, aby skończyć z komercjalizacją plaż. Lido przyczyniają się bowiem do tworzenia prywatnych plaż i zamykania wolnego dostępu do morza ludziom, którzy chcą się po prostu poopalać i wykąpać w morzu. Przeciwnicy istnienia lido twierdzą też, że przybytki te stworzyły nienaruszalny monopol, pozwalający im okupować plaże bez jakiejkolwiek możliwości konkurencji.

Lido w tarapatach: nadmorskie knajpy znikną?

Oczywiście projekt nowego rozporządzenia wywołał burzę wśród właścicieli włoskich lido. Aż 98 procent z nich to rodzinne interesy, które od dekad przechodzą z pokolenia na pokolenie. Zdaniem przeciwników nowego prawa otwiera ono szerokie pole dla nieuczciwej rywalizacji o miejsca na plażach.

Twierdzą oni, że oczywistymi wygranymi będą w tej sytuacji duże firmy, co ostatecznie odbije się na portfelach plażowiczów. Zdaniem właścicieli lido nieuchronną konsekwencją przejęcia prywatnych plaż przez większych graczy będzie bowiem podwyżka cen za wynajem leżaka i innych usług.

Co więcej, jak twierdzą protestujący właściciele rodzinnych lido, przejęcie włoskich plaż przez międzynarodowe koncerny sprawi, że miejsca te stracą swój tradycyjny, lokalny klimat. Obawiają się, że nowe lido będą nijakie, a ich nowoczesny charakter nie będzie miał nic wspólnego z tradycyjnie pojmowanym „dolce vita”.

Przeciwni nowemu prawu są również politycy włoskich partii konserwatywnych. Zapowiedzieli już swój sprzeciw w trakcie głosowania nad nowym prawem w parlamencie.

Zmiana ma wejść w życie od początku 2023 roku. Nietrudno się domyślić, że przeciwko jego wprowadzeniu protestują właściciele nadmorskich lokali. Dla wielu z nich nowe prawo będzie oznaczać ryzyko upadku prowadzonych od lat rodzinnych firm.

Włoskie lido: zmiana przepisów zmieni wygląd włoskich miast?

Pozostało 92% artykułu
Miejsca
Nowa atrakcja dla turystów w Beskidach. Mieszkańcy podzieleni. „To jest chore”
Miejsca
Rusza operacja podniesienia słynnego galeonu. Chodzi o skarb wart 20 mld dolarów
Miejsca
Grecja przywraca do życia teatr w mieście opuszczonym 2 tysiące lat temu
Miejsca
Egipt zaczyna remont jednej z piramid: zmieni się nie do poznania. „To absurd”
Miejsca
Generacja Z znalazła wymarzony cel podróży. To państwo na drugim końcu świata