Zmiana ma wejść w życie od początku 2023 roku. Nietrudno się domyślić, że przeciwko jego wprowadzeniu protestują właściciele nadmorskich lokali. Dla wielu z nich nowe prawo będzie oznaczać ryzyko upadku prowadzonych od lat rodzinnych firm.
Włoskie lido: zmiana przepisów zmieni wygląd włoskich miast?
Rzędy leżaków należących do włoskich nadmorskich klubów, barów i restauracji to dla wielu turystów – i samych Włochów – synonim tamtejszego „la dolce vita”. Nawet jeżeli na wynajęcie leżaka w tych miejscach stać tylko nielicznych, a rezerwacja miejsca jest coraz trudniejsza, to lido na stałe wpisały się w krajobraz włoskich plaż.
W całych Włoszech funkcjonuje około 30 tysięcy takich przybytków. Najstarsze z nich powstały jeszcze w XVIII wieku i w wielu przypadkach są to niewielkie, rodzinne biznesy. Do tej pory koncesja na posiadanie miejsca na plaży przechodziła z pokolenia na pokolenie. Od 1992 roku funkcjonuje prawo, zgodnie z którym koncesja odnawia się automatycznie co rok, a od roku 2018 właściciele lido otrzymali dodatkowe zabezpieczenie tego prawa aż do 2033 roku.
Czytaj więcej
Nie Japończycy, nie Francuzi, nie Latynosi – i nie Polacy. W światowej gastronomii są dzisiaj dwi...
Od grudnia 2023 roku to może się zmienić. Jeżeli włoski parlament przegłosuje nową ustawę, to właściciele nadmorskich lido będą musieli każdego roku ubiegać się o nowa koncesje. Konkurować o nie mieliby nie tylko z lokalnymi włoskimi firmami, ale też z tymi z całej Unii Europejskiej, również z dużymi koncernami.