Warszawa wśród najlepszych do życia miast w Europie. Zdecydowały trzy elementy

Firma Resonance Consulting opublikowała swój doroczny ranking 100 najlepszych miast w Europie. Warszawa zajęła w nim bardzo wysoką pozycję w czołowej dwudziestce. Co zdecydowało o umieszczeniu polskiej stolicy na liście najlepszych miast w Europie?

Publikacja: 08.03.2024 17:22

Warszawa zajęła w rankingu wysokie,19. miejsce.

Warszawa zajęła w rankingu wysokie,19. miejsce.

Foto: Daniel Unsplash

Jak co roku, firma konsultingowa Resonance Consulting opublikowała swój raport pokazujący, które miasta cieszą się największą sympatią swoich mieszkańców oraz reprezentują najwyższy stopień rozwoju kultury, nauki i biznesu. Wysoko uplasowała się Warszawa. W rankingu znalazło się też kilka innych polskich metropolii, ale na znacznie niższych pozycjach.

Najlepsze miasta w Europie: Warszawa w czołówce rankingu

Swoje raporty eksperci z firmy Resonance opierają na analizie 180 europejskich miast liczących powyżej pół miliona mieszkańców. Pod uwagę bierze się dane dotyczące jakości infrastruktury miejskiej, kosztów życia, oferty kulturalnej i rozrywkowej, bazy gastronomicznej czy wreszcie poziomu edukacji, PKB per capita oraz rozwoju ekonomicznego danego miasta.

Czytaj więcej

Najbardziej luksusowe miasta w Polsce. Na czele wcale nie Warszawa

Autorzy raportu analizują również media społecznościowe oraz takie platformy, jak Tripadvisor czy Google. Znajduje się tam masa wzmianek, recenzji i ocen użytkowników z całego świata, na podstawie których analitycy ustalają poziom sympatii, jakim darzą dane miasto jego mieszkańcy, a także osoby przyjezdne.

W których europejskich miastach najlepiej się żyje i które z nich w największym stopniu przyciągają utalentowanych specjalistów i najprężniej rozwijające się firmy z całego świata? Okazuje się, że w liczącym 100 pozycji rankingu Warszawa uplasowała się na wysokim, 19. miejscu.

Wśród najmocniejszych stron Warszawy autorzy raportu wymieniają prężny rozwój gospodarczy polskiej stolicy, a także bardzo wysoki poziom wykształcenia jej mieszkańców. Podkreślają również fakt, że w Warszawie nie można narzekać na nudę, bo miasto oferuje mnóstwo rozrywek i atra

Eksperci zwracają uwagę na tak istotne instytucje sztuki jak TR Warszawa czy Muzeum Sztuki Współczesnej. Wśród istotnych czynników świadczących o rosnącej pozycji Warszawy wskazują budowę Centralnego Porty Komunikacyjnego, odbudowę Pałacu Saskiego czy rewitalizację takich historycznych obiektów jak dawny browar Haberbusch i Schiele (obecnie Browary Warszawskie).

Stolica Polski wyprzedziła bezpośrednio Budapeszt, Frankfurt, Helsinki i Oslo. Niżej w rankingu znalazły się takie miasta jak Neapol, Florencja, Porto, Kopenhaga czy Wilno.

Oprócz Warszawy do zestawienia trafiły również Kraków, Wrocław, Poznań i Gdańsk. Miasta te zajęły jednak znacznie bardziej odległe miejsca, odpowiednio 42., 79., 81. i 82.

Londyn, Paryż i Berlin – najlepsze miasta w Europie

Nie ma wielkich zaskoczeń, jeżeli chodzi o liderów rankingu. Na szczycie podium uplasował się Londyn, który od lat jest jednym z najważniejszych centrów kulturalnych, naukowych i ekonomicznych nie tylko Europy, ale i całego świata.

Na drugim miejscu znalazł się Paryż, słynący ze wspaniałych zabytków i urokliwych zakątków – i będący zarazem magnesem dla milionerów i miliarderów. Trzecie miejsce zajął Berlin. Wśród najmocniejszych stron stolicy Niemiec autorzy raportu wymienili bardzo dobre warunki do rozwoju startupów, a także wyjątkowo bogate życie kulturalne.

W rankingu brakuje miast z Rosji. Autorzy raportu zdecydowali się nie ujmować ich w swoich publikacjach ze względu na trwającą agresję Rosji na Ukrainę.

Najlepsze miasta w Europie według raportu „Europe’s Best Cities 2024” firmy Resonance

1. Londyn

2. Paryż

3. Berlin

4. Rzym

5. Madryt

6. Praga

7. Barcelona

8. Amsterdam

9. Stambuł

10. Mediolan

11. Zurych

12. Wiedeń

13. Monachium

14. Dublin

15. Lizbona

16. Sztokholm

17. Hamburg

18. Bruksela

19. Warszawa

20. Budapeszt

Jak co roku, firma konsultingowa Resonance Consulting opublikowała swój raport pokazujący, które miasta cieszą się największą sympatią swoich mieszkańców oraz reprezentują najwyższy stopień rozwoju kultury, nauki i biznesu. Wysoko uplasowała się Warszawa. W rankingu znalazło się też kilka innych polskich metropolii, ale na znacznie niższych pozycjach.

Najlepsze miasta w Europie: Warszawa w czołówce rankingu

Pozostało 89% artykułu
Miasta
Europa: które miasta czeka zalew turystów latem? Polska metropolia w czołówce
Miasta
Najbardziej kontrowersyjny wieżowiec w Europie znika. Zasłonią go inne biurowce
Miasta
Ranking najlepszych miast na świecie. Niespodziewany lider wśród polskich miast
Miasta
Miała być ozdobą igrzysk, staje się problemem. Kłótnia o wieżę Eiffla
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Miasta
Majówka 2024: dokąd na tani wyjazd? 3 polskie miasta wśród najtańszych w Europie
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży