Miasta przyjazne pieszym: w światowej czołówce rankingu metropolia z Polski

Nie mamy powodów do wstydu – w globalnym zestawieniu miast na świecie najbardziej przyjaznych pieszym jedna z polskich metropolii zajęła bardzo wysokie, trzecie miejsce. Wyprzedzamy m.in. Paryż, Kopenhagę czy Amsterdam. Co zdecydowało o tym sukcesie?

Publikacja: 15.04.2024 15:10

Autorzy zestawienia brali pod uwagę m.in. długość chodników dla pieszych oraz ścieżek rowerowych czy

Autorzy zestawienia brali pod uwagę m.in. długość chodników dla pieszych oraz ścieżek rowerowych czy poziom bezpieczeństwa. Przeanalizowano też jakość transportu publicznego i ceny biletów, a także obszary wyłączone z ruchu samochodowego czy bliskość różnego rodzaju punktów usługowych.

Foto: Yehor Tulinov Unsplash

Które miasta są najbardziej przyjazne dla pieszych? Zbadali to eksperci z Australii, analizując szereg czynników decydujących o komforcie i bezpieczeństwie poruszania się po miastach pieszo – ale nie tylko. Na tle wielu miast z całego świata Polska wypada bardzo korzystnie – jedno z polskich miast trafiło do światowej czołówki.

Miasta najbardziej przyjazne pieszym. Warszawa w światowej czołówce

U progu sezonu turystycznego zaczynamy planować weekendowe wypady – między innymi do miast, które warto zwiedzić, najchętniej pieszo. Które z nich najbardziej sprzyjają pieszym wycieczkom i są zarazem najbardziej przyjazne dla mieszkańców, którzy preferują poruszanie się na własnych nogach, rowerem lub transportem publicznym?

Odpowiedzi na to pytanie poszukali analitycy z australijskiej firmy Compare the Market, do której należy internetowa porównywarka cen o tej samej nazwie. Dane z takich platform jak Numbeo, Alltrails, Pedestrians First czy Bikemap zebrano 19 lutego 2024 roku.

Czytaj więcej

Flipperzy przejmują kolejną branżę. Magnesem są rekordowe zyski

Czynniki, jakie wzięto pod uwagę, dotyczą między innymi takich aspektów jak długość chodników dla pieszych oraz ścieżek rowerowych czy poziom bezpieczeństwa. Przeanalizowano też jakość transportu publicznego i ceny biletów, a także obszary wyłączone z ruchu samochodowego czy bliskość różnego rodzaju punktów usługowych.

Bardzo wysokie miejsce w globalnym rankingu zajęła Warszawa. Wśród mocnych stron stolicy wyróżniono jej „kompaktowość”, ceny biletów (najniższe ze wszystkich miast z czołowej światowej dziesiątki zestawienia), a także walory architektoniczne warszawskiego Starego Miasta. Obliczono tez, że aż 74 procent mieszkańców Warszawy w promieniu jednego kilometra ma obszary bez samochodów, choćby Park Łazienki.

Stolica Polski zajęła trzecie miejsce pod kątem poruszania się pieszo, kompaktowy rozmiar miasta jest kluczową zaletą. Transport publiczny jest tani w Warszawie, pod tym względem stolica Polski zajęła 20. miejsce, ale też okazała się najtańsza w gronie czołowej dziesiątki” – piszą autorzy zestawienia.

Liderem zestawienia okazało się Monachium. Jak policzono, znajduje się tu najwięcej na świecie ścieżek rowerowych, zaś dostęp do obszarów bez ruchu samochodowego w promieniu jednego kilometra posiada aż 86 procent populacji miasta.

Monachium jest też czwartym najbezpieczniejszym miastem całego rankingu i drugim pod względem bliskości do usług medycznych i szkół (tu również cezurą był jeden kilometr). Jako jeden z niewielu minusów miasta autorzy wymienili drogi transport publiczny.

Drugie miejsce w rankingu zajął Mediolan. W skali całego świata to absolutny lider w kwestii liczby ścieżek rowerowych. Z kolei aż 80 procent mieszkańców ma dostęp do usług medycznych i szkół – w promieniu jednego kilometra.

Gdzie na spacer w Europie – i poza nią?

W gronie dziesięciu miast najbardziej przyjaznych spacerowiczom znalazły się ponadto: Helsinki, Paryż, Tokio, Madryt, Oslo, Kopenhaga i Amsterdam. To dobra wiadomość dla Europejczyków: aż dziewięć na dziesięć miast z czołówki rankingu znajduje się na Starym Kontynencie.

Patrząc szerzej na wyniki raportu, najwięcej chodników i deptaków dla pieszych znajduje się w Sydney, Melbourne, Rio de Janeiro i Tokio. Z kolei w gronie najbezpieczniejszych na świecie miast liderami okazały się Abu Zabi, Dubaj i Manama – stolica Bahrajnu.

W kwestii cen transportu publicznego najniższe na świecie oferuje Buenos Aires. Na podium w tej dziedzinie znalazły się również Mumbaj i Kair.

Autorzy raportu wymienili również dziesięć miast, które w najmniejszym stopniu sprzyjają pieszym mieszkańcom i turystom. Są to od końca: Johannesburg, Patras w Grecji, Dallas, Houston, Manila, Bangkok, Mumbaj, Kapsztad, Quito (stolica Ekwadoru) i Chicago.

Miasta najbardziej przyjazne dla pieszych według raportu Compare the Market:

1. Monachium

2. Mediolan

3. Warszawa

4. Helsinki

5. Paryż

6. Tokio

7. Madryt

8. Oslo

Które miasta są najbardziej przyjazne dla pieszych? Zbadali to eksperci z Australii, analizując szereg czynników decydujących o komforcie i bezpieczeństwie poruszania się po miastach pieszo – ale nie tylko. Na tle wielu miast z całego świata Polska wypada bardzo korzystnie – jedno z polskich miast trafiło do światowej czołówki.

Miasta najbardziej przyjazne pieszym. Warszawa w światowej czołówce

Pozostało 90% artykułu
Miasta
Miała być ozdobą igrzysk, staje się problemem. Kłótnia o wieżę Eiffla
Miasta
Majówka 2024: dokąd na tani wyjazd? 3 polskie miasta wśród najtańszych w Europie
Miasta
Najdroższa ulica na świecie polem bitwy marek luksusowych. Gra o miliardy
Miasta
Chińska odpowiedź na miasta 15-minutowe. To „projekt życia” Xi Jinpinga
Miasta
Rzym zmieni oblicze. Włosi przebudują historyczne centrum miasta