Minęło siedem lat od ogłoszenia przez rząd Chin budowy miasta Xiong’an niedaleko Pekinu. Ma ono przejąć część funkcji stolicy Chin. Rząd mówi o cudzie i ultranowoczesnym, samowystarczalnym mieście przyszłości, wśród ekspertów nie brakuje jednak krytyków tego gigantycznego projektu.
Xiong’an: „Druga stolica Chin”. Ulubiony projekt Xi Jinpinga
W kwietniu 2017 roku Xi Jinping, przewodniczący ChRL, ogłosił wybudowanie miasta Xiong’an niedaleko Pekinu, całkowicie od podstaw. Reklamowane jako ultranowoczesne miasto przyszłości, stanowi ono część szeroko zakrojonego projektu zagospodarowania obszaru w północnej części prowincji Hebei.
Czytaj więcej
W Europie nie brakuje miast, które są magnesem przyciągającym turystów. Wygląda jednak na to, że w 2024 roku gwiazdą w tym gronie ma szansę być jedno z polskich miast – wynika z raportu przygotowanego przez firmę Bounce.
Podstawowym celem budowy Xiong’an było sprowadzenie tu instytucji i firm, które nie są w stanie znaleźć dla siebie miejsca w rozrastającym się Pekinie, choć stolica zachowa funkcje polityczne i administracyjne, pozostanie także najważniejszym ośrodkiem kulturalnym, handlowym i naukowym ChRL. Miasto Xiong’an jest również otwarte na firmy zagraniczne, które zechciałyby w nim działać.
Dworze kolei dużych prędkości w Xiong'an.