Najbardziej romantyczna stolica w Europie. Paryż i Rzym przegranymi w rankingu

Rzym, Paryż, Praga – a może Lizbona? W zestawieniu najbardziej romantycznych europejskich stolic na Walentynki zwyciężyła stolica Portugalii, dotąd pod względem popularności ustępująca największym europejskim metropoliom.

Publikacja: 06.02.2023 16:10

Turyści nad brzegiem Tagu w Lizbonie. W rekordowym 2017 roku stolicę Portugalii odwiedziło 4,5 milio

Turyści nad brzegiem Tagu w Lizbonie. W rekordowym 2017 roku stolicę Portugalii odwiedziło 4,5 miliona turystów z całego świata.

Foto: Pelayo Arbués

Pierwsze skojarzenie z romantycznym miastem w Europie to oczywiście Paryż. Stolica Francji od lat uchodzi za idealne miasto dla zakochanych. Paryż obfituje w klimatyczne zakątki, świetnie znane z filmów czy teledysków. Paryskie bulwary, place czy kamienice przez miliony ludzi są postrzegane jako idealne tło dla dwojga zakochanych.

Z subiektywnymi odczuciami nie warto walczyć, więc zapewne Paryż czy Rzym na zawsze pozostaną jednymi z najbardziej romantycznych stolic europejskich. Można jednak próbować to zmierzyć i zważyć, by przekonać się, która stolica zasługuje na miano najbardziej romantycznej w Europie.

Czytaj więcej

Miejsca z najlepszą kuchnią na świecie. Nikt nie jada tak dobrze jak Europa

Najbardziej romantyczne stolice w Europie. Ranking

Firma Catamaran Charter Croatia, zajmująca się wynajmem łodzi na Morzu Śródziemnym, postanowiła zebrać dane, które pozwolą wyłonić najbardziej romantyczną stolicę Europy. Do tego celu wykorzystano informacje z serwisu TripAdvisor, który jest największym na świecie zbiorem recenzji pisanych przez miliony turystów z całego świata. Autorzy zestawienia wzięli pod uwagę liczbę romantycznych hoteli i restauracji w danym mieście w przeliczeniu na milion mieszkańców.

Wynik takiego rankingu może zaskakiwać. Okazuje się, że turyści z całego świata za najbardziej romantyczną europejską stolicę uważają Lizbonę. Według autorów zestawienia portugalska stolica może pochwalić się aż 588 romantycznymi restauracjami, co oznacza, że na milion mieszkańców przypada ich 1 077. W mieście znajduje się także mnóstwo klimatycznych hoteli. Jest ich 152, czyli 278 na milion mieszkańców. To najwyższy wskaźnik na jednego mieszkańca spośród wszystkich stolic w Europie.

Miejsce drugie w zestawieniu zajęło Monako. Jak podkreślono, choć wynik zawdzięczać może częściowo swoim stosunkowo niewielkim rozmiarom, nie można lekceważyć wyniku księstwa na Lazurowym Wybrzeżu. Monako ma drugą najmniejszą powierzchnię spośród miast w rankingu (zaledwie 2,1 kilometrów kwadratowych) i zamieszkuje je nieco ponad 36 686 osób, ale na milion mieszkańców przypadają 1 472 romantyczne restauracje i 164 hotele. 

Trzecie miejsce w zestawieniu zajął Paryż, od lat nazywany Miastem Miłości. Przy populacji ponad dwóch milionów osób, stolica Francji poszczycić się może 648 restauracjami i 253 hotelami na milion mieszkańców. Na kolejnych miejscach zestawienia znalazły się San Marino, Rzym, Andora, Amsterdam, Ateny, Praga oraz Reykjavik.

Miasta
Miasta przyjazne pieszym: w światowej czołówce rankingu metropolia z Polski
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Miasta
Najdroższa ulica na świecie polem bitwy marek luksusowych. Gra o miliardy
Miasta
Chińska odpowiedź na miasta 15-minutowe. To „projekt życia” Xi Jinpinga
Miasta
Rzym zmieni oblicze. Włosi przebudują historyczne centrum miasta
Miasta
Polskie miasto magnesem na turystów. Pierwsze miejsce w europejskim rankingu