Najbardziej romantyczna stolica w Europie. Paryż i Rzym przegranymi w rankingu

Rzym, Paryż, Praga – a może Lizbona? W zestawieniu najbardziej romantycznych europejskich stolic na Walentynki zwyciężyła stolica Portugalii, dotąd pod względem popularności ustępująca największym europejskim metropoliom.

Publikacja: 06.02.2023 16:10

Turyści nad brzegiem Tagu w Lizbonie. W rekordowym 2017 roku stolicę Portugalii odwiedziło 4,5 milio

Turyści nad brzegiem Tagu w Lizbonie. W rekordowym 2017 roku stolicę Portugalii odwiedziło 4,5 miliona turystów z całego świata.

Foto: Pelayo Arbués

Pierwsze skojarzenie z romantycznym miastem w Europie to oczywiście Paryż. Stolica Francji od lat uchodzi za idealne miasto dla zakochanych. Paryż obfituje w klimatyczne zakątki, świetnie znane z filmów czy teledysków. Paryskie bulwary, place czy kamienice przez miliony ludzi są postrzegane jako idealne tło dla dwojga zakochanych.

Z subiektywnymi odczuciami nie warto walczyć, więc zapewne Paryż czy Rzym na zawsze pozostaną jednymi z najbardziej romantycznych stolic europejskich. Można jednak próbować to zmierzyć i zważyć, by przekonać się, która stolica zasługuje na miano najbardziej romantycznej w Europie.

Czytaj więcej

Miejsca z najlepszą kuchnią na świecie. Nikt nie jada tak dobrze jak Europa

Najbardziej romantyczne stolice w Europie. Ranking

Firma Catamaran Charter Croatia, zajmująca się wynajmem łodzi na Morzu Śródziemnym, postanowiła zebrać dane, które pozwolą wyłonić najbardziej romantyczną stolicę Europy. Do tego celu wykorzystano informacje z serwisu TripAdvisor, który jest największym na świecie zbiorem recenzji pisanych przez miliony turystów z całego świata. Autorzy zestawienia wzięli pod uwagę liczbę romantycznych hoteli i restauracji w danym mieście w przeliczeniu na milion mieszkańców.

Wynik takiego rankingu może zaskakiwać. Okazuje się, że turyści z całego świata za najbardziej romantyczną europejską stolicę uważają Lizbonę. Według autorów zestawienia portugalska stolica może pochwalić się aż 588 romantycznymi restauracjami, co oznacza, że na milion mieszkańców przypada ich 1 077. W mieście znajduje się także mnóstwo klimatycznych hoteli. Jest ich 152, czyli 278 na milion mieszkańców. To najwyższy wskaźnik na jednego mieszkańca spośród wszystkich stolic w Europie.

Miejsce drugie w zestawieniu zajęło Monako. Jak podkreślono, choć wynik zawdzięczać może częściowo swoim stosunkowo niewielkim rozmiarom, nie można lekceważyć wyniku księstwa na Lazurowym Wybrzeżu. Monako ma drugą najmniejszą powierzchnię spośród miast w rankingu (zaledwie 2,1 kilometrów kwadratowych) i zamieszkuje je nieco ponad 36 686 osób, ale na milion mieszkańców przypadają 1 472 romantyczne restauracje i 164 hotele. 

Trzecie miejsce w zestawieniu zajął Paryż, od lat nazywany Miastem Miłości. Przy populacji ponad dwóch milionów osób, stolica Francji poszczycić się może 648 restauracjami i 253 hotelami na milion mieszkańców. Na kolejnych miejscach zestawienia znalazły się San Marino, Rzym, Andora, Amsterdam, Ateny, Praga oraz Reykjavik.

Moda
Adidas tworzy nową markę, pierwszą od 50 lat. Tak ma się ubierać Generacja Z
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Styl życia
Miejsca z najlepszą kuchnią na świecie. Nikt nie jada tak dobrze jak Europa
Miasta
Warszawa na liście najbardziej przyjaznych miast Europy. Wyprzedzamy Londyn
Miasta
Nowy Jork zaczyna się zapadać. Nowojorskie drapacze chmur ważą za dużo
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Miasta
Najtańsze europejskie miasta na weekend. Polska wysoko, przegraliśmy z 2 krajami
Miasta
Paryż ma dzielnicę wolną od aut. Francuzi testują model miasta 2-minutowego