Warszawa i Kraków na światowej liście „miast do odkrycia” w 2023 roku

Kraków znalazł się w światowym zestawieniu miejsc, które w 2023 roku będą zyskiwać popularność – obok Bukaresztu, Brukseli, Baku czy Ho Chi Minh. Zestawienie przygotował popularny serwis „Tripadvisor”. Wyróżniono też Warszawę.

Publikacja: 18.01.2023 16:43

Kraków znalazł się w zestawieniu obok takich miast jak Wiedeń, Kopenhaga czy Bruksela, ale też Siem

Kraków znalazł się w zestawieniu obok takich miast jak Wiedeń, Kopenhaga czy Bruksela, ale też Siem Reap w Kambodży czy Hoi An w Wietnamie.

Foto: Lucas Albuquerque

Polaków nie trzeba przekonywać, że Kraków to perła architektury, miasto ze świetną kuchnią, bogactwem kultury i fascynującymi zabytkami. W naszym zachwycie nad stolicą Małopolski zapominamy, że świat wciąż w dużym stopniu pozostaje nieświadomy piękna Krakowa. Na szczęście to się zmienia – najnowszy ranking serwisu Tripadvisor jest tego potwierdzeniem.

Czym jest Tripadvisor? To największy na świecie serwis internetowy ze recenzjami turystów dotyczącymi atrakcji, hoteli, restauracji czy miejsc, do których warto (lub nie) się wybrać – od Vancouver po Sydney, od Murmańska po Kapsztad. Ludzie z całego świata zaglądają na Tripadvisor, by zaplanować wyjazd, sprawdzić, dokąd warto pojechać, gdzie się zatrzymać, co zwiedzić, gdzie zjeść, a których miejsc unikać jak ognia w składzie fajerwerków.

Trudno przecenić wpływ, jaki na turystów z całego świata mają opinie zamieszczane w tym serwisie. Jeśli jakaś restauracja, hotel - lub miasto – ma słabe recenzje w tym serwisie, może się żegnać z wizją zysków i tłumów gości, a raz popsutą opinię bardzo trudno odbudować.

Warszawa i Kraków w raporcie Tripadvisor 2023

Raz w roku redaktorzy Tripadvisor przygotowują zestawienie, które podsumowuje opinie zamieszczane w serwisie przez jego użytkowników. Raport, nazwany Traveller's Choice, jest barometrem tego, dokąd chcą podróżować ludzie z całego świata.

Tripadvisor przyznaje wyróżnienia w kilku głównych kategoriach: plaże, miejsca, hotele, restauracji i atrakcje. Kraków w tym roku znalazł się w podkategorii „Miejsca zyskujące popularność”, organizatorzy opisują ją w następujący sposób: „Od mniej znanych miast po nowe miejscówki na wypad: popularność tych miejsc cały czas rośnie. Pamiętajcie, od nas dowiedzieliście się o nich po raz pierwszy.

Czytaj więcej

Polska kuchnia triumfuje: restauracja z Krakowa na liście najlepszych w Europie

Co oznacza obecność stolicy Małopolski w tej kategorii? To, że Kraków staje się coraz bardziej popularny i coraz więcej osób rekomenduje to miasto jako „nieodkryty klejnot”, mniej znane miejsce, którego pod żadnym pozorem nie można pominąć podczas urlopu. 

W tej samej kategorii wyróżniono też inne miejsca z całego świata, między innymi Kubę, Mauritius, Siem Reap w Kambodży, Fez w Maroku, Baku, stolicę Azerbejdżanu, Lanzarote, Wiedeń, Marmaris w Turcji, Pafos na Cyprze czy tak znane europejskie miasta jak Wiedeń, Kopenhaga czy Bruksela.

Z kolei w kategorii „Popularnych miejsc” wyróżniono między innymi Dubaj, Londyn, Rzym, Paryż, Barcelonę, Hurghadę w Egipcie, Madryt, Phuket w Tajlandii, Hanoi w Wietnamie, Kair, Florencję czy Edynburg.

To nie jedyne wyróżnienie dla polskiego miasta w raporcie Traveller's Choice serwisu Tripadvisor. Doceniona została także Warszawa. Stolica Polski znalazła się w zestawieniu miast mających najciekawszą na świecie ofertę kulturalną. „Warszawa to miks relaksujących terenów zielonych, zabytków i pełnej życia nowoczesności. Autorzy raportu polecają między innymi wizyty na Starym Mieście, w Łazienkach, pałacu w Wilanowie, Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historii Żydów Polskich Polskich, a także Centrum Nauki Kopernik i życie nocne na nadwiślańskich bulwarach. 

W tej samej kategorii wyróżniono również Kioto w Japonii, Buenos Aires, Wiedeń, Wenecję, Sewillę, Berlin, Budapeszt, Dublin czy Jerozolimę.

Miasta
Najdroższa ulica na świecie polem bitwy marek luksusowych. Gra o miliardy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Miasta
Chińska odpowiedź na miasta 15-minutowe. To „projekt życia” Xi Jinpinga
Miasta
Rzym zmieni oblicze. Włosi przebudują historyczne centrum miasta
Miasta
Polskie miasto magnesem na turystów. Pierwsze miejsce w europejskim rankingu
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Miasta
Takich tarasów widokowych w Polsce jeszcze nie było. Las drzew i podniebny bar