Florencja „oczyszcza się” z turystów. Będzie zakaz budowy hoteli w centrum

Władze Florencji chcą zmienić oblicze miasta, które jest jednym z głównych celów podróży turystów z całego świata. Cel: Florencja ma stać się lepszym miastem do życia dla mieszkańców, ale kosztem turystów.

Publikacja: 13.01.2023 12:52

Florencja jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast we Włoszech. Policzono, że w 2019 roku do mia

Florencja jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast we Włoszech. Policzono, że w 2019 roku do miasta przynajmniej na jedną noc przyjechało 15 milionów turystów.

Foto: op23

Florencja ma stać się miastem bardziej przyjaznym dla swoich mieszkańców – taki plan zmiany oblicza stolicy Toskanii mają władze miasta. W osiągnięciu tego celu ma pomóc między innymi zakaz budowy nowych hoteli w historycznym centrum Florencji, a także ograniczenie możliwości udostępniania małych mieszkań pod wynajem krótkoterminowy.

Florencja: zakaz budowy nowych hoteli

Florencja, w której urodził się między innymi wybitny malarz Sandro Boticelli, to kolebka włoskiego renesansu. To tutaj również przyszedł na świat Guccio Gucci – założyciel słynnego domu mody. Każdego roku do Florencji ściągają miłośnicy sztuki, mody i znakomitej toskańskiej kuchni z całego świata, ale nie tylko oni.

Malownicza Florencja i otaczające ją toskańskie wzgórza to bardzo popularny kierunek wśród par i nowożeńców, którzy właśnie w tym zakątku Włoch planują swoje zaręczyny albo spędzenie miesiąca miodowego. Dla mieszkańców tłumy miłośników dolce vita w toskańskim stylu od lat są coraz większym problemem.

Czytaj więcej

Luwr ostro tnie liczbę zwiedzających. Kolejki do „Mona Lisy” będą krótsze

Aby się z owymi tłumami uporać, władze Florencji stworzyły listę przepisów określających plan zmian, jakie mają zostać wprowadzone do 2030 roku. Celem magistratu jest uniezależnienie Florencji od turystyki jako głównego źródła dochodów, a także wprowadzenie zmian w zgodzie z ideą miasta 15-minutowego.

O planach poinformował burmistrz Florencji, Dario Nardella, o czym donoszą włoskie media. Przyszłe działania, które nazywane są „deturystyfikacją”, mają zmienić charakter miasta z typowo turystycznego na bardziej przyjazne tym, którzy mieszkają w nim na co dzień.

Miasta w Europie: dajcie nam mieszkać

Dario Nardella nazwał nowy projekt „śmiałym i innowacyjny planem operacyjnym uczynienia z Florencji miasta do życia”. Skorzystać na nim mają rodziny, młode pary, a także studenci. Dzięki bardziej zrównoważonemu zarządzaniu nieruchomościami wszystkie te grupy mają łatwiej znaleźć mieszkanie we Florencji.

Aby to się udało, magistrat chce wprowadzić między innymi zakaz budowy nowych hoteli w znajdującym się na liście UNESCO historycznym centrum miasta, a także w otaczającym go pasie XIX-wiecznych kamienic. Prywatni inwestorzy nie będą mogli kupowania nieruchomości na tym obszarze.

Zakazane będą też praktyki, które są powszechne w całej Europie – również w Polsce. Nie będzie można na przykład budować nowych łazienek w mieszkaniach poniżej 30 metrów kwadratowych. Co więcej, zakazane będzie dzielenie większych apartamentów na kilka mniejszych pokoi ze wspólną łazienką.

Aby wejść w życie, nowe regulacje opracowanie przez florencki ratusz muszą jeszcze przejść głosowanie w radzie miasta. Będzie to pierwszy krok do prawnego usankcjonowania dokumentu, a cała procedura może potrwać nawet rok.

Z nadmiarem turystów mierzy się również wiele innych popularnych włoskich miast, między innymi Amalfi i Wenecja, a także popularne turystycznie miasta w Hiszpanii. Władze Amalfi latem 2022 roku wprowadziły ograniczenia dla samochodów wjeżdżających do miasta. W Wenecji z kolei od lutego mają obowiązywać wejściówki do miasta w cenie od 3 do 10 euro – w zależności od tego, jak wcześnie dokonało się rezerwacji biletu.

Z kolei Amsterdam chce zerwać z wizerunkiem miasta jako celu tanich rozrywek, woli stawiać na luksus, historię oraz sztukę, której bogate zbiory oferują amsterdamskie muzea. Barcelona wprowadziła natomiast bardzo restrykcyjne przepisy – zakazano krótkoterminowego wynajmu pokoi, wynajmować mieszkania mogą wyłącznie osoby posiadające odpowiednią licencję wydaną przez władze.

Florencja ma stać się miastem bardziej przyjaznym dla swoich mieszkańców – taki plan zmiany oblicza stolicy Toskanii mają władze miasta. W osiągnięciu tego celu ma pomóc między innymi zakaz budowy nowych hoteli w historycznym centrum Florencji, a także ograniczenie możliwości udostępniania małych mieszkań pod wynajem krótkoterminowy.

Florencja: zakaz budowy nowych hoteli

Pozostało 91% artykułu
Miasta
Miasta przyjazne pieszym: w światowej czołówce rankingu metropolia z Polski
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Miasta
Najdroższa ulica na świecie polem bitwy marek luksusowych. Gra o miliardy
Miasta
Chińska odpowiedź na miasta 15-minutowe. To „projekt życia” Xi Jinpinga
Miasta
Rzym zmieni oblicze. Włosi przebudują historyczne centrum miasta
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Miasta
Polskie miasto magnesem na turystów. Pierwsze miejsce w europejskim rankingu