Florencja „oczyszcza się” z turystów. Będzie zakaz budowy hoteli w centrum

Władze Florencji chcą zmienić oblicze miasta, które jest jednym z głównych celów podróży turystów z całego świata. Cel: Florencja ma stać się lepszym miastem do życia dla mieszkańców, ale kosztem turystów.

Publikacja: 13.01.2023 12:52

Florencja jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast we Włoszech. Policzono, że w 2019 roku do mia

Florencja jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast we Włoszech. Policzono, że w 2019 roku do miasta przynajmniej na jedną noc przyjechało 15 milionów turystów.

Foto: op23

Florencja ma stać się miastem bardziej przyjaznym dla swoich mieszkańców – taki plan zmiany oblicza stolicy Toskanii mają władze miasta. W osiągnięciu tego celu ma pomóc między innymi zakaz budowy nowych hoteli w historycznym centrum Florencji, a także ograniczenie możliwości udostępniania małych mieszkań pod wynajem krótkoterminowy.

Florencja: zakaz budowy nowych hoteli

Florencja, w której urodził się między innymi wybitny malarz Sandro Boticelli, to kolebka włoskiego renesansu. To tutaj również przyszedł na świat Guccio Gucci – założyciel słynnego domu mody. Każdego roku do Florencji ściągają miłośnicy sztuki, mody i znakomitej toskańskiej kuchni z całego świata, ale nie tylko oni.

Malownicza Florencja i otaczające ją toskańskie wzgórza to bardzo popularny kierunek wśród par i nowożeńców, którzy właśnie w tym zakątku Włoch planują swoje zaręczyny albo spędzenie miesiąca miodowego. Dla mieszkańców tłumy miłośników dolce vita w toskańskim stylu od lat są coraz większym problemem.

Czytaj więcej

Luwr ostro tnie liczbę zwiedzających. Kolejki do „Mona Lisy” będą krótsze

Aby się z owymi tłumami uporać, władze Florencji stworzyły listę przepisów określających plan zmian, jakie mają zostać wprowadzone do 2030 roku. Celem magistratu jest uniezależnienie Florencji od turystyki jako głównego źródła dochodów, a także wprowadzenie zmian w zgodzie z ideą miasta 15-minutowego.

O planach poinformował burmistrz Florencji, Dario Nardella, o czym donoszą włoskie media. Przyszłe działania, które nazywane są „deturystyfikacją”, mają zmienić charakter miasta z typowo turystycznego na bardziej przyjazne tym, którzy mieszkają w nim na co dzień.

Miasta w Europie: dajcie nam mieszkać

Dario Nardella nazwał nowy projekt „śmiałym i innowacyjny planem operacyjnym uczynienia z Florencji miasta do życia”. Skorzystać na nim mają rodziny, młode pary, a także studenci. Dzięki bardziej zrównoważonemu zarządzaniu nieruchomościami wszystkie te grupy mają łatwiej znaleźć mieszkanie we Florencji.

Aby to się udało, magistrat chce wprowadzić między innymi zakaz budowy nowych hoteli w znajdującym się na liście UNESCO historycznym centrum miasta, a także w otaczającym go pasie XIX-wiecznych kamienic. Prywatni inwestorzy nie będą mogli kupowania nieruchomości na tym obszarze.

Zakazane będą też praktyki, które są powszechne w całej Europie – również w Polsce. Nie będzie można na przykład budować nowych łazienek w mieszkaniach poniżej 30 metrów kwadratowych. Co więcej, zakazane będzie dzielenie większych apartamentów na kilka mniejszych pokoi ze wspólną łazienką.

Aby wejść w życie, nowe regulacje opracowanie przez florencki ratusz muszą jeszcze przejść głosowanie w radzie miasta. Będzie to pierwszy krok do prawnego usankcjonowania dokumentu, a cała procedura może potrwać nawet rok.

Z nadmiarem turystów mierzy się również wiele innych popularnych włoskich miast, między innymi Amalfi i Wenecja, a także popularne turystycznie miasta w Hiszpanii. Władze Amalfi latem 2022 roku wprowadziły ograniczenia dla samochodów wjeżdżających do miasta. W Wenecji z kolei od lutego mają obowiązywać wejściówki do miasta w cenie od 3 do 10 euro – w zależności od tego, jak wcześnie dokonało się rezerwacji biletu.

Z kolei Amsterdam chce zerwać z wizerunkiem miasta jako celu tanich rozrywek, woli stawiać na luksus, historię oraz sztukę, której bogate zbiory oferują amsterdamskie muzea. Barcelona wprowadziła natomiast bardzo restrykcyjne przepisy – zakazano krótkoterminowego wynajmu pokoi, wynajmować mieszkania mogą wyłącznie osoby posiadające odpowiednią licencję wydaną przez władze.

Florencja ma stać się miastem bardziej przyjaznym dla swoich mieszkańców – taki plan zmiany oblicza stolicy Toskanii mają władze miasta. W osiągnięciu tego celu ma pomóc między innymi zakaz budowy nowych hoteli w historycznym centrum Florencji, a także ograniczenie możliwości udostępniania małych mieszkań pod wynajem krótkoterminowy.

Florencja: zakaz budowy nowych hoteli

Pozostało 91% artykułu
Miasta
Jak się żyje w najlepszym na świecie mieście do życia? Kolejny sukces Wiednia
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Miasta
Najszczęśliwsze miasta na świecie. Polska metropolia w czołowej setce
Miasta
Europa: które miasta czeka zalew turystów latem? Polska metropolia w czołówce
Miasta
Najbardziej kontrowersyjny wieżowiec w Europie znika. Zasłonią go inne biurowce
Miasta
Ranking najlepszych miast na świecie. Niespodziewany lider wśród polskich miast