Europa przeżywa renesans zainteresowania połączeniami kolejowymi. Podróże tym środkiem komunikacji wybiera coraz więcej mieszkańców naszego kontynentu. Wielu z nich dzięki pociągom odkrywa nowe miejsca na mapie Europy, w których nie tyle dotąd nie byli, co często w ogóle o nich nie słyszeli.
Jednym z takich miejsc z pewnością jest litewskie Kowno. To miasto w 2022 roku było Europejską Stolicą Kultury, ale położenie na północnym–wschodzie Europy, z dala od najważniejszych europejskich „hubów” komunikacyjnych, mogło sprawić, że wiele osób nie dotarło do Kowna. A szkoda bo, zdaniem brytyjskiego dziennika „The Guardian”, niedawno uruchomione połączenie kolejowe z Krakowa przez Białystok do Kowna to jedna z najciekawszych kolejowych tras w Europie i koniecznie trzeba z niej skorzystać w 2023 roku.
Kowno – Europejska Stolica Kultury
11 grudnia 2022 roku otwarto połączenie kolejowe Kraków-Warszawa-Białystok-Kowno. Na Litwę podróżnych wozi pociąg „Hańcza” funkcjonujący w ramach PKP Intercity. Wcześniej jeździł na trasie Kraków-Suwałki-Kraków.
Uruchomienie nowej linii to przede wszystkim rezultat przyznania Kownu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. W międzyczasie – w lipcu tego roku – pociągi między Białymstokiem a Kownem zaczęły jeździć dwa razy w tygodniu. W końcu doszło do porozumienia między PKP Intercity a Kolejami Litewskimi i uruchomiono połączenie na znacznie dłuższym dystansie.
Czytaj więcej
W historycznym centrum Lwowa powstanie hotel zaprojektowany przez architektów z cenionej polskiej pracowni Kuryłowicz & Associates, która będzie współtworzyć kompleks Centralnego Portu Komunikacyjnego razem ze słynną pracownią Foster + Partners.