Pomysł władz Paryża był następujący: należy wyciąć około 20 dorodnych drzew, by zrobić miejsce wokół wieży Eiffla na kilka nowych budynków, Miałyby pomieścić między innymi kawiarnię, toalety, sklepy z pamiątkami, a także przechowalnię bagażu. 

Projekt wzbudził duże protesty we Francji. Po pierwsze - bo zakładał wycinkę drzew. Po drugie - bo ingerował w przestrzeń, która dla wielu Francuzów jest zbyt cenna, by poddawać ją tego typu ingerencjom jak stawianie nowych budynków u stóp ikonicznej wieży Eiffla.

Petycję w obronie drzew i przeciw zmianom podpisało ponad 150 tysięcy osób. W rezultacie udało ocalić drzewa przed wycinką, decyzja w tej sprawie zapadła jeszcze przed wakacjami, ale władze francuskiej stolicy nadal parły w stronę budowy pawilonów obok wieży Eiffla. 

Czytaj więcej

Kontrowersyjny sklep H&M znika z centrum Paryża. Francuzi triumfują

„Ogłaszam, że całkowicie rezygnujemy z projektu stawiania budynków u stóp wieży Eiffla” – ogłosił Emmanuel Gregoire, zastępca merki Paryża, Anne Hidalgo, w rozmowie z „Journal du Dimanche”. To jednak nie kończy sprawy, bo władze miasta chcą gruntownie uporządkować teren wokół wieży i zmienić jego charakter. 

„Nie ulegliśmy presji, a jedynie chcemy, by tego projektu nie otaczały kontrowersje” – mówił Gregoire. „Rezygnując z budowania, usuwamy elementy, które budzą największe emocje”. Dojdzie więc do zmiany otoczenia wieży, tak stało się ono bardziej zielone i bardziej przyjazne pieszym oraz rowerzystom, a mniej dostępne dla samochodów.

Mniej samochodów, więcej zieleni wokół wieży Eiffla

Władze miasta od lat planują radykalne zmiany na terenach otaczających wieżę Eiffla. Zmiana ma objąć teren o powierzchni ponad 50 hektarów. Celem jest przekształcenie tego terenu w obszar przede wszystkim dla pieszych, rowerów i komunikacji miejskiej. Samochody mają zniknąć, pojawić się ma za to więcej zieleni. Między innymi dlatego pomysł wycinania starych drzew rosnących wokół wieży Eiffla spotkał się z takim sprzeciwem. 

Projekt jest bardzo ambitny, bo zakłada znaczne przekształcenie jednej z najczęściej odwiedzanych przez turystów części Paryża. Już wiadomo, że niemal na pewno nie uda się zdążyć ze wszystkimi pracami, ale przynajmniej częściowo nowa spacerowa przestrzeń w sercu francuskiej stolicy ma być gotowa na 2024 rok, gdy w mieście odbędą się igrzyska olimpijskie.