Wakacje w pełni, a Czesi już wybierają choinkę, która stanie na rynku w Pradze

Lato jeszcze się nie kończy, ale władze Pragi rozpoczęły poszukiwania choinki, która stanie na Starym Mieście. Władze stolicy Czech ogłosiły konkurs na najlepsze świąteczne drzewko. Każdy może zgłosić swoją propozycję, do wygrania spora kwota.

Publikacja: 11.08.2022 11:46

Choinka stanie na Rynku Staromiejskim w Pradze.

Choinka stanie na Rynku Staromiejskim w Pradze.

Foto: Azamat Esmurziyev

Mało kto w sierpniu myśli o zimie i świętach, do grudnia pozostały jeszcze ponad cztery miesiące. Jednak Praga czeska właśnie teraz zaczyna przygotowywania do świąt. Jak co roku, włodarze miasta rozpisali konkurs, który wyłoni idealną miejską choinkę.

Władze Pragi poszukują idealnej choinki

W ramach świątecznego jarmarku każdego roku praski Rynek Staromiejski rozświetlą świąteczne światła oraz zapełniają stragany z rękodziełem i smakołykami. Centralnym punktem jarmarku zawsze jest 22-metrowa choinka – największa w całej Pradze.

Impreza rusza w tym roku już 26 listopada. Tak naprawdę więc na znalezienie idealnego drzewka, które ozdobi plac, nie zostało  dużo czasu.

Konkurs dla mieszkańców Czech na znalezienie najlepszej miejskiej choinki ogłosiły władze Pragi we współpracy z firmą Taiko, organizatorem tegorocznego jarmarku świątecznego. Zasady konkursu są proste. Wystarczy przesłać na adres mailowy organizatora konkursu informację o tym, jak wygląda i gdzie rośnie proponowane drzewo.

Nie ma znaczenia, gdzie rośnie choinka. Może znajdować się zarówno w przestrzeni publicznej, jak i na prywatnej posesji. Co ciekawe, nie trzeba nawet znać właściciela terenu, na którym stoi kandydat na miejsce drzewko. Ważne jedynie, aby w miejsce, gdzie rośnie, mógł przyjechać dźwig i traktor z naczepą, które będą w stanie przetransportować choinkę do Pragi.

Oczywiście znalazca idealnego drzewka nie pokrywa żadnych kosztów wiążących się z jego sprawdzeniem przez ekspertów, ścięciem, transportem czy w końcu postawieniem go na Rynku Staromiejskim i przyozdobieniem. Wszystko to jest po stronie organizatorów konkursu.

Czytaj więcej

Czesi tworzą spis wad narodowych. Każdy obywatel może zgłosić, co mu przeszkadza

Na osobę, która wskaże najlepszego kandydata na miejską choinkę, czeka natomiast nagroda pieniężna. Zwycięzca konkursu otrzyma dziesięć tysięcy koron czeskich, czyli w przeliczeniu prawie dwa tysiące złotych.

10 tysięcy koron czeskich dla znalazcy idealnej miejskiej choinki

Organizatorzy konkursu ustalili też pewne wymogi wobec samego drzewka. Najlepiej, aby był to świerk pospolity o ładnym, równomiernym rozkładzie gałęzi i równym pniu. Wysokość drzewa powinna wynosić około 23-25 metrów.

Podano też pewne wskazówki co do tego, na jakie drzewa warto zwrócić szczególną uwagę. Uczestnicy konkursu mogą rozglądać się na przykład za drzewami, które należałoby usunąć, bo na przykład są już za duże i stanowią zagrożenie dla otoczenia. Tak zresztą było w przypadku ośmiu poprzednich choinek.

Na miejsce przyjadą dendrolodzy, którzy ocenią, czy drzewo nadaje się do umieszczenia na praskim Rynku Staromiejskim. Jeżeli drzewo pomyślnie przejdzie fachowe analizy, zostanie przycięte do wysokości 22 metrów.

Na nadsyłanie swoich zgłoszeń Czesi mają czas do 30 września 2022 roku. Wybór zwycięzcy konkursu nastąpi 1 listopada, zaś 26 listopada odbędzie się jego oficjalne ogłoszenie, w trakcie uroczystego zapalenia świateł na miejskiej choince.

W 2021 roku konkurs na znalezienie idealnego świątecznego drzewka włodarze Pragi ogłosiły jeszcze wcześniej, bo w czerwcu. Z całego kraju spłynęło wtedy około 30 zgłoszeń. Zeszłoroczna choinka pochodziła z prywatnej posesji we wsi Pěnčín w regionie Liberec. Miała 54 lata i mierzyła około 22 metrów.

Świąteczny jarmark na Rynku Staromiejskim w Pradze potrwa do 6 stycznia 2023 roku. Tego dnia również zostanie usunięte świąteczne drzewko.

Miasta
Warszawa na liście najbardziej przyjaznych miast Europy. Wyprzedzamy Londyn
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Miasta
Nowy Jork zaczyna się zapadać. Nowojorskie drapacze chmur ważą za dużo
Miasta
Najtańsze europejskie miasta na weekend. Polska wysoko, przegraliśmy z 2 krajami
Miasta
Paryż ma dzielnicę wolną od aut. Francuzi testują model miasta 2-minutowego
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Miasta
Takiej promocji Warszawa dawno nie miała. Przeczytają o niej na 4 kontynentach
Miasta
Nowy Jork po 50 latach zmienia logo. Znika hasło znane na całym świecie