Praga: miejska choinka nie trafi na śmietnik. Zostanie przerobiona na meble

Co zrobić z choinką po świętach? Władze stolicy Czech postanowiły, że miejskie drzewko ze Starego Miasta w Pradze nie pójdzie na śmietnik. Choinka zostanie wykorzystana do produkcji mebli, które trafią do jednego z ośrodków pomocy społecznej.

Publikacja: 11.01.2022 11:13

Meble wyprodukowane z choinki stojącej na Starym Mieście w Pradze trafią do jednego z ośrodków pomoc

Meble wyprodukowane z choinki stojącej na Starym Mieście w Pradze trafią do jednego z ośrodków pomocy społecznej.

Foto: Prague City Tourism

Władze stolicy Czech, Pragi, postanowiły zrobić użytek z miejskiej choinki, która przez ostatnich kilka tygodni stała na praskiej „Starówce” – demontowane właśnie drzewko nie zostanie wyrzucone na śmietnik. Zamiast tego choinka trafi w ręce uczniów jednej ze szkół zawodowych. w Pradze, którzy przerobią ją na meble, a te trafią do jednego z praskich ośrodków pomocy społecznej. 

Praga: miejska choinka przerobiona na meble  

Na rynku Starego Miasta w Pradze co roku odbywa się barwny jarmark świąteczny, którego centralnym punktem jest wielka, bogato zdobiona i skrząca się światełkami choinka. Również w 2021 roku, pomimo pewnych obostrzeń w trakcie jarmarku, nie zrezygnowano z postawienia świątecznego drzewka, ponownie cieszącego oczy mieszkańców Pragi.

Czytaj więcej

Hollywood pokochało Czechy. Wielkie gwiazdy kręcą filmy u naszych sąsiadów

Jak w większości krajów Europy, także w Czechach sezon na bożonarodzeniową choinkę dobiegł końca 6 stycznia, czyli w Święto Trzech Króli. W większości domów drzewko rozbiera się, po czym wyrzuca lub – jeżeli to możliwe – sadzi się je z powrotem w ziemi.

Także choinka stojąca na praskim Starym Mieście została rozebrana. Jednak 22-metrowe drzewko – a raczej całkiem potężne drzewo – nie zakończy swojego życia ani na wysypisku śmieci, ani w piecu. Władze Pragi uznały, że pozbywanie się takiej ilości solidnego drewna byłoby czystym marnotrawstwem.

Zamiast wyrzucać choinkę, pozyska się z niej drewno, z którego powstaną takie meble jak krzesła, stoły czy ławki ogrodowe. I podobnie jak rok wcześniej, meble te trafią do domu spokojnej starości.

Wykonania mebli podejmą się młodzi adepci ogrodnictwa i stolarstwa, uczący się w szkole zawodowej w miejscowości Jarov. Mają już w tej pracy pewne doświadczenie – na meble przerobili również zeszłoroczną praską choinkę.

Czechy: święta w duchu „zero waste”

Choinka pochodzi z wsi Dolní Černá Studnice, znajdującej się niedaleko miejscowości Jablonec nad Nysą w kraju libereckim. Drzewo urosło tak duże, że zaczęło zagrażać bezpieczeństwu znajdującej się obok drogi. Lokalne służby podjęły więc decyzję o tym, aby je ściąć.

Jednocześnie drzewo było na tyle okazałe, że zdecydowano się je wykorzystać w trakcie zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Postanowiono wystawić je w konkursie na stołeczną choinkę bożonarodzeniową. Każdego roku ten ogólnokrajowy „konkurs piękności” dla choinek organizują władze Pragi.

A teraz, już po świętach, zamiast lądować na śmietniku lub w kominkach, drzewo otrzyma drugie życie – w postaci mebli. Już niebawem będą korzystać z nich mieszkańcy jednego z czeskich domów spokojnej starości.

Dla odpowiedzialnego za edukację radnego Pragi, Víta Šimrala, poddanie choinki recyklingowi w duchu filozofii less waste jest już tradycją. „Rezultaty akcji są znakomite. Cieszę się, że drzewo zostanie użyte w sposób ekologiczny i że nie skończy na wysypisku czy w piecu” – powiedział radny w oficjalnym oświadczeniu, cytowanym przez serwis „Prague Morning”.

„To byłaby wielka strata. Wszyscy wiemy, że takie materiały doskonale nadają się do tego, aby ponownie je wykorzystać. Kwestie ekologii są kluczowe dla naszych uczniów i są nadal aktualne” – dodał Šimral.

Praską choinkę przerobiono na meble również w 2020 roku. Liczące 18 metrów wysokości, 40-letnie drzewo pochodziło z prywatnej posesji w miejscowości Kamenný Přívoz. I podobnie jak tegoroczna choinka – już jako drewniane meble – służy teraz mieszkańcom jednego z czeskich domów opieki nad osobami starszymi.

Władze stolicy Czech, Pragi, postanowiły zrobić użytek z miejskiej choinki, która przez ostatnich kilka tygodni stała na praskiej „Starówce” – demontowane właśnie drzewko nie zostanie wyrzucone na śmietnik. Zamiast tego choinka trafi w ręce uczniów jednej ze szkół zawodowych. w Pradze, którzy przerobią ją na meble, a te trafią do jednego z praskich ośrodków pomocy społecznej. 

Praga: miejska choinka przerobiona na meble  

Pozostało 88% artykułu
Miasta
Miała być ozdobą igrzysk, staje się problemem. Kłótnia o wieżę Eiffla
Miasta
Majówka 2024: dokąd na tani wyjazd? 3 polskie miasta wśród najtańszych w Europie
Miasta
Miasta przyjazne pieszym: w światowej czołówce rankingu metropolia z Polski
Miasta
Najdroższa ulica na świecie polem bitwy marek luksusowych. Gra o miliardy
Miasta
Chińska odpowiedź na miasta 15-minutowe. To „projekt życia” Xi Jinpinga
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?