Jednym z tych miejsc ma być rzymskie Koloseum, starożytna arena, obecnie w remoncie. Pokazy mody mają być organizowane nie tylko w Koloseum, ale także w innych słynnych lokalizacjach stolicy Włoch

Koloseum – arena pokazów mody

Tam, gdzie ponad dwa tysiące lat temu rozgrywały się krwawe sceny, być może już niebawem będą przechadzać się modelki prezentujące kolekcje haute couture najsłynniejszych domów mody. Taki plan ogłosiły właśnie władze Rzymu, co potwierdził niedawno Mariano Angelucci, przewodniczący Kapitolińskiej Komisji ds. Turystyki, Mody i Stosunków Międzynarodowych.

„Pracujemy nad tym, aby przywrócić wydarzenia związane z wysoką modą na placach i w innych emblematycznych miejscach Rzymu” – poinformował Angelucci włoską agencję prasową ANSA. „Moda jest dla naszej stolicy strategicznym sektorem. Chcemy zaoferować najważniejszym domom mody najbardziej malownicze scenerie na świecie, w sercu Rzymu” – dodał komisarz.

Czytaj więcej

We Włoszech niepokój, rośnie cena espresso. „Czy śniadanie ma być luksusem?”

Angelucci powiedział, że oprócz renowacji Koloseum trwają , obecnie prace nad odbudową między innymi rzymskich forów cesarskich, a także via dei Fori Imperiali, która biegnie między nimi a Koloseum. W zamyśle włodarzy Rzymu między innymi te lokalizacje mają być zaaranżowane na potrzeby przyszłych wydarzeń z branży mody.

Jak dotąd w środku Koloseum nie odbył się jeszcze żaden pokaz mody. Do historii przeszedł jeden z ostatnich pokazów przed pandemią, który zaaranżowano w pobliżu zabytku. W lipcu 2019 roku, czyli w ostatnim roku przed pandemią, swoje kreacje na tle areny zaprezentował włoski dom mody Fendi.

Pandemia odcisnęła bolesne piętno również na branży mody. W krótkim czasie odwołano pokazy, do których projektanci przygotowywali się od miesięcy. W obliczu rosnącej liczby przypadków COVID-19 część domów mody ogłosiła w ostatnim czasie przełożenie na dalszy termin lub całkowitą rezygnację z tradycyjnych pokazów mody. Wśród nich znalazły się takie marki jak Tom Ford, Giorgio Armani czy Versace.

Zamiast organizowania fizycznych pokazów, wielu projektantów decyduje się na wirtualne wydarzenia. Czy otwarcie takich miejsc jak Koloseum skłoni ich do tego, aby pokazać tam swoje przyszłe kolekcje? Biorąc pod uwagę wrażenie, jakie zrobił pokaz Fendi na tle tego zabytku, taka opcja wydaje się być bardzo kusząca.

Odbudowa Koloseum w Rzymie – nie tylko dla projektantów

Otwieranie najbardziej urokliwych lokalizacji Wiecznego Miasta na potrzeby pokazów mody wpisuje się w szerszy plan renowacji najważniejszych zabytków Rzymu. Wszystko po to, aby przyciągnąć turystów do niedostępnych jak dotąd miejsc – takich jak Koloseum.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Remont areny, na który przeznaczono 10 milionów euro, rozpoczął się jeszcze w 2013 roku. Kontynuowano go również w trakcie pandemii. W czerwcu 2021 roku udostępniono dla zwiedzających podziemne tunele, w których gladiatorzy przygotowywali się do walk.

Remont tych przestrzeni był kolejnym etapem generalnego remontu Koloseum, którego zakończenie planuje się na 2024 rok. Dalsze prace skupiają się między innymi na arenie, która do 2023 roku ma otrzymać nową nawierzchnię – tak, aby można było stanąć tam, gdzie o życie walczyli gladiatorzy. Również fasada budynku ma zostać odświeżona, a całość ma rozświetlać nowy system świateł.