Miasteczko z nowego filmu o Bondzie najbardziej gościnnym miejscem na świecie

Matera, włoskie miasteczko, w którym kręcono sceny akcji z filmu „Nie czas umierać” to najbardziej gościnne miasto na świecie. Takie informacje przynosi nowy raport serwisu Booking.com, będący zestawieniem najbardziej przyjaznych turystom miast.

Publikacja: 03.02.2022 11:09

Matera została rozsławiona przez film „Nie czas umierać”, ale kręcono tu też wiele filmów o czasach

Matera została rozsławiona przez film „Nie czas umierać”, ale kręcono tu też wiele filmów o czasach biblijnych, między innymi „Pasję” w reżyserii Mela Gibsona.

Foto: Andreea Petruti

Od kiedy położona w regionie Basilicata, niezwykle urokliwa Matera „zagrała” w najnowszym filmie o przygodach Agenta Jej Królewskiej Mości, zaczęły zalewać ją tłumy turystów. Tymczasem niedawno zajęła pierwsze miejsce w rankingu najbardziej gościnnych miast według Booking.com.

Matera: ulubione miasto producentów filmowych – oraz turystów

A w każdym razie z pewnością jedno z ulubionych. To właśnie malownicze uliczki Matery stały się scenerią dla najnowszego filmu o agencie 007. Realizowano tu też zdjęcia do „Quantum of Solace”, „Wonder Woman”, „Pasję” Mela Gibsona i ponad stu innych filmów.

Co przyciąga do włoskiej Matery ekipy filmowe i tłumy turystów z całego świata? Przede wszystkim – historyczny charakter tego miejsca. Jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Matery jest starożytny kompleks domów wykutych w skale, który trafił na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Czytaj więcej

Gdzie kręcono „Nie czas umierać”? Te miejsca przeżyją wkrótce najazd turystów

Jak widać, pomimo spektakularnego sukcesu Matery, woda sodowa nie uderzyła do głowy ani tamtejszym restauratorom, ani właścicielom miejsc noclegowych. Oprócz bycia ulubieńcem branży filmowej, miasteczko nadal cieszy się sympatią turystów. Pomyśleć, że jeszcze w pierwszej połowie XX wieku tutejsi mieszkańcy nie mieli dostępu do bieżącej wody i mieszkali w grotach.

Swój ranking analitycy Booking.com oparli na liczbie hoteli, prywatnych kwater, restauracji i innych miejsc, które w danym mieście otrzymały nagrodę „Traveller Review Award 2022”. Serwis przyznaje te wyróżnienia na podstawie ocen, które wystawiają na Booking.com goście danego miejsca. Bierze się pod uwagę tylko te miejsca, które otrzymały oceny między 8 a 10.

W drugim kroku z ocenami zestawia się liczbę hoteli, lokali gastronomicznych i innych miejsc w danym mieście. Aby dostać się do zwycięskiej dziesiątki rankingu, miasta muszą ponadto posiadać ponadprzeciętną liczbę laureatów nagrody „Traveller Review Award”.

Ranking: najbardziej gościnne miasta na świecie

W zestawieniu niewielką, ale znaczącą przewagę zyskały miasta znajdujące się w Europie – do czołowej dziesiątki dostało się ich sześć. Silną reprezentację maja też miasta Azji Południowej, zabrakło przy tym jakiegokolwiek miasta z Ameryki Północnej, Australii, Afryki i innych części Azji.

Oprócz Matery do grona najbardziej gościnnych miast na świecie wysoką, bo drugą pozycję zajął słoweński Bled. Polakom jest do niego stosunkowo blisko i wielu z nich zdążyło już je odwiedzić. Bled słynie z malowniczego położenia nad jeziorem o tej samej nazwie, średniowiecznego zamku i przepięknych widoków na Alpy.

Do tegorocznego rankingu – na czwartym miejscu – trafiło też oddalone o dwie godziny drogi od Aten niewielkie starożytne miasto Nauplion. Okazuje się, że niechętni tłumom oblegającym stolicę Aten turyści najchętniej kierują się właśnie tam.

Piątą pozycję zajęło z kolei leżące nieopodal Madrytu Toledo. Użytkownicy Booking.com cenią je za spokój i tolerancyjne nastawienie do przedstawicieli różnych kultur. Do rankingu dostała się też malownicza belgijska Brugia, której cała starówka figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ostatnim europejskim miastem w tym gronie jest założona w XV wieku Ponta Delgada – stolica portugalskiego archipelagu Azorów. Oprócz unikatowej architektury i autentycznego, lokalnego charakteru, jaki udało się zachować miastu, turystów urzeka otaczająca je wspaniała przyroda wyspy São Miguel.

Najbardziej gościnne miasta na świecie według Booking.com:

1. Matera, Włochy

2. Bled, Słowenia

3. Taitung, Tajwan

4. Nauplion, Grecja

5. Toledo, Hiszpania

6. Monte Verde, Brazylia

7. Brugia, Belgia

8. Nusa Lembongan, Indonezja

9. Ponta Delgada, Portugalia

10. Hoi An, Wietnam

Od kiedy położona w regionie Basilicata, niezwykle urokliwa Matera „zagrała” w najnowszym filmie o przygodach Agenta Jej Królewskiej Mości, zaczęły zalewać ją tłumy turystów. Tymczasem niedawno zajęła pierwsze miejsce w rankingu najbardziej gościnnych miast według Booking.com.

Matera: ulubione miasto producentów filmowych – oraz turystów

Pozostało 91% artykułu
Miasta
Raport: Warszawa w światowej czołówce miast, w których żyje się najprzyjemniej
Miasta
„Noctalgia” opanowuje wielkie miasta. Światło sprawia, że jesteśmy nieszczęśliwi
Miasta
Władze Wenecji mają pomysł na korki. Szykuje się kolejna atrakcja turystyczna
Miasta
Chaos pod słynnym zabytkiem w Rzymie. Włosi zmienili zasady dla turystów
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Miasta
Europejskie miasta nadmorskie są światową potęgą. Wśród nich polska metropolia
Miasta
Hołd dla „ojca narodu”. Na pustyni w Turkmenistanie wyrosło miasto przyszłości