Przezroczyste toalety to część dużego projektu obejmującego dzielnicę Shibuya w Tokio. Zaplanowano postawienie 17 obiektów użyteczności publicznej, autorami projektów są wybitni designerzy i architekci – wśród nich są między innymi Marc Newson, Shigeru Ban, Tadao Ando czy Kengo Kuma, autor projektu stadionu olimpijskiego w Tokio.

Czytaj też: Robert Konieczny: „Zieleń w mieście jest święta”. Rozmowa z najsłynniejszym polskim architektem

Najwięcej emocji wzbudzają obiekty autorstwa Shigeru Bana, laureata nagród Pritzkera, twórcę między innymi Aspen Art Museum czy Centre Pompidou we francuskim Metz.

Toalety Shigeru Bana to dwa szklane „akwaria”, oba stanęły w okolicy parku Yoyogi w Tokio. Szklane pudełka podzielone są na trzy części – toaletę męską, damską i dla niepełnosprawnych. Gdy w środku nie ma nikogo, ściany są przezroczyste. Shigeru Ban tłumaczy, że dzięki temu każdy może upewnić się, że toalety są dostępne i nie ma wątpliwości co do ich czystości.

Toalety publiczne w Tokio: projekty wybitnych architektów

Gdy toaleta jest zajęta, szkło staje się matowe, co gwarantuje korzystającym prywatność. Wieczorem toalety są podświetlane na różne kolory. Dzięki temu stały się nie tylko obiektem użyteczności publicznej, ale też jednym z charakterystycznych punktów na mapie dzielnicy Shibuya w Tokio.

Z 17 planowanych designerskich toalet powstało na razie pięć, w tym obie konstrukcje zaprojektowane przez Shigeru Bana. Wszystkie projekty można obejrzeć na stronie projektu „The Tokyo Toilet

Przy okazji zaprojektowane zostały także stroje dla pracowników służb miejskich odpowiedzialnych za utrzymywanie toalet w czystości. Autorem projektów ubrań jest japoński designer Nigo, twórca znanej marki odzieżowej BAPE.