Nowy nabytek Billa Gatesa: kupił słynny włoski zamek. Powstanie enklawa luksusu?

Bill Gates kupił malowniczy zamek w popularnej miejscowości Portofino na Riwierze Włoskiej. Jeden z najbogatszych ludzi na świecie stał się posiadaczem zabytku, którego historia sięga czasów rzymskich. Jakie będą dalsze losy zamku? Mówi się, że powstanie w nim hotel.

Publikacja: 05.10.2023 15:48

Zamek Castello Portofino we Włoszech, który kupił Bill Gates.

Historia Castello Portofino sięga czasów starożytnych, w tym miejscu mieściła się rzymska forteca.

Foto: Superchilum, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Bill Gates, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, właśnie dopisał do długiej listy swoich posiadłości kolejny obiekt.

Tym razem jest to zabytkowy zamek na wybrzeżu Ligurii w północnych Włoszech. Jak donoszą włoskie media, twórca Microsoftu kupił XIX-wieczny zamek Castello Portofino na Riwierze Włoskiej, około 30 kilometrów na zachód od Genui.

Bill Gates kupił zabytkowy zamek Castello Portofino w Ligurii

Posiadłość kupiona przez Gatesa znajduje się w malowniczym miasteczku Portofino, chętnie odwiedzanym przez zamożnych gości z całego świata.

Urokliwy zamek, zwany Castello Portofino lub Castello Brown, ulokowany jest na skraju klifu, na cyplu wcinającym się w Morze Liguryjskie. Stolica Ligurii Genua oddalona jest od Portofino zaledwie o pół godziny drogi samochodem.

Czytaj więcej

Najbogatszy monarcha Europy buduje biznes wart setki miliardów dolarów

Do zamku przynależy malowniczy wiszący ogród z drzewami piniowymi, krzewami i mnóstwem kwiatów. Z posiadłości rozciąga się widok na zatokę i morze. Luksusowe apartamenty wynajmuje tu szereg prominentnych lokatorów, między innymi siostra Giorgio Armaniego Rosanna i członkowie rodziny Loro Piana, do której należy słynna marka odzieżowa o tej samej nazwie.

Bill Gates kupił posiadłość od genueńskiej firmy ubezpieczeniowej za pośrednictwem sieci hoteli Four Seasons którą, poprzez fundusz inwestycyjny kontroluje Gates wspólnie z saudyjskim księciem Al Walidem bin Talalem Al Saudem. Włoskie media informują, że kwota transakcji opiewała na 50-60 milionów dolarów.

Co stanie się z Castello Portofino po zakupie przez Billa Gatesa? Włoska prasa spekuluje, że obiekt o powierzchni 1200 metrów kwadratowych ma zostać zaadaptowany na luksusowy hotel. Już teraz zresztą panują w nim odpowiednie ku temu warunki: w obiekcie znajduje się 12 niewielkich apartamentów z prywatnymi łazienkami. Zamek posiada też windę, która prowadzi wprost na prywatną plażę znajdującą się poniżej.

Na drodze Gatesa do stworzenia hotelu w Castello Portfofino mogą jednak stanąć problemy dwojakiej natury. Pierwszym z nich są obecni lokatorzy zamku – włoscy komentatorzy twierdzą, że amerykański miliarder będzie musiał ich jakoś „eksmitować”.

Kolejny problem stanowi miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W wywiadzie dla „Corriere della Sera” burmistrz Portofino Matteo Vicava stwierdza: „Gminny plan przewiduje przeznaczenie nieruchomości na cele mieszkalne i jej zmiana na hotel nie jest możliwa”.

„Sądzę, że Bill Gates jest tego świadom” – mówi Vicava. „Cieszymy się, że tak ważna osobistość interesuje się Portofino, jednak prawo jest prawem i musi być respektowane przez wszystkich”. Burmistrz dodaje również, że według jego wiedzy Gates kupił zamek na własny, prywatny użytek.

Czy w Castello Portofino rzeczywiście stanie się jednym z hoteli należących do sieci Four Seasons? Jak na razie sam Gates milczy na ten temat.

Castello Portofino: zabytek nad Morzem Liguryjskim

Historia zamku w Portfofino sięga jeszcze II-III wieku naszej ery, kiedy na jego miejscu miała się znajdować rzymska forteca. W XV wieku mediolańska dynastia Viscontich wzniosła tu kolejną warownię, która później stała się własnością Republiki Genui.

W międzyczasie forteca wielokrotnie zmieniała swoich właścicieli, aż w końcu całkowicie ją opuszczono. W 1867 roku zrujnowany obiekt kupił brytyjski konsul Montague „Monty” Yeats-Brown i zlecił budowę zamku na ruinach dawnej fortecy.

Pierwotna nazwa zamku brzmiała Villa San Giorgio, później przylgnęła do niego nazwa Castello Brown – od nazwiska jej pierwszego właściciela. Autorem projektu był architekt Alfredo d'Andrade.

Bill Gates znany jest jako współtwórca firmy Microsoft, ale to niejedyna jego sfera działalności biznesowej. W 2007 roku Gates, wspólnie ze wspomnianym księciem Al Walidem bin Talalem Al Saudem, przejął kontrolę nad siecią hoteli Four Seasons, jednym ze światowych liderów na rynku hoteli luksusowych.

Four Seasons ma na świecie ok. 100 hoteli i ośrodków wypoczynkowych – najwięcej na kontynencie amerykańskim i w Azji, ale firma jest też obecna w Europie – w naszym regionie ma hotele w Pradze i Budapeszcie. Specyfiką firmy jest model działania – Four Seasons nie jest właścicielem nieruchomości, a jedynie operatorem hoteli, które w nich funkcjonują.   

Bill Gates, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, właśnie dopisał do długiej listy swoich posiadłości kolejny obiekt.

Tym razem jest to zabytkowy zamek na wybrzeżu Ligurii w północnych Włoszech. Jak donoszą włoskie media, twórca Microsoftu kupił XIX-wieczny zamek Castello Portofino na Riwierze Włoskiej, około 30 kilometrów na zachód od Genui.

Pozostało 91% artykułu
Ludzie
Jak zarobić pierwszy miliard? Upadek mitu o karierze „od zera do milionera”
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Ludzie
Bernard Arnault zbił majątek dzięki biznesowi w Polsce. Rzucił wyzwanie Szwedom
Ludzie
Franz von Holzhausen: wizjoner, który unika mediów. Szara eminencja w Tesli
Ludzie
AVA: marka kosmetyczna, która powstała z zamiłowania do natury
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Ludzie
„Diuna” zrobiła z niego megagwiazdę. Timothée Chalamet: aktor, który łamie zasdy