Najbogatszy monarcha Europy buduje biznes wart setki miliardów dolarów

Włada jednym z najmniejszych państw świata, a jednocześnie uznawany jest za najbogatszego monarchę Europy. Książę Liechtensteinu, Jan Adam II, zmienił rodzinną firmę w międzynarodowego potentata. Dzięki temu stał się miliarderem.

Publikacja: 04.10.2023 14:50

„Bloomberg” wycenia majątek księcia Liechtensteinu Jana Adama II na 4 miliardy dolarów, co czyni go

„Bloomberg” wycenia majątek księcia Liechtensteinu Jana Adama II na 4 miliardy dolarów, co czyni go najbogatszym monarchą w Europie.

Foto: GuentherZ, CC BY 3.0, Wikimedia Commons

Choć książę Liechtensteinu Jan Adam II rządzi jednym z najmniejszych krajów świata, to jednocześnie uznawany jest za najbogatszego europejskiego monarchą. Książę jest bowiem jednocześnie potentatem na rynku usług bankowych dla najbogatszych klientów na świecie. Jego działalność znacznie wykracza poza zarządzanie niewielkim państwem. Rozwojowi majątku należącego do rodziny książęcej w Liechtensteinie przyjrzał się „Bloomberg”.

Jan Adam II: Najbogatszy monarcha Europy

Bycie władcą europejskiego państwa – nawet tak małego jak księstwo Liechtensteinu – gwarantuje odpowiednie dochody i pozwala nie martwić się o przyszłość. Jednak  przypadek książęcej rodziny na czele z Janem Adamem II i jego synem Alojzym jest szczególny: tu można mówić o rodzinnym imperium biznesowym. Na czym zarabia książęca rodzina z Liechtensteinu?

Czytaj więcej

Niespełnione marzenie Hitlera. Metamorfoza opuszczonego „Kolosa nad Bałtykiem”

Panująca obecnie w niewielkim, lecz malowniczym alpejskim księstwie dynastia Liechtensteinów to rodzina o długich bankierskich tradycjach. W ich rękach znajduje się rodzinny bank LGT z siedzibą w Vaduz, stolicy Liechtensteinu i jednej z najmniejszych europejskich stolic.

Przedsiębiorstwo działa w obszarze bankowości, czuwając nad pieniędzmi miliarderów z całego świata. Jeszcze kilka lat temu zamieszkany przez 39 tysięcy ludzi Liechtenstein uznawano za raj podatkowy, jednak księstwo usilnie stara się walczyć z tym wizerunkiem.

Tak czy inaczej, majątek rodziny Liechtensteinów stale się powiększa. Jak ustalili eksperci z „Bloomberga”, w ciągu ostatniego roku rodzinna fortuna wzrosła o sześć procent i pod koniec czerwca tego roku wynosiła oszałamiające 306 miliardów franków szwajcarskich, czyli prawie półtora biliona złotych.

Biznes świetnie się rozwija, a zyski LGT Group zasilają konta księcia Jana Adama II. Jego majątek „Bloomberg” szacuje na 9,2 miliarda dolarów, co oznacza, że książę figuruje na 215. miejscu w rankingu najbogatszych ludzi na świecie. Od stycznia tego roku Jan Adam II awansował aż o 71 pozycji.

Pałac Liechtensteinów w WIedniu, tu przechowywana jest część ogromnej kolekcji sztuki należącej do r

Pałac Liechtensteinów w WIedniu, tu przechowywana jest część ogromnej kolekcji sztuki należącej do rodziny.

C.Stadler/Bwag, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Czym zajmuje się LGT Group? W największym skrócie można powiedzieć, że zarządza majątkiem najbogatszych ludzi świata.  

LGT Group to największa, i najbogatsza, rodzinna grupa bankowa na świecie. Działa w trzech obszarach: bankowości prywatnej, świadcząc usługi zamożnym klientom z całego świata, a także zarządzania aktywami poprzez inwestowanie w fundusze hedgingowe czy private equity. Osobna część zajmuje się filantropią i inwestowaniem w projekty społeczne. 

W ostatnich latach LGT Group miało na koncie kilka głośnych transakcji. Firma kupiła m.in. część Dresdner Banku, a także część ABN AMRO Banku.

Co ciekawe, w odróżnieniu od brytyjskiego króla Karola III czy innych europejskich koronowanych głów, książęcy majątek Liechtensteinu nie należy do państwa, ale stanowi osobistą własność rządzącej dynastii. Czyni to Liechtensteinów posiadaczami najstarszej fortuny na świecie, której historia sięga XII wieku.

Liechtenstein: ile wart jest majątek księcia Jana Adama II?

Książę Jan Adam II urodził się 14 lutego 1945 w Zurychu jako syn księcia Franciszka Józefa II Liechtensteina i jego żony Georginy, pochodzącej z hrabiowskiego rodu Wilczków. Jak wszyscy europejscy monarchowie i arystokraci, wśród swoich przodków Jan Adam II ma wielu przedstawicieli najpotężniejszych rodów Starego Kontynentu, między innymi Habsburgów, Wittelsbachów czy portugalską dynastię Bragança.

Historia dynastii Liechtensteinów sięga XII wieku. Od samego początku rodzina budowała swoją pozycję i niezależność dzięki obrotowi ziemią, a także – dzięki usługom finansowym. Jan Adam II nie tylko kontynuuje tę rodzinną tradycję. To jego zarządzaniu rodzinna firma zawdzięcza dynamiczny rozwój w ostatnich dekadach. To właśnie Jan Adam II zmienił niewielki rodzinny bank w potężną międzynarodową organizację finansową 

Jeszcze jako młody następca tronu książę szybko dał się poznać jako zdolny finansista. W latach 70. jego ojciec przekazał mu zarządzanie nad książęcym majątkiem. Z czasem książę stanął na czele firmy LGT Group, której początki sięgają 1921 roku.

„Bloomberg” ustalił, że w ciągu ostatniej dekady firma podwoiła swój majątek i dochody. Jeszcze w 2008 roku skorzystała na globalnym kryzysie finansowym, kiedy mieszkańcy USA i innych krajów zaczęli przenosić swoje aktywa do LGT Group.

Do rodziny książęcej, na czele której stoi Jan Adam II, należy też ogromna, licząca blisko 1600 eksponatów, kolekcja dzieł sztuki. Wśród nich są dzieła takich wielkich mistrzów jak Rafael Santi, Rubens, Rembrandt czy Van Dyck. Część kolekcji prezentowana jest w należącym do rodziny książęcej pałacu w Wiedniu.

Dzięki skutecznemu powiększaniu rodzinnej fortuny Jan Adam II był w stanie odkupić wiele dzieł sztuki z kolekcji Liechtensteinów, które jego ojciec, Franciszek Józef II, musiał sprzedać po II wojnie światowej, gdy rodzina utraciła należące do niej ogromne tereny w Czechosłowacji, stanowiące wówczas większość majątku.  

Przodkowie Jana Adama II posiadali także jeden z najcenniejszych obrazów w historii, „Portret Ginevry Benci” autorstwa Leonarda da Vinci. Obraz został jednak sprzedany w 1967 roku do USA i trafił do National Gallery of Art w Waszyngtonie. Transakcja sprzedaży, opiewająca na 5 milionów dolarów, była wówczas rekordową kwotą na rynku sztuki.

Choć książę Liechtensteinu Jan Adam II rządzi jednym z najmniejszych krajów świata, to jednocześnie uznawany jest za najbogatszego europejskiego monarchą. Książę jest bowiem jednocześnie potentatem na rynku usług bankowych dla najbogatszych klientów na świecie. Jego działalność znacznie wykracza poza zarządzanie niewielkim państwem. Rozwojowi majątku należącego do rodziny książęcej w Liechtensteinie przyjrzał się „Bloomberg”.

Jan Adam II: Najbogatszy monarcha Europy

Pozostało 93% artykułu
Biznes
Najbogatszy Europejczyk znowu na zakupach. Na celowniku słynna marka luksusowa
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Biznes
Najbogatszy Europejczyk rusza do Hollywood. Chce zarobić na rosnącej niszy
Biznes
Marka dla „młodych i pięknych” odradza się. Koniec z toksycznym wizerunkiem
Biznes
Taka sama premia dla wszystkich pracowników. Słynny dom mody dzieli się zyskami
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Materiał partnera
Każdy sukces ma swoją cenę